şükela:  tümü | bugün
  • adı üstünde, reyhan tadı olan şerbet. markette tesadüf gördüm, deneyim bakayım dedim, deneyince imanıma birşey çakıldı, nasıl desem... annem mantıyı reyhanlı yapardı... yani fakat gene de içilmeyecek gibi değil. vodtka ile karıştırıp içmek lazım belki de.
  • çocukluğumun ev gezmelerin ikram edilen lohusa şerbeti tadını andırıyor sanki
    veya andırmıyor çok zaman geçti üstünden bendeki tadlar birbirine girdi, emin değilim.
  • kesinlikle müthiş bir lezzet. muhtemeldir ki, bize ilk olarak ikram eden işletme sahibinin marifetinden böyle bir yorum yapıyorum ben; çünkü, herkesin öyle kolayca yapabileceği cinsten bir kaynat-soğut yöntemi ile hazırlanan bir şerbet olmaktan daha çetrefilli imiş hazırlanması, sanırsam o bey de büyüklerinden öğren bu işi. kokusuyla, rengiyle gerçekten apayrı bir içecek. burgaz adası' na yolu düşenler çarşı içinde sol kolda kalan bu küçük ama içinde dürüst bir esnafın tümü su katkısı olmadan hazırladığı doğal meyve suyu ve şerbetlerini ikram ettiği müthiş kafeteryaya bir uğramalı bence.
  • rengi lohusa şerbetine benzese de aman ha lohusalar tüketmesin diyeceğim. demlemede kullanılan sıcak su reyhandaki uçucu yağları (estragole) çözer, bu yağların fazlasının bebeğe zararlı olabileceği düşünülüyor.
  • kışın antibyotik yerine 9 çeşit otu, meyveyi karıştırıp iyileşebiliyorsanız yazın da asitli, boyalı, gazlı, tatlandırıcılı içecekler yerine bu şerbetle serinleyebilirsiniz. aromatik tatlarla aranız iyiyse buyurun size geçen yazdan beri deneme yanılma yöntemi ile bulduğum ideal tattaki tarifimi ve püf noktalarımı vereceğim.

pazardaki en mor yapraklı bir bağ reyhanı alıyoruz, kumu kiri gidene kadar temizce yıkıyoruz.

internetteki tarifler 2 lt diyor ama benim denemelerime göre 2.5 lt su ile hem daha lezzetli hem daha çok oluyor.

yine internette 1.5 su bardağı şeker diyor ama ben şekeri 1 su bardağı olarak kullanıyorum. az zengin olayım esmer şekere geçeceğim. şeker çok zararlı arkadaşlar, tüm tariflerimizde minimumdan kullanalım.

1 silme yemek kaşığı limon tuzu. limon tuzunun zararlarıyla ilgili şüpheleriniz varsa yarım limonun suyu da işinizi görür.

reyhan hariç tüm malzemeleri kaynatıyoruz, kaynayıp altını kapattığımız suyumuza reyhanımızı koyuyoruz ve ağzını kapatıp demliyoruz. ben 3 saat falan bekletiyorum, tencere de zaten anca soğuyor. sonrasında dolapta soğutup tüketebilirsiniz.

ben sevdiğim için 2 çubuk tarçın ve 5 top karanfil de ekliyorum. zencefil ve kakule de ekliyorum bazen. bu da şefin sırrı olsun.

bon appetit.
  • evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir içecektir lezizdir, ferahlatıcıdır. hazır içececekler yerine çocuklara bunun gibi içecekler içirseniz çok da güzel iyi olur. hatta tarifini de vereyim tam olsun:

bir demet reyhan
    bir kabuk tarçın
    bir limon suyu
    bir buçuk bardak şeker
    bir kaç adet karanfil
    iki litre kaynamış su.
    reyhanları iyice yıkayıp dallarından koparmadan bir tencereye koyun, üzerine diğer tüm malzemeleri ekleyin, iyice karıştırın ve kapağını kapatıp oda sıcaklığında 4-5 saat bekletin. daha sonra süzüp buzdolabında iyice soğuduğunda içebilirsiniz.
    kokusu ve tadı gerçekten çok rahatlatıcı, kesinlikle tavsiye ederim.
    not: kesinlikle kaynatmıyoruz.
  • herkese hitap eden bir içecek olduğunu düşünmemekle birlikte nine dede evi koktuğunu söyleyebilirim. neden bilmiyorum ama bana fazlasıyla nostaljik geliyor.
  • türklerin kadim içkilerinden biridir. yaz aylarında serinlemek için tüketilir genelde. reyhan şerbetinin muazzam faydaları vardır. sindirim sistemini düzenler, gazı şişkinliği alır, ağızdaki yaraları tedavi eder, saç dökülmesini engeller ve saçları güçlendirir, iştah açar, tansiyonu düşürür, sinir hastalığına iyi gelir vs. mucizedir efendim hazretleri.
  • bu hafta keşfettiğim muazzam şey. reyhan kokusunu oldum olası çok severdim ama şerbet ile yan yana getiremezdim, tarçın reyhan ve karanfil bir arada harikalar yaratıyormuş, annem şekeri az olmuş biraz dedi ama tam da o haliyle sevdim, şaka gibi. kakule ile de zenginlestirilebilir gördüğüm alternatif tariflere göre, muhakkak deneyeceğim, faydali olup lezzetli olan çok şey yok dünyada sonuçta!