şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: şahıs 1)

  bildiğim kadarıyla anlatayım.

  1- rıza zarrab görünürde iş adamı olmasına rağmen, akp'in tepe kişileri bağlamında, onların emri ve himayesinde iş yapan birisi.

  2- abd'de şuca konu olan şey de abd'nin iran'a uyguladığı ambargoyu delen kişi olması.

  3- suçun şahsiliği bağlamında, suçu işleyen kişi ise akp'yi ve dahası devleti ne alakadar eder sorusu zurnanın zırt dediği yer.

  4- zarab, iran-türkiye ticaret ilişkisi adına petrolü dolara çevirirken, kullandığı bankalar devlet bankası. bu para aklama bir suç. ancak miktar küçük olsa, fark edilmez olsa veya miktar büyük de olsa fark edildiği anda bu suçu engellemesi gereken ilk kurum devlet bankaları.

  5- işte tam da burada işin içine akp iktidarı geliyor. devlet bankası başta olmak üzere iran ile yapılan finansal ilişki, ki bu amd amborgosu konusu, devletin bilgi ve himayesi dahilinde yapıldığı anda, olayın iş adamı olarak zarrab'ı ilgilendirmediği, tersine devleti ilgilendirip zarrab'ı kullandığı, aracı kıldığı ortaya çıkıyor.

  6- obama, sanırım 2010 ya da bir kaç yıl sonrasında, erdoğan'la görüşmesinde şunu diyor: sınırların dışına çıktınız. yani iran ambargosunun delindiğini bildiğini söylüyor.

  7- kim takar abd ambargosunu? teorik olarak doğru bir soru. ama her yanıyla abd'ye bağımlı olup veya stratejik ortağı olduğunuz ilan ediyorsanız, diğer ortak der ki, ulan biz mi sikmeye çalışıyorun?

  8- abd en sonunda türkiye'nin kendisine kazık attığını kesinleştirince, öyle kazık atılmaz böyle kazık atılır diyerek zarrab'ı, yani aslında ilişki ağı içinde en işe yaramaz, ama ilişkilerin düğüm noktası olan, iş adamını içeri alıverdi.

  9- sonuç. zarrab itiraf ederse veya dim dik durur ama davayı kaybederse,

  a) türkiye'nin pek çok uluslararası anlaşmalara sahiplik başta olmak üzere, stratetij ortaklığını ilan ettiği abd'ye zarar verdiği kesinleşecek. ve abd diğer isimlerin peşine düşecek.

  b) sadece abd değil, 2010 tarihli uranyum üretimi başta olmak üzere finasal yaptırımları da içeren bm kararına uymadığı için sonu belki lahey adalet divanına gidebilecek bir durum ortaya çıkabilir.

  10- şahsi düşüncem: 2.dünya savaşı'daki faşizm deneyimi ile emperyalizm uluslararası suçlarını bir şekilde bahane ile meşru hale getirme eğilimidedir. mesela vietnam'da insanlık suçu işleyen abd çıkarlarımıza ters diyerek meşrulaştırır. meşrulaştıramadığı yerlerde ise, kelimenin tam anlamıyla illegal çalışır.
  şimdi abd çok mu iyi? değil. türkiye mazlum mu hiç değil? ama abd diyor ki türkiye'ye, "ben sana yeme demedim, ama adabıyla ye bokunu çıkarma dedim." bokunu çıkardıysan da ben de bunun hesabını sorarım diyor.

  mevzu bana göre böyle. eksik gedik varsa düzeltilir umarım.
 • olaya konu davanın olası sonuçları:
  uluslararası ambargo..sonuç ekonomik krizin şahlanması ..

  sanıkların adalet divanında yargılanması ve tüm malvarlıklarına el konulması..artık kimse bu şüpheliler..

  bazı şirketlere ciddi para cezaları .. yine ekonomik kayıp ve milli servetin erimesi..

  belki de en önemlisi uluslararası toplumda ciddi itibar kaybı ve türkiye nin iran laşması..
 • iç seçim malzemesi olması. amerikaya gidip "dostum donald...." diyip 40 milyar tl lik uçak alıp döndükten sonra seçim meydanlarında mağduru oynamak "bunlar hep ameriganın oyunu..." diyebilmek için zarrab olayı çok önemli.
 • reza zarrab denen adam ülkemize kaynağı belli olmayan doları getiren kişiydi bence. şuan bu adam içeride olmasa emin olun dolar 2.5-3 lira bandında olurdu.
 • milyar dolarcıkları cukkalayıp, sonra vay bu iş devlet işi hadi bize destek olun denmesidir.

  devlet işiymiş. devlet işinden milyar dolarları cukkalamaya utanmadınız mı?
  hadi devlet işi diyelim, çok vatanseversiniz ya sözde, o zaman niye her şey ortaya döküldüğünde devletimin haberi yoktu biz aramızda anlaşıp maddi kazanç için yaptık deyip devletin itibarını korumuyorsunuz? devlet işiymiş ya, vatansevermişsiniz ya, onun için soruyorum.

  ulan devlet için yapmış olsanız, tam da şu anda devlet için "hayır kendimiz için yaptık, benim devletim birkaç milyar dolara tenezzül etmez" demeniz lazımdı. yani tüm bunların devletin işi olduğunu söylemeniz suçunuzu itiraf etmeniz anlamına gelir, devlet için kendisini feda eden-edecek adam bunu söylemez, tüm ceremeyi kendi çekerdi.

  fetöcülerle birlikte iftira attığınız şerefli insanlar nasıl delikanlı gibi geldi teslim oldular, sırf devlete karşı gelmiş olmamak için kellelerini sizin hain planınıza uzattılar, bazısı canından bile oldu hatırladınız mı? açık o zamanın sizin ağzınızdan yazılan zaman gazetesi manşetlerine bakın da iftira attığınız insanlardan insanlık, delikanlılık, şeref ve haysiyet öğrenin.
 • yapılan işin yasal olduğunu iddia edip o kadar rüşvet almak.

  bir de bunu devlete katkı olarak ilan edip oy toplamak.

  (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)

  700 bin liralık saatin devlete olan katkısını hesaplayamadım ben, varın geri kalan önemini siz hesaplayın.
 • burada detaylı anlattığım şeydir;

  (bkz: #72198173)