şükela:  tümü | bugün soru sor
 • exxon mobil corporation şirketinin başkanı, yönetim kurulu başkanı ve ceo (icra kurulu başkanı)'sudur.
  başkanı olduğu dönemde exxonmobil, xto energy şirketini bünyesine katmıştır. link

  kısacası 62 yaşındaki bu adam, dünyanın en değerli şirketlerinden birinin en forslu adamıdır.

  ancak, petrol & petrokimya da bir yere kadar diye söylenirler adama.

  tabi bu abiler bunun çoktandır hesabında, yani kafaları rahat. o da ayrı bir konu.

  (bkz: zenginin malı vs züğürdün çenesi)
 • abd'nin önümüzdeki 4 sene dışışleri bakanlığını yürütecek şahıs.
 • abd nin yeni dış işleri bakanı. tillerson ın güçlü rusya bağlantıları olduğu biliniyor. önümüzdeki 4 yıl boyunca dünya siyasetinde çok büyük etkileri olucak.
 • abd başkanı donald trump tarafından dış işleri bakanı olarak seçilen exxon mobil şirketi ceo'su. 1952 doğumlu işadamı, rusya'dan devlet nişanı almayı başarmış rus dostu bir kişi olarak biliniyor. anlaşılan, trump, rusya ile ilişkileri cidden düzeltecek ve abd, yeni dönemde daha çok çin'le gerginlik yaşayacak.

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/rex_tillerson

  forbes - http://www.forbes.com/profile/rex-tillerson/
 • bugün itibariyle, abd'nin 45. başkanı donald trump tarafından abd'nin yeni dış işleri bakanı olarak atanmıştır. dünya siyasetinde ve uluslararası ilişkilerde çok ilginç gelişmeler yaşanacaktır. küresel sermaye ve uluslararası ekonomik ilişkiler anlamak ve anlamlandırmak isteniyorsa icraatları mutlaka takip edilmeli.

  kendisi cumhuriyetçi parti destekçisi rockefeller ailesi'ne ait dünya devi şirketi exxon mobil'in ceo'su olur. bir süredir ortadoğu petrolleri konusunda demokrat parti destekçi rothschild ailesi'ne karşı mücadele ediyordu. erdoğan beraberinde bakanlarla ve işadamlarıyla birlikte geçtiğimiz günlerde rothschild ailesi ile bir görüşme yapmış olsa da (bkz: erdoğan'ın rothschild ile görüşmesi) erdoğangillerin esas ortağı petrol meselesi nedeniyle rockfeller ailesi gibi görünüyor. dolayısıyla trump kazanınca rex tillerson kazandı, tillerson kazanınca rockfeller kazandı ve rockfeller kazanınca da erdoğangiller kazanmış oldu gibi bir tablo çıktı ortaya.
  bu arada rex tillerson'ın putin'e çok yakın bir isim olduğu söyleniyor ve hatta ortaya çıkan bu son tablo soğuk savaş sonrası rusya'nın abd'ye karşı ilk zaferi olarak lanse ediliyor. zaten obama yönetimi halihazırda trump'ın rusya ilişkileri yoluyla seçimleri etkilemesine yönelik bir soruşturma açtırmaya çalışıyor. bu ilişkileri ortaya çıkarmak için demokratlara cia de destek veriyor. amerikan derin devleti iş başında..

  komplo teorilerinden pek hazetmeyen biri olsam da ve bu yazdıklarım birer kemplo teorisi gibi görünse de, tüm bunlar trump-rockfeller-rusya ilişkileri ve aşağıdaki yazı ile birlikte okunduğunda ortaya çıkan kurgu oldukça mantıklı.
  (bkz: http://baranbaa.blogspot.com.tr/…istana-petrol.html)
 • trump tarafından dışişleri bakanlığına aday gösterileceği doğrulanan tip.

  frank underwood * style bir atama olmuş . rusya ya mesaj.
 • kongre tarafından onaylandığı takdirde 41 yıllık kariyerini exxon mobil'in yönetim kurulu başkanı olarak noktalayacak amerikalı özel sektör yöneticisi. lakin rusya devlet başkanı vladimir putin ile olan ilişkilerinden dolayı kongre tarafından onaylanmasının kolay olmayabileceği belirtiliyor.

  http://www.dw.com/…işleri-bakanını-buldu/a-36748619
 • 11 yıllık exxon mobil ceo'luğundan sonra kariyerine abd dış işleri bakanı olarak devam edecek olan 1952 doğumlu iş adamı. kendisi rusya ve barzani ailesiyle olan yakın ilişkileriyle tanınmakta olup ortadoğu petrolleriyle yakından ilgilendiğinden mütevellit bölgenin normlarını ve dengelerine hakim bir insandır. umarım ki exxon mobil'ın daha fazla para kazanmasından geçen yol daha fazla insanın katledilmesi değildir.