şükela:  tümü | bugün
 • elektrikler neden gitti sorusuna cevap arayan j.j. abrahams dizisi. cevap ilk bölümden kendini belli ediyor. faturayı yatırmamışlar. milislerin bedaş olduğundan şüpheleniyorum. kaçak elektriğe karşı mücadele ediyorlar. oldukça orjinal (!) bir dizi. evet dağılabiliriz.
 • cnbc-e'de yayınlanacak kalitesiz dizi. ben özet geçeyim:

  --- spoiler ---

  elektirikler gidiyo bi daha gelmiyo
  adamın teki semih cumhuriyetini kuruyo

  --- spoiler ---
 • 15 yıl ömrü olan bir astım ilacının olduğu şaşırtıcı dizi. neden buna takıldım bilmiyorum.
 • elektriksizliği açıklarken deseler ki "biz uzaya bir alet koyduk, düzenli olarak emp yayıyor, o yüzden elektronik aletler hiç çalışmıyor", onu anlarım. saçma maçma ama kabullenirim. ama öyle demiyorlar. "öyle bir şey yaptık ki elektriği baskılıyoruz" diyorlar.

  elektrik bütün dünyada dedikleri gibi baskılanabildiyse bir sinir sistemi, bir kalbi olan bütün canlılar nasıl hala hayattalar? dünyadaki bütün elektronlar etkisiz hale mi getirildi? şimşek de mi çakmıyor artık? bisiklete dinamo bağlayıp pedala bastığında elektrik üretmeyecek mi, saçını taradığında statik elektrik oluşmayacak mı?

  burada elektriksizlik tabii ki bir bahane, maksat post-bilmemne amerika ortamında geçecek hikayeye zemin hazırlamak. ama illa bir açıklama yapacaksan o açıklamayı yapma işte. temeli sağlam kurulmayınca dizi ilkokul piyesine dönüyor.
 • ya yemin ediyorum, şu ellerindeki konuyu arka sokaklar'ın senarist ekibine verseler daha mantıklı bir kurgu ortaya çıkardı.

  elenktrik gitti diye döne döne uçak mı düşer lan? iple mi uçuyo bunlar? te alllam yareppim.
 • ha bi de, zenci kadına soruyolar bilgisayardan nevaleyi buldular mı diye ama abe mal adam, nevaleyi bulsalar bilgisayarı nasıl çalıştırıp sana yazacak? moron.
 • muhtemelen senaryosu yazıldığında şu konuşma geçmiştir mekanda

  --- spoiler ---

  - hacı bi senaryo yazmaya başladım. süper oldu yemin ediyorum, tutar bu.
  - konusu ne?
  - "bütün dünyada aniden elektrikler kesilirse ne olur?"
  - pil var jenaratör var efendime söyliyim su tribünü var var oğlu var hacı bir şey olmaz herhalde.
  - yok oğlum hiç biri olmayacak çalışmayacak
  - iyi de neden? böyle birşeye buna ne neden olabilir ki?
  - bilmiyorum, onu düşünmedim. oldu bu dizi valla oldu.

  --- spoiler ---
 • elektrik faturasını ödemeyi unutan bir ailenin evdeki dramını anlatan yabancı dizi. ya da ben yanlış anladım.
 • national geographic belgesellerini izlerseniz, "elektrik kesintisi"nin ciddi felaket senaryoları içinde ısrarla yer aldığını görürsünüz.

  mesela adamlar güneş patlaması üzerine belgesel hazırlarlar, öyle korkunç, böyle fena diye anlatır anlatır durular ama "elektrik kesilir" demekten başka başımıza ne geleceğinden bahsetmezler. çünkü zaten başka bir şey gelmez ama, elektrik kesintisi çok korkunçtur, tipik amerikalı için çok önemlidir. elektrik kesilirse kaos olur, yağma başlar, sistem çöker, aç kalırlar, karanlıkta kalırlar.

  işte böyle alttan alttan elektriğin ne kadar önemli olduğu pompalanır amerikalılara. bir kesinti olursa ülke yıkılacakmış gibi korkmaları sağlanır. bu sayede abd'nin "enerji" için her türlü haltı yemesine sessiz kalır amerikan halkı. ne de olsa elektrik kesilmemelidir.

  işte bu dizi de, elektrik olmadığında çökecek olan amerika'nın amerikalı'ya propagandasıdır. elektrik kesilince kaos başlar, herkes kafasına göre "devletçik"ler kurar, halk akın akın yaşadığı yerleri terkeder. emniyet, asayiş vs hak getire tabi...
 • olası bir felaket ya da teknolojik kıyamet durumunda hayatta kalmayı başarabilirseniz ''uzman çavuşlardan uzak durun'' mesajı veren amerikan dizisi.