şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osborne reynolds tarafindan deneysel olarak bulunmus sayidir. bir akiskanin karakterini (laminer veya turbulansli) gosterir.
  boru icerisindeki akimlar icin re > 2000 ise akim turbulanslidir. burada, 2000 kritik reynolds sayisi adini alir. acik kanal akimlarinda kritik reynolds sayisi 500'dur.
 • reynolds'ın, boya akımı deneylerinden elde ettiği sonuçları, bir sayı tanımlayarak genelleştirilmesi ile elde edilmiş boyutsuz katsayı.
 • reynold sayısı 2000'e kadar borularda akımın laminer olduğunu gösterir, 2000 ile 10.000 arasında geçiş akımı, 10.000'den büyükse akımın türbülansta olduğunu gösterir. böyle bir sayıdır.
 • reynolds sayısı bir esinti, bir şırıltı veya bir püfürtü durumunda akımın nasıl bir akım olduğunu bildiren çok önemli bir göstergedir. akışkan bünyesindeki "akmaya devam et!" kuvvetlerinin, sıvının kıvamından * kaynaklanan "akmaya diren!" kuvvetlerine oranını ifade eder. bu sayı büyükse anlarız ki ortada bir çağıltı hatta foşurtu söz konusu, yok küçükse o zaman anlarız ki fısır fısır böyle sızıntı gibi saman altından yürüyen bir akımla karşı karşıyayız.

  hep unutuyorum formülü de şu
  re=ro*v*d/mü
  ro: yoğunluk
  v: hız
  d: borunun çapı
  mü: viskozite
  (birimlerin birbirini götürmesi lâzım)

  borularda;
  re<2100 laminer,
  2100<re<4000 geçiş,
  re>4000 türbülanslı akım olarak bilinir.
  re=10.000 geçiş akımının sonu değil türbülansın gözü oluyor.
 • atalet kuvvetlerinin viskozluk kaynaklı kuvvetlere oranıdır.

  şöyle açıklamak belki de mümkündür: bir adam koşarak koridorda bir köşeden geçiyor olsun. o anı gözümüzde canlandıralım. işte o anda birisinin ona "gel" dediğini var sayalım. doğal olarak koşucu bir anda yön değiştiremeyecektir, çünkü momentumu yüksektir (yoğunluk x hız). viskozluğu da, bu örneğe mahsus olarak duvara yapışma arzusu olarak tanımlayalım, işte reynolds sayısı düştükçe yani viskozluk arttıkça, yani amca duvar tarafından çekildikçe, köşeyi aniden dönebilir olacaktır. işte reynolds sayısının basitleştirilmiş anlatımı budur. reynolds sayınız düşükse, duvara yapışık gidersiniz, tabakalı akım olur. reynolds sayınız artarsa, köşeyi alamaz, ayrılırsınız, koparsınız, savrulursunuz, çalkantılara* sebep olursunuz.

  (bkz: çalkantı)
 • yokuş aşağı bir varil yuvarladığınızı düşünün. yokuşun yüzeyi teflon olursa varil yalpalamadan iner. asfalt olursa hafif yalpalar. stabilize olursa yalpalamanın yanı sıra taklalar atar.
  reynolds denen amca bu varilin ne zaman yalpalayacağının bulunmasının önünü açmış.
  önünü açmış ne demek oluyor: bu sayıyla pek bir şey yapamazsınız demek oluyor. yapmak için darcy ve moody ilişkisini araştırın derim.

  tabi ortada varil falan yok. varil sıvı, asfalt da çelik boru oluyor.
 • bir akışın sahip olduğu, atalet kuvvetlerinin visköz kuvvetlere oranını gösteren sayıdır. eğer türbülanslı bir akışı modelleyecekseniz, visköz kuvvetleri navier stokes modellerinde ihmal edebilirsiniz, fakat bu sefer de türbülanstan dolayı oluşacak reynolds streslerini hesaplamanız gerekecektir.
 • nre=dvd/µ..geankoplisin transport process of unit operations kitabında hemen hemen her konuda kullanacagınız akışkanın anlık akma durumunu belirleyen sayı..
  density*volume*diameter/viscosity
 • akışın rejimini belirlemeye yarar. deneysel olarak elde edilen veriler ile oluşturulan karmaşık denklemler, kritik reynold sayısından büyük ve küçük olma durumuna göre kategorize edilir çoğunlukla, çünkü akışın rejimi aynıyken elde edilen veriler birbirine uygun gelmektedir genelde.