şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
785 entry daha
  • ela gibi başarısız bir şarkının tek dinlenme sebebi sanırım kendisinin youtube da yarattığı hayran kitlesidir. kaldı ki hiç takip etmem, vaktim yok bunlara ama milyonlarca izlenecek bir şarkı yapmadığı da kesin.
  • kitlesini tarfi ediyorum.

geçenlerde komşumuz geldi. 7 yaşında 2. sınıfa giden tatlı kızıyla. canı sıkıldı kızın. tableti verdim eline. dolaştı dolaştı reynmen açtı. dolaşırken benim arama geçmişi mahvoldu hesabımın algoritması şaştı hala öneri olarak saçma youtuberlar geliyor ya neyse. şarkının adını bilmiyorum bu başladı hafif kendini kaptırıp kafa sallamaya. ilk defa duyduğum da bir şarkı.

kitlesi: ilkokula giden minikler. sevin onları ilgiye ihtiyaç duydukları çağdalar!
  • insanların bunun yaptığı müziğin youtube'de rekor kırmasına şaşırdığını gördükçe gülüyorum. yıllarca en çok izlenme rekorunu elinde tutan videonun balıkesir'in çılgın eşekleri olduğu bir platformda, kalite beklemek zaten saçmalık( youtube'nin şimdikine kıyasla çok çok daha az izlenmeye sahip olduğu yıllarda 85 milyonu görmüştü).

bu youteberların egosunu gördükçe aklıma hep bu video gelir. balıkesir'in çılgın eşeklerinin veliahtısın ama kendini büyük bir başarı hikayesi olarak görüyorsun. başarıyı izlenme ve takip edilmeye indirgeyen insanların anlayamadığı şey de zaten bu. balıkesir'in çılgın eşekleri, neşet ertaş türkülerinden daha fazla izleniyor ama izlenmekten daha önemli olan iki şey var; ne için izlendiğin ve izleyenlerin zihninden nasıl iz bıraktığın. işte buna bazı insanlar kalite diyor. youtube ise aslında bir sirk ve sirkte en çok izlenenlerin kimler olduğunu herkes biliyor.
  • (bkz: ben keko)