şükela:  tümü | bugün
 • suriye sınırına çok yakın, hatay'ın ilçesi. tuzda tavuğu çok meşhurdur.
 • etnik yapisi acisindan zengin bir yerdir. ilce nüfusunun cogunlugunu cerkesler, araplar ve türkmenler olusturur.

  ayrica hülya avsar'in türkiye güzellik tacinin alinmasina sebep olan evliligi bu ilceden biriyle bu ilcede yapmistir.
 • (bkz: cemil meriç)
 • hatay'ın sıcak su sahibi suriye sınırındaki ilçesi.
 • "biri saa bir terslik mi etti? hiç heyecanlanmıcuun, akıllı olucun, efendi olucun... taşı kafaya koyucun"

  reyhanlı'da bir abi, üni. öğrencilerine ders verirkene...
 • nüfusu sürekli artan (60000 küsürdü en son) buna rağmen bir türlü gelişmeyen, hatta geri giden bir ilçedir reyhanlı. nüfus artışında etken göç de değildir, her evde 6-7 çocuk olur. zengin halkı bir çivi bile çakmaz buraya, istanbul'a kaçarlar. geri kalanlar da zaten çiftçi ve memurdan oluşur. belediyesi de belediye değildir gördüğüm kadarıyla, zira adam gibi bir çarşısı bile yoktur reyhanlı'nın, asfalt dökülmemiş çakıllı sokakları vardır. bir tek yenişehir gölü vardır adam gibi. babamın anlattıklarına göre kaybolan bir cevherdir reyhanlı. 'şu dere gürül gürül akardı çevresinde söğütler uzanırdı, oynardık buralarda.' derken kuru bir yatağa ve çalı çırpılara bakmaktasınızdır, içiniz acır. yine de güzeldir; babamın memleketidir, yemekleri şahanedir. insanı sıcaktır, yalnız insanı gibi havası da sıcaktır, aklınız varsa yazın gündüzleri dışarı çıkmayın. devesini kaybetmiş bedevi gibi dolanırsınız ortalıkta.
 • imkanınız varsa uzak durun buradan. ölüm kalım meselesi dışında bu ilçeye ayak basmayın. net söylüyorum.
 • babamın 1950'lerde çifteler köy enstitüsünden mezun olur olmaz ilk atandığı yer. reyhanlı denilince aklıma buruk bir aşk hikayesi gelir. babaların aşk hikayeleriyse kızları için çok önemlidir. babam, bir aşiret kızına aşık olur. kız da babama. ve lakin kız amcasının oğluyla beşik kertmesidir. babamsa babası ölmüş, dört kardeşli bir delikanlı. on yedi yaşında zira. öğrencilerimin çoğu benden büyüktü ve bir öğretmen olarak saygınlık kazanmak için çok uğraştım, demişti. aşık olduğu kız, boynundan beşi bir yerdeyi çıkarıp babama verir ve kaçır beni der. ee baba, niye kaçırmadın kızı? arkam yoktu kızım. babam yok mal mülk yok. kaçırsam nereye kaçıracağım. sustum ben de. sonra anneme dedim. ya yine de kaçırsaydı kızı ayıp değil mi koskoca babam, böyle bir kızı bırakmış!. kaçıramazdı, dedi annem. beşik kertmesi denilen şey öyle bir şeydir ki oralarda, düğünde atın üstünden alırlar kızı elinden ve kimse itiraz etmez. kızı alırlar artık sonu ne olur bilinmez babanı da vururlardı. babam vurulsaydı ben ne olurdum, diye basit bir çocuk hesabı yaptım. o zamanlar genetik falan bilmiyorum tabii. babamı vursalardı başka biri babam olurdu. aman allah'ım iyi ki kaçırmamış kızı, dedim. annem güldü.

  babam öleli yıllar oldu. bilmem o kızcağız, akibetini bilmediğimden hâlâ kızcağız benim için, yaşıyor mu öldü mü? mutlu oldu mu, babama ah etti mi? kaderine mi küstü? çapı ne olursa olsun efsane olmuş aşklarda kişilerin adının bir ehemmiyeti yoktur. kızın adını hiç söylemedi babam. bana kalsa reyhan'dı.
 • an itibariyle birçok türkmen'in suriyeli avına çıktığı ilçe. söylenene göre bir muhalif türkiye bayrağını bir taraflarına sürüp yakmış, halk arasında yayılan bu olay "tehlikeli" gerginliğe neden olmuş. ilçeye polis ve jandarma sevkiyatı varmış.