şükela:  tümü | bugün
 • bakın bu davanın sonucunda 15 temmuzda yaptığı maniplüsyonlarla elde etmeye çalıştığı politik üstünlüğü elde edemeyen abd'nin koz elde etmesiyle sonuçlanacaktır. uluslararası ilişkilerde kozlar hep konuşulur. satranç gibi diyebiliriz buna. biraz bu konuda fikir sahip olmak isteyenler bu linkten fikir sahibi olabilirler kimse kimseyi ezip geçme ya da tamamen ilişkisini kesme derdinde değildir. bu noktada kuzey kore ile abd ilişkilerinin bir boyutta devam etmesi en önemli örneğidir. ne kadar birbirinize siyasi söylem vb laf atarsanız atın önemli olan karşılıklı kozlardır. ambargo uygularsınız, wto (dünya ticaret örgütü) üzerinden sınırlamalar getirirsiniz vs vs.

  recep tayyip erdoğan 2012'den beri uluslararası platformlarda koz kullanarak güçlenme politikasına gitmeye başlamıştır. bunu kısmen başarmıştır. arap yarımadası ve doğu avrupada türkiye'nin etkinliği son 20 seneye göre daha fazladır. bunu inkar etmek ahmaklıktır. ama türkiye'nin en önemlisi batının temsilcileri olan ab ve abd ile ilişkilerinde haklı olduğu durumların çoğunlukta olmasına rağmen cumhurbaşkanının izlediği koz politikasından dolayı olaylara politik cevap vermekten kaçınmış hem içerde oy devşirme hem de dışarda sert bir duruşla ülkeler karşısında etkinliğini arttırma çabasına girmiştir.

  reza zarrab davasının sonucu pek de önemli değildir ama şu an itibariyle abd'nin eline geçirdiği koz önemlidir. burada mit'in hatasını cia büyük ihtimalle affetmemiş ve mit'in reza'yı elinden kaçırıp adeta kuş uçtu misali kaybetmesi sonucu cia'nin başarısız olan ve kendilerinin dolayı manipüle ederek katkıda bulunduğu 15 temmuz darbesinin intikamını ve tekrar kozun ellerine geçmesini bu şekilde yapmayı planlamaktadırlar.

  peki davada konu tayyip erdoğan'a gelince ne olacak ? olacak olan şu reza satmayacak ama halkbankası müdür yardımcısını satacak hem de büyük ihtimalle herşeyi üzerine yıkacak. burada dava ne olursa olsun reza'nın iki taraf içinde güvenilir bir tanık veya sanık olmayacağı kanaatindeyim. reza kendi kıçının derdinde.

  uzun lafın kısası bu dava bitsede önemli olan abd'nin eline geçirdiği kozlar.ama bu dava globalde türkiye'ye zarar 'da verebilir ya da anlaşmaya gidilirse sessizce dava yönlendirilip başka bir şekilde sonlandırılabilir. böyle davaların halkın gözü önünde hiç kapılı kapılar ardından pazarlık olmadan devam edeceğini düşünen enayidir. ama omorikan hukuku, oma omorikan odolet sistemi odildir dediğiniz duyar gibiyim. yok efendim bunlar senin benim görebileceğim twitter'dan takip ederek nasıl yönlendiğini anlayabileceğim davalar değil.

  bu arada dava'nın iç siyasette uzun için müthiş bir oy devşirme kaynağı olacağını hepimiz biliyoruz di mi arkadaşlar.

  sonuç: deplasmanda türkiye kaybeder, ama evinde akp yine kazanır.