şükela:  tümü | bugün
  • fotografçı,belgesel prodüktörü,gezgin.şimdilerde hürriyet seyahat ekinde yurdumun gezilesi yerleri konulu bir yazı dizisi yayınlamaktadır.
  • son derece güzel bir gülümsemesi olan ve aynı güzellikte gezi yazıları yazan insan.
  • kesin torpilli olduğuna inandığım yazar. başka türlü kimseyi bütün bir yaz sağda solda gezdirip bir de üstüne para vermezler.
  • soru hissi uyandıran bir isim ve soyada sahip kişi...

- reyan tuvi?
    - no...no i am not
  • yusuf tuvi nin kızı olduğunu düşündüğüm gazeteci.
  • yönetmenliğini yaptığı "yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek" adlı gezi belgeseli antalya altın portakal film festivali'nde gösterilmesinin ardından ve ön jüri tarafından belgesel yarışmasına seçilmesine rağmen yarışma programından çıkarılmış.

programdan çıkarma kararının, filmin türk ceza kanunu'nun 125. ve 299. maddelerine ayrını ifade ve içerik ihtiva etmesi gerekçesiyle alındığı belirtilmiş. kim tarafından belirtilmiş? bilemiyorum. ama kamuoyu bu karardan ulusal belgesel yarışması ön jürisinde görevli berke baş, ayşe çetinbaş ve seray genç'in basın açıklamasıyla haberder olmuş. basın açıklamasında, "bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun tck'ya göre değerlendirilmesinin tehlikesine" vurgu yapılmış.

(bkz: tck 125)
    (bkz: tck 299)

herhalde müesses nizamın çomarları gezi belgeseli deyince gezi parkı gibi bir şeyler anlayıp tırsmış olmalılar. halbuki reyan hanım bir gezgin ve gezip tozduğu yerler hakkında yazan bir yazar. [düzeltme aşağıda]

bu ülkeden tiksinmek için harikulade bir sebebimiz daha olmuş. ne güzel.

.

kaynak: radikal gazetesi haberi

.

düzeltme ve özür editi: filmin gerçekten de gezi parkı olaylarıyla alakalı olduğunu sonradan öğrendim. düzeltir, özür dilerim.

.
  • son haberlere göre; 51. antalya altın portakal film festivalinde sansürlenen, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek filmi festivalde yarışmak için tekrar hak kazanmış. durun hemen sevinmeyin, kazanılmış bir zafer yok aslında. tuvi filmini "yeniden" (!) düzenlemiş, belli ki "istenen" formata sokmuş ve böylelikle geri çağrılmayı haketmiş. bunca insan onun filmi için sesini duyurmaya çalışırken, destek olmaya çalışırken; o, böyle bir mağlubiyeti tercih etmiş. ben hala o festivalde yarışan filmler için aynı (bkz: #46106557) fikirdeyim. o isimlerin yanına bir de reyan tuvi'yi ekleriz, olur biter.
  • (bkz: korkak) hem de öyle ki bu kadar insan belgeselin sansurlenmemesi için mücadele ederken o filmin revize edilerek yayinlanmasina karşı olmamıştır. keşke hiç bu işlere girmeseymis dedirtti.
  • yeryüzü aşkın oluncaya dek belgeseli için 'bir kelime çıkarttım tamamdır' deyip bir tarafı, 'duvardaki küfürleri silip, küfrederek değil, inatla direnin diyen kadınlara selam çaktım' deyip diğer tarafı idare eden, tüm bu duygu yoğunluğunda ödülün s.ke s.ke kendisine verileceğini bilen belgeselci.

bakalım hangi taraf yiyecek