şükela:  tümü | bugün
 • çoğu büyük haber sitelerinde yer almıyor. sebebini merak ettiğimdir. sanırım sonuçlar bekleniyor. ya da yeteri kadar haber değeri yok.

  yeteri kadar yer almış #72555100 adam araştırmacı gazeteciliği ile dövdü beni.
 • (bkz: necip türk basını) olmasın o? dediğim başlık.
 • paralel evrende oldugu icindir. yoksa ozgurlugu ile dunyaya nam salmis turk basini atlar mi boyle haberi.
 • gayet normaldir. buna şaşırmak, kendimizi çok önemli bir süper güç ve oyun kurucu zannettiğimiz için olmasın?

  ingiltere'de yakalanan papua yeni gine'li bir iş adamının gine'nin bakanlarıyla çevirdiğini iddia ettiği işleri anlattığı bir mahkemenin bizim basında yer alma ve önemsenme ihtimali ne kadarsa dünya için de bizim reza davasının önemi ve yeralma ihtimali o kadar işte. yok tüm dünya birleşmiş de herkes reisi indirmeye çalışıyormuş da. peeeeh.

  edit: yer alıyor diye mesajlar gelmiş. tamam arkadaşlar yer alabilir fakat benim demek istediğim; dünyanın tamamının bunu önemseyip her gün an be an gelişmeleri takip ettiğini düşünmek ve beklemek saçma. sonuçta onlar için herhangi bir ortadoğu ülkesinde sıradan bir gün tadında önemsiz minik bir ayrıntı.
 • olmayan durum.

  yer alıyor mu..evet
  birinci sırada mı..hayır
  dünya bizim etrafımızda dönmüyor

  amerikan basını özelinden konuşursak..amerikalılar ne konuşuyor

  1) vergi tasarısı..cumhuriyetçiler yaşlılara yönelik sağlık sigortası olan medicare’den 500 milyar dolar, yoksullara yönelik sağlık sigortası olan medicaid’ten de 1 trilyon dolarlık kesinti yaparak büyük şirketlere ve zenginlere devasa bir vergi kesintisi verdiler. yasayı çıkartırken de türkiye’de bile görülmeyecek abukluklara imza attılar. ayrıca torba yasanın içinde sigortasını devletten ya da çalıştığı şirketten almayan dar gelirlilere ucuz sağlık sigortası sağlayan obamacare’e hasar veren ve obama’nın yasakladığı artik koruma alanlarında petrol arama çalışmalarına izin verilme gibi şeyler de var
  2) trump-rusya bağlantıları soruşturmasında türkiye’nin de para yedirdiği mike flynn kendisine yönelik bazı suçlamaları kabul etti ve işbirliği yapacağını açıkladı. bizimkiler beyaz saray’a “reza’yı fbı’ın elinden alın” demeye gidiyor da adamlar fbı’ın elinden birini alacak olsa önce kendilerini alırlar.

  reza davası’nın amerika’da ilgi çeken bir boyutu bu az önce bahsettiğim flynn mevzu ile alakalı çıkma ihtimali.

  şunu da unutmamak lazım..
  amerika’nın iran, küba, libya, sudan gibi ülkelere uyguladığı yaptırımlardan dolayı son 10 senede amerika dahil 12 ülkenin 35 bankası ceza aldı. biz herşeyi “bizi zikmeye çalışıyorlar” gözünden okusak da hadise pek çok açıdan normal.

  ha bizim durumu ekstra yapan bu vakalarda bizimki kadar işbirliği yok. alman commerzbank da 1.5 milyar dolar, fransız bnp paribas da 9.1 milyar dolar ceza ödedi de sudan’ın küba’nın reza’ları alman ekonomi bakanına ya da çalıştıkları bankaların ceo’suna rüşvet yedirmedi. daha düşük seviyelerde katakulli vardı
 • yeteri kadar yok,

  çünkü kimse daha asil hedef kim bilmiyor arkadaslar, turkiye medyasında neden bu kadar popüler o bile belli degil.

  davanin ana konusu yolsuzluk degil,

  basbakan'a yöneltilen suclar tamamen kalktı,

  suan dava sadece zafer çağlayan hükümet kanadından rusvet almış "iddaa" ediliyor.

  çapraz sorgu asil belirleyici zaman olacak.

  yani davanın asil amici finans ve reza bin planını ortaya cikarip reza'ya amerikan filmlerindeki gibi parasal suc hukuklarını uygulayacaklar.

  turkiye'de 2 taraf birbirine garip sorular yöneltirken 5. ağızdan ifadeler kullaniyor ki bence cok yanlış.

  akp kanadinin dava feto ile baglantili yargısı tamamen algi operasyonu lakin dava'yi gozetleyenlerin birçoğu fotocu.

  ve en basta bilgi sahibi olmak isteyen onlar, ve amerikan yargısına foto nun sızması gibi bir gercek olamaz, feto ve amerika işbirliği diye bir ulusal çıkar da soz konusu olamaz.

  chp kanadının bu davanın tayyip erdogan ile iliskilendirilmesi tarafı tamamı ile yalan, bu dava tamamen savcı denetiminde ve sarraf kontrolünde olduğu icin bu dava surecinde hükümetten sadece zafer çağlayan suclu olarak iddaa edilebilecek.

  bu davanin zafer çağlayan'in parayı nasıl kullandigi ve paylastirdigi ile ilgili bir alakasi yok.

  oyle bir davanin manhattan'in ortasinda finans bölgesinin dibinde( bu savci, ve juri ile ) yapmak imkansız,

  olay sadece bir ekonomik finans sovu, ve bunun politik yansimalarinin medyadaki reyting çabaları.

  ve büyük ihtimalle halkbank çerçevesinde cok büyük bir kurumsal ceza gelmeyecek, sarraf kendini mimar ilan ederek idari asamada gmy yi suçluyor ama genel mudur kacak,

  zaten reza sadece bir belgenin pesinde ve bu belgeyi talep ettigini davada belirtti, yani eğer savunma çapraz sorguda birsey değiştiremez ise bu belge reza ya verilecek,

  cunku zaten dava savci antlaşmalı...

  turkiye'de "ammaaaan ammaaaann dis güçler , ic gicler " dediginiz - korktugunuz yaratik genel muduru bulup amerika ya getiremiyor,

  yani genel mudur kacak ne demek, bu dava biraz reza bin kisisel emellerine kayip regülasyon ve politik korku yayacaklar,

  cunku genel mudurun kacak olması demek , halkbanka direk dava acma surecinin savunma alinamadigi taktirde uzaması demek,

  cunku genel mudur ortada yok,

  "beyler genel mudur amerika topraklarına girmemeli " ulkenin 10 yıllık plan bu olmalı, verin sehrizarda bir villa kurusun orda.

  yani bence reza gerekli kontakları ayarlayip, kendini daha iyi bir anlaşma yapabilecegi manhattan'a geldi,

  yani reza olayi gmy uzerinden yokusa sürükleyip, olayi kacak ceo ile halkbank uzerinden de atacak gibi.

  cunku iddaanamede halkbank ile kanada'dan hong-kong'a bir suru banka ismi var ve bu regülasyonlar para miktarına gore değerlendirilmiyor.

  yani bu dava bir suru bankanın ve ayni zamanda son 2 gündür bizim kadar birleşik arap emirliklerinin de konusu haline geldi.

  ileriki günlerde hong - kong duruma dahil olabilir günkü ilk basarisiz islem hong-kong da başlıyor.

  yani dinlemeler zaten 2011 ocaktan beri yapılıyor, ama reza hong-kong ve kanada borsasına bulaşana kadar sadece izlemede kaliniyor.

  cemaat 17-25 verilerini nasıl eline gecirdi ?

  bence cemaat bu davanin dinleme surecinde amerik gizli servisi ile olan bağlantı.....

  abi anladınız iste onu ....

  herifler bu davanin dinlemelerini zafer çağlayan ve diger dinlemeleri kayıtlarda kendi ellerine geçirmişler.

  bu davanin dinlemeleri olması legal ( international money transfer act etc) ...

  eğer bu dava ile ilgili ise 2011 den beri erdogan in dinlenmesi bile legal.

  ama bu deliller hiçbir sekilde amerikan sisteminde kullanmaz . ki zaten bu dava sinirlarinda boyle birşey olması yüzde 0.

  cunku amerikanin turkiye yönetimine ilgili boyle bir dava acabilmesi mumkun degil.

  ama bence insanlar turkiyedeki ve dünyadaki dava hakkındaki bilgi kirligiligini manipüle etmek icin kullanıyorlar.

  bunu en cok kullananların basında recep tayyip erdogan geliyor. insanları korku ve yabancı tehtid psikolojisi ile kistirmayi reza ile gerçekleşiyor.

  ayni zamanda ekonomideki kotu gidisaati bu ritim ve depresif dis politika eli-kolu bagliligimizi kullanıp vergileri tavan yapıp duruyor.

  dis politika' da sorun -> yüksek vergi daya babam daya

  millet kendini manhattanda dava takip ediyor diye faturasına kor kalmıyor...