şükela:  tümü | bugün
 • grip ve su çiçeği enfeksiyonları sonrasında nadiren görülen; karaciğer fonksiyonlarının bozulması, beyin ödemi, koma ile seyreden ölümcül bir sendrom. enfeksiyon sırasında aspirin alınmasının özellikle çocuklarda ve ergenlerde bu sendrom riskini arttırdığı düşünülüyor ve aksi ispatlanana dek bu enfeksiyonlar sırasında aspirin kullanılması önerilmiyor.
 • asprinin çocuklarda virutik hastalıklarda kullanımının neden olduğu sendrom. kusma,bilinç kaybı,karaciğer-böbrek-kalp dejenerasyonu ve akut ensefalopatiye neden olur.
 • türk doktorlarının pek bilmediğini düşündüğüm sendrom. grip hastalara ekmek-peynir gibi aspirin yazıyorlar çünkü. müşteriye de anlatamıyorsun böyle böyledir diye. doktorun bir bildiği vardır ki yazmıştır. eczacı kim oluyordur ki doktordan iyi bilsindir.
 • ingiliz ilaç sanayi, pediatrik aspirin üretiminini bu hastalık nedeniyle durdurma kararı almıştır. bizim çocuklarımızsa almaya devam etsinler o aspirinleri, türküz, bize bir şey olmaz zaten.
 • çocuklarda ve ergenlik dönemindekilerde görülebilen bir sağlık sorunu. çok iyi tanınan bir hastalık değil. ortalama olarak her yıl bir milyon çocukta bir oranında görülüyor. nedeni ve oluşum mekanizmaları tam bilinmediği için bazen benzer belirtiler gösteren diğer sağlık sorunları da reye sendromu olarak teşhis edilebiliyor. yapılan araştırmalarla bunların reye olmadığı anlaşıldığında reye benzeri sendrom olarak adlandırılıyor.
  hastalık öncelikle grip ve suçiçeği nadiren de başka virüs hastalıklarının seyri sırasında görülebiliyor. reye sendromu, viral hastalık başladıktan 3-7 gün kadar sonra ani belirtilerle başlıyor. en tipik belirtileri kusma, şuur bulanıklığı, hayal görme, huzursuzuk ve giderek koma tablosu görülebiliyor.
  reye sendromu'nda beyin ve karaciğer yeterli görev yapamıyor. karaciğer şeker metabolizmasını düzenleyememenin yanı sıra, vücut için zararlı olabilecek kimyasal maddeleri işleyerek zararsız hale getirme görevini yapamıyor. buna bağlı olarak kanda amonyak gibi zararlı maddeler çok yükselirken, şeker oranı da ileri derecede düşüyor. ayrıca tıpta ensefalopati denilen türde beyin fonksiyonlarının bozulması tablosu da görülüyor.
 • genellikle 5 - 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülür.
 • varicella zoster virusu, influenza virusu ve adenovirüs enfeksiyonlarında asprin kullanımına bağlı karaciğer yağlanması ve ensefalopati ile karakterize sendrom.
 • nedeni belli olmayan bir hepatik ansefalopati tablosudur. aspirinin etyolojideki rolü oldukça abartılmıştır.

  genellikle bir üsye'nin (özellikle su çiçeği, influenza vb) nekahat döneminde şiddetli kusmalar ile başlar.
  daha sonra hasta hızla komaya girer. karaciğer normal ya da büyüktür.

  hastalık bulguları akut mitokondriyal hasara bağlıdır. karaciğer fonksiyonları bozuktur; transaminazlar,
  amonyak artmış ve serbest yağ asitleri artmıştır. protrombin zamanı uzamıştır. sarılığın olmaması tipiktir.
  asidoz ve hipoglisemi sıklıkla rastlanılan bulgulardır.

  eeg dalgalarında bariz bir yavaşlama vardır. papilla ödemi olsun ya da olmasın kafa içi basınç çok artmış
  olup bariz beyin ödemi mevcuttur.

  karaciğer biyopsisinde nekroz ya da hücre enfiltrasyonu yoktur. mikroveziküler yaygın bir yağlanma görülür.
  mitokondriler şiştir.

  prognoz genellikle kötüdür. ayırıcı tanıda kalıtsal metabolizma hastalıkları (özellikle yağ oksidasyonu
  defektleri) ayırt edilmelidir.
 • reye sendromu'nun ayırıcı tanısı:

  - yağ asidi oksidasyon defektleri*
  - organik asidemiler
  - üre siklus defektleri
  - karnitin eksikliği
  - glutarik asidemi tip 1-2
  - valproat, kurşun ve salisilat zehirlenmesi
  - hipoglisin a toksikasyonu
hesabın var mı? giriş yap