şükela:  tümü | bugün
 • yaklasik 2 yillik bi gecmisi olan parametric design modeler...bi cesit 3d cad...architectural desktopya da autocad'e alernatif ve bence daha kullanisli bi dizayn programi....mimarlar yada insaat muh'leri icin...
  http://www.revit.com/
 • bu hafta autodesk 133 milyon dolar cash onererek almak istediklerini belirtti...eee bas edemeyince bu yola basvurdular...gerci simdi cok daha saglam geleceklermis....
 • faaliyete geçtiği 1995 yılından bugüne çok büyük aşamalar katetmiş motosiklet aksesuarı markası. ürünlerini tüketiciden aldığı geri beslemelere* göre değil, tasarım ekibinin zevkine göre üretirler;
  sitesinden alıntıdır :
  "rev'it! does not need extensive market research to find out what the motorcyclist wants. we make unique and honest products that we like ourselves and we develop them in line with the current global trends as we experience them, using the latest available technologies."
  eğer bu ekip ürettikleri ürünün herhangi bir detayından rahatsız olursa bir sonraki sezonun ürünlerinde bu detayda değişiklik yaparlar. buradan tasarımcı ekibin sıkı motosiklet kullanıcısı olduğu yargısına varılabilir.
  yakın gelecekte dainese, clover gibi motosiklet aksesuarı pazarında sağlam bir tüketici kitlesine sahip firmaların ürünleriyle aynı kalitedeki ürünleri, daha ucuza satmaları sayesinde piyasayı ele geçireceklerini düşünüyorum.

  http://www.revit.nl/ adresinden ulaşılabilir.
 • autocad'in su arlar 8. surumunu ve structural versiyonunu surdugu kesinlikle architectural desktop'tan kat be kat kullanisli olan mimari ve (artik) structural proje hazirlama programi...
  amerika'da bi kac buyuk mimarlik firmasinda calisan elemanlar autocad ve revit kullanicilari olarak bolunmeye basladilar bile...
  misal som ave hok'de ayri sadece revit kullanilan projeler mevcut...
 • kaliteli sandığımız ama kaliteli çıkmayabilen marka

  http://www.motosiklet.net/…9281&posted=1#post459281
 • efendim bilmek ile kullanmak hatta ve hatta dersini vermek arasındaki farkın inanılmaz bouyutlarda olduğu bir paket programdır kendisi.

  kendisini cad diye anlandırmaz bim der.

  sağlam bir arayüzü olduğunu ne yazık söyleyemeceğim. hem kullanım açısından hem de sonra geliştirilme açısından "family" kavramını oturtturmak oldukça zor. hele bunu bilmeyenlere anlatmak ise daha da zor. ancak genel olarak getirdiği olanaklar kullanıcıyı uçuruyor.

  yine programı analtırken tahtaya ciddi yapı bilgisi detayları dökmeniz lazım. o da ayrı bir iş ayrı bir çalışma. öprencilerden mimar yoksa ya da yapı bilgisi sevmeyen vay halinize.

  çok sevdiğimiz gökalp baykal revit kitabı yazıyor. umarım yardımım dokunur kendisine. söz verdim sözümü tutmadım. family bölümün ben yazacağım diye. eğer çok geç kalmamışsam. umarım.

  ekran kartını kullanma ve pencere tazeleme beceriği soliter'den bile kötüdür.

  ancak merdiven ve giydirme cephe konusunda gücüne diyecek bir şey bulamıyorum.
  kesitten tasarım yapmayı da iyi beceriyor. diğer bim yazılımları o kadar becerikli değil.

  bunun yanında piyasaya o kadar agresif girdi ki kendini agresif zanneden allplan şaşırmış durumda. hemen silkinip fiyatını ve satış politikasını düzeltmeli.archicad ise ülkemizde bile oturmuş hali ile revit'e en az pazar payı verecek bim olacak. archicad'i severiz zaten.

  network yetkilendirilmesinde çözülmesi gereken bazı sorunları var. diğer yandan mental ray'e zıplarsa revit-max geçisi kabus olmayabilir.

  sketchup ile ilişikisi oldukça iyi. o yüzden yine tam puan alıyor bizden.

  design options denilen yaklaşımı mükemmel. her farklı tasarımı aklında tutabiliyor ve bunlar arasındaki farkı sadece görsel olarak değil maliyet analizi olarak veriyor (bkz: yuh)

  mass design denilen katı üzerinden kütle tasrımı olgusu var ki yeme de yanında yat.

  yani hep eleştirecek değiliz tabii programı ama zor kullanımı olmasına rağmen bence diğerlerinden bir adım önde.
  yalnız yine belirteyim, dertleri var diğer programları da bir kalemde silmeden her yönüyle tartılıp düşünüp sonra eğitim konusunu da iyice öğrenip öyle işe dalmalı.
 • max tam manasıyla hiç bir zaman bir mimari 3d programı olamamıştır dersem, belki kendi yetersizliğimi vurgulamış, belki de bir gerçeğin altını çizmiş olurum.
  autocad de mimara tekniker gibi yaklaşır.
  bunun içindir ki mimara mimar gibi yaklaşan programlar, duvarı duvar olarak programa anlatabildiğin, "kesit al hacı" dediğinde çat diye kesidi önüne seren, "modele bakayım" dediğinde içerisinde counter oynanabilecek kamera açılarıyla tur attıran, render al dediğinde "buyur abi" diyerek renderları serenler daha bir sıcak ve daha uygun olmuşlardır.
  bir archicad kullanıcısı olarak, kimi zaman program kavga etmek için pek çok sebep çıkarsa, iki boyutlu çizimleri yapmak zor olsa ve özellikle amorf formlarla bireysel objelerin üretimi konusunda "konvansiyonel ne güzel işte" gibi bir tavra yönlendirdiğini ve aksinin uzun süreli çalışma demek olduğunu bilsem de işimi çok kolaylaştırdığı ve kesit-plan-3d-görünüş hepsini aynı anda çıkartabildiği için kendisinden geri adım atmak gereksiz bir çaba ve hammaliyesi bol çizgilere geri dönüş demek benim içim.

  işte bu ahval ve şerait içerisinde, yine benzer obje bazlı ve sanal bina kurma tabanlı, autodesk ürünü revit de iyi bir alternatif olarak beliriyor.
  archicad'in sevimli görselliği, kullanıcı dostu yapısından farklı revit, evet ama, autocad'den alınan deneyimin özellikle boyut ve açı gösterimlerinde, trim ile offset- ki offset yapabilmek archicadde büyük mesele)'in varlığı, bazı önemli objelerin daha mimar-dostu şekilde yapılır hale gelebilmesi ilk bakışta göze çarpan özellikleri revit'in. sketchup ve max ile arasındaki geçişlerin rahatlığı, google earth desteği(de vardı yanılmıyorsam, henüz denemedim çünkü) ilk izlenimlerin arasına girenler.
  bir de yüklemesi çok uzun sürüyor.
 • daha gelişme ivmesinin tepe noktasını görmediğini düşündüğüm, basit mantığını oturttuktan sonra kullanımı son derece kolay program. en temel ve vurucu farklarını ise zamanı işin içine sokmasında (binanızın farklı fazlarını tanımlayabiliyorsunuz), nesnelerin birbirleriyle ilişkilendirebilmeye (ölçü kilitleme) ve design option ile tek dosya içerisinde farklı seçenekleri gerektiğinde çaprazlama yaparak gösterebilmesinde buluyorum. adı "dynamic"le başlayan pek çok autocad yeniliğinde de revit parmağı var sanırım.

  müthiş rakamlara ulaşan dosya boyutlarını, archicaddeki counterstrike tarzı mekan deneyimine henüz ulaşamamış olmasını, yolgösterici olmaktansa bok gibi ortada bırakan hata mesajlarını ve sürüm yükseltme mantığını programın eksileri olarak görüyorum.
 • hollanda'lıların varlığından haberleri olmadığı hollanda'lı motosiklet giyim kuşam markası.
 • mastering revit isminde bir kitaba konu olmuş bim programı. kitabın girişinin sonunda şu şekilde özetlenebilecek ilginç bir cümle geçmektedir: "zamanında autocad geldiğinde elle çizim yapanlar, elle çizim yapmanın her zaman piyasada mümkün olacağını söylüyor ve autocad öğrenmemekte direniyorlardı. o kişiler bir süre sonra işlerini kaybettiler. şimdi aynı şey revit için geçerli, revit diğerlerinin yerini almaya geliyor." gerek revit structure olsun gerek revit architecture, yada mep yada autodesk robot structural analysis olsun, autodeskin yapmaya çalıştığı şey inşaat, elektrik, tesisat, mekanik ve mimari için analiz ve hesap kısmı da dahil olmak üzere birbiriyle tam etkileşimli bir paket yaratmak. işin ilginç kısmı ise bahsi geçen paket programların hepsi birbiriyle uyumlu ve import export sorunları sıfıra indirilmiş durumdadır.