• bir sike yaramayan program... pc de kaldıramadığım 2 adet program var.. program ekle kaldır da gözüküyor ama hata veriyor. bende revo yükledim. kaldır diyorum, programın kendi kaldırma aracı çalıştırılamadı diyor kaldırmıyor.sil diyorum zorla diyorum silemiyor yine aynı şeyi söylüyor. be amına kodumun programı zaten kendi kendini kaldırabilsem seni niye yükliyeyim.
  • temizliğe başlamadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturmanız şiddetle tavsiye edilir, kendim denedim ucuz atlattım, çok haşin silişleri olan bir programmış.
  • üç ay önce temiz bir sistem kurmak için attığım formatın üzerine tekrar format attıran program bozuntusu..

win 7 (x64) home premium işletim sistemi üzerinde sadece "downloader" özelliği için katlanılan real player programı kaldırılmak istenir. revo denen arkadaş açılır ve sistem geri yükleme noktası ile registry kaydı otomatik oluşturulur. real player uninstall'dan sonra bazı dosyaları kaldıramadığını, bir sonraki açılışta kaldıracağını belirtir. "tamam ulan" butonu tıklanır ve revo'nun bulduğu registry kayıtları itinayla ve "hunharcasına" silinir. sistem tekrar başlatılır, ancak bir şeyler ters gitmektedir. internet bağlantısı normal çalıştığı halde sistem tray üzerinde "bağlantı yok" uyarısı ve simgesi görünmektedir. varolan bir office belgesi açılmak istendiğinde "lisanslama problemi" uyarısı gelmekte ve program kendini kapatmaktadır. "microsoft beleş office'i yakaladı herhalde" diye düşünülür ve bir film izlemek istenir. o da ne windows media player "ortam kitaplığı" arızası vererek kendini kapatmaktadır. winamp ile müzik dinlemek istenir, dosya yürütülmemekte ve bilgisayardan hiçbir şekilde ses gelmemektedir. kaşlar çatılarak bilgisayarım'dan "sistem özellikleri"'ne ulaşmak istenir; bu komut hiç işlememektedir! bir şeylerin yanlış gittiğine karar verilir ve windows'un içinde yer alan sistem geri yükleme programına başvurulur. ancak formattan beri kah otomatik, kah manuel oluşturulan bir ton sistem geri yükleme noktalarının yerinde yeller esmekte, ayrıca bu program da meşhur hata kodlarından birini vererek çalışmamakta direnmektedir.

ilk akla gelen virüs ve sağlam bir trojan ihtimalidir, hemen güvenli moda geçilir, ancak güvenli modda da bahsedilen hatalar devam etmektedir. eksiksiz bir tarama sonucunda birkaç zararsız trojan bulunur, bunlar silinir ancak sonuç elde var sıfırdır. windows re-install, başlangıç kurtarma vs. işe yaramamakta; sistem geri yükleme ise aynı hataları vermektedir. sorun windows forumlarında enine boyuna araştırılır ve çok nadir olarak bir iki kişinin başına revo denen program yüzünden aynı olayın geldiği görülür, alttaki yorumlar okunur, sonuç hep aynıdır, bir ton tavsiye, çözüm format.

evde kimsenin olmaması fırsat bilinerek, yakası açılmadık küfür yelpazesinden gayet ağır küfürler seçilerek revo'ya, real player'a ve şahsi dikkatsizliğe ağır sövülür. kişisel dosyalar yedeklenir ve format atılır. revo denen arkadaşa (daha doğrusu registry kayıtlarını silen bir programa) bir daha bulaşmamaya tövbe edilir.
  • your unistaller programının kardeşidir. bilgisayardan kaldırmakta zorlanılan programları tüm artıklarıyla birlikte kaldırmak amacıyla kullanılır. yapılan kaldırma (uninstall) işlemi sonrasında ccleaner ile tarama yapıldığında yine de artıklara rastlanabiceğine şahit olunmasıyla kadı kızını akla getirmiştir.
  • başlat menüsüne ve görev çubuğuna sabitlenemeyen program.
    geçen farkettim iobit uninstaller da böyle. acaba bu tip programların ne gibi bir olayı var da böyle oluyor ?

edit: sorun programın adındaymış. program kısayolundaki isimden uninstalleri silince sorun ortadan kalkıyor. görev çubuğunun, adında uninstaller yazan programları oraya eklememize izin vermeyen bir özelliği varmış onu öğrendim bu yolla.
  • pc'ye bulaşan, denetim masası ve iobit uninstallerde görülmeyen, bi türlü silmeyi başaramadığım ludashi isimli virüsü hunharca silen program. programı açınca virüslü programları görmese de sağ tıkta revo ile kaldır seçeneği sayesinde kabusum bitti. ama çok dikkatli kullanılması gereken bir program, ufak bir hatayla sistem dosyalarını silmek işten bile değil.
  • 1.71 sürümü çıkmış olan freeware uninstaller.
  • geri yükleme noktası oluşturmasıyla ne idüğünü zaten baştan belli eden, kullanması sakat, tehlikeli bir yazılım. (bkz: #13365534) olması gerektiği gibi olan bir tanesi için itinayla; (bkz: your uninstaller)
  • dil seçeneklerinde kürtçe* olan unistaller yazılımı.
  • 64 bit windowslarda birçok programı görememe ve hunter mode dahi kaldıramama gibi uyum problemleri olduğu için yıllardır memnuniyetle kullanmama rağmen mecburen alternatifini aradığım program.

not: parayı bastırır pro alırsanız onların 64 bit ile uyumu olduğu söyleniyor.
hesabın var mı? giriş yap