şükela:  tümü | bugün
  • ne alaka diyerek tıklayıp, helal olsun güzel olmuş diyerek kapattığım, bir youtuber'ın bu güne kadar yaptığı en mantıklı iş.

edit: entry'e yeniden baktım da, sanki biraz fazla abartmışım. muhtemelen milliyetçi damarlarımın kabardığı bir vakte denk geldi video, ona bağlıyorum ben, kısmet.
  • reynmen kim amk demeye geldim fakat utandim dogrusu. aslan parcasi guzel bi video cekmis. ellerine saglik.
  • youtube türkiye'ye yakışmayacak derecede iyi bir izletidir. büyük emek söz konusu.
  • bir enes batur'a bakıyorum bir de şuna... gerisini siz söyleyin.
  • el babın nasıl iyi ve yaşanılabilir bir hale geldiğini gördüğümüz video. sıra afrinde. işgal edilen topraklar tekrar arapların olacak.
  • baya bi önyargılı insanmışım . video'ya tıklamadan önce farketmedim . helal olsun lan .
  • bildigin belgeseldir. onyargili actim yutubir mutubir diye ama iyi is cikarmis.
  • ulan ne denebilir ki şu video için? muhteşem. youtuberlar'ı genel olarak sevmiyorum. bu adam da burda kısmen şov yapmış olabilir ama saygı duydum yaptığı işe. gerçekleri göstermiş insanlara. belki farkındalık uyandıracak. devletin en önemli problemine dair hiçbir şey bilmiyor insanlar. belki buna kafa yoracaklar videodan sonra. üstelik her yerde ırkçılık yapıp "niye suriye'ye dönmüyor bu suriyeliler?" diyenlere de ders olacak nitelikte. buyrun beyler, adamların adam akıllı bir hastanesi bile yok. o küçük kızcağız, rüveyda, babası hayatta mı onu bile bilmiyoruz. belki de babasız yaşıyor. düşünün olum bunları, azcık hissetmeye çalışın lan. zor değil, yemin ediyorum.

konu çok sapıyor. söylenecek çok şey var elbet ama ben burdan yetkililere seslenmek istiyorum. reynmen de illa ki ekşi okuyordur. şu videoya ingilizce altyazı getirilmeli. bu kesinlikle yapılmalı. dünya kamuoyuna etki edebilecek kuvvette bir video bu. gözardı etmeyin.
  • soyle vloglar cektiniz de biz mi ovmedik dedigimiz videodur,
    ciddi ciddi cekim, islenis, bilgilendirme, roportajlarla tam belgesel tadinda olmustur.
    bir cok haberciye adeta ders niteligindedir;
    onlar daha goy goy, sisirme, basma kalip, "cakma milliyetci" haber bultenlerini yapmaya devam etsinler.
  • öncelikle belirtmeliyim; bir youtuber'ı kâle alıp da ona beyefendi diyeceğim aklımın ucundan geçmezdi. ekşi sözlükteki suserlerın yazdıkları takdir cümlelerini okuyup reynmen beyefendi'nin yani nam-ı diğer yusuf aktaş'ın el bab'da çektiği videoyu izlemeye karar verdim.

marmara'nın büyük bir kentindeki ortaokulda öğretmenlik görevini sürdürmekteyim. ders aralarında bazen bilgisayar oyunlarından, bazen de izledikleri youtube kanallarından konuşuyoruz çocuklarla. dikkatlerini çekmek, onlarla aynı dili konuştuğunu göstermek için iyi bir yöntem. meslektaşlarıma avon kataloglarından ve şirin oğlunuza yapacağınız birinci doğum günü partisinden konuşmaktansa; biraz da olsa öğrencilerin ve şimdi birinci doğumgünü partisini yapacakları oğullarının ileride sürekli maruz kalacağı bu tarz içerikleri gözden geçirmelerini tavsiye ederim. neyse mevzu bu değil.

marmara'daki o ortaokulda bir öğrencim reynmen adlı şahsın videolarını heyecanla takip ettiğini söyledi. bu gün sol frame'de görünce ismine aşina olduğum ve öğrencimin neler izlediğini merak ettiğim için ilk entry'deki arkadaşın verdiği linke tıkladım. aşinaydım cismine ve sesine ama youtuber dediğimiz şahısların genelde evlerinin ya da güvenli çevrelerinin dışına çıkmadığı videolara alışkın olduğumdan şaşkındım da aynı zamanda.

marmara'daki bir öğrencim, tavsiye ettiği bir youtuber sayesinde beni eskiden görev yaptığım mardin'e götürdü. yolların bakımsızlığı, küçük bakkalların dekorları, imalathaneler neredeyse el bab'dakinin aynısıydı mardin'de de. o küçük çocukların kara kara gözlerindeki umutsuz bakışları da hatırladım. üzüldüm ama aynı zamanda da sevindim. bu reynmen beyefendi ister bu videoyu popülist bir bakış açısı ile çekmiş olsun, ister milliyetçi duygularla bir şeyleri ispat etmeye çalışmak için el bab'a gitmiş olsun, bu adamın milyonlarca takipçisi var ve kimisi de benim öğrencilerim ve öğrencilerimle yaşıt çocuklar. bu çocuklar ülkenin doğusunda nasıl bir yaşam sürüldüğünü gördü. 20 dakikalığına da olsa bunu gördüler.

bu tarz içeriklerin artması dileklerimle.