• (bkz: şahıs 1)

bildiğim kadarıyla anlatayım.

1- rıza zarrab görünürde iş adamı olmasına rağmen, akp'in tepe kişileri bağlamında, onların emri ve himayesinde iş yapan birisi.

2- abd'de şuca konu olan şey de abd'nin iran'a uyguladığı ambargoyu delen kişi olması.

3- suçun şahsiliği bağlamında, suçu işleyen kişi ise akp'yi ve dahası devleti ne alakadar eder sorusu zurnanın zırt dediği yer.

4- zarab, iran-türkiye ticaret ilişkisi adına petrolü dolara çevirirken, kullandığı bankalar devlet bankası. bu para aklama bir suç. ancak miktar küçük olsa, fark edilmez olsa veya miktar büyük de olsa fark edildiği anda bu suçu engellemesi gereken ilk kurum devlet bankaları.

5- işte tam da burada işin içine akp iktidarı geliyor. devlet bankası başta olmak üzere iran ile yapılan finansal ilişki, ki bu amd amborgosu konusu, devletin bilgi ve himayesi dahilinde yapıldığı anda, olayın iş adamı olarak zarrab'ı ilgilendirmediği, tersine devleti ilgilendirip zarrab'ı kullandığı, aracı kıldığı ortaya çıkıyor.

6- obama, sanırım 2010 ya da bir kaç yıl sonrasında, erdoğan'la görüşmesinde şunu diyor: sınırların dışına çıktınız. yani iran ambargosunun delindiğini bildiğini söylüyor.

7- kim takar abd ambargosunu? teorik olarak doğru bir soru. ama her yanıyla abd'ye bağımlı olup veya stratejik ortağı olduğunuz ilan ediyorsanız, diğer ortak der ki, ulan biz mi sikmeye çalışıyorun?

8- abd en sonunda türkiye'nin kendisine kazık attığını kesinleştirince, öyle kazık atılmaz böyle kazık atılır diyerek zarrab'ı, yani aslında ilişki ağı içinde en işe yaramaz, ama ilişkilerin düğüm noktası olan, iş adamını içeri alıverdi.

9- sonuç. zarrab itiraf ederse veya dim dik durur ama davayı kaybederse,

a) türkiye'nin pek çok uluslararası anlaşmalara sahiplik başta olmak üzere, stratetij ortaklığını ilan ettiği abd'ye zarar verdiği kesinleşecek. ve abd diğer isimlerin peşine düşecek.

b) sadece abd değil, 2010 tarihli uranyum üretimi başta olmak üzere finasal yaptırımları da içeren bm kararına uymadığı için sonu belki lahey adalet divanına gidebilecek bir durum ortaya çıkabilir.

10- şahsi düşüncem: 2.dünya savaşı'daki faşizm deneyimi ile emperyalizm uluslararası suçlarını bir şekilde bahane ile meşru hale getirme eğilimidedir. mesela vietnam'da insanlık suçu işleyen abd çıkarlarımıza ters diyerek meşrulaştırır. meşrulaştıramadığı yerlerde ise, kelimenin tam anlamıyla illegal çalışır.
    şimdi abd çok mu iyi? değil. türkiye mazlum mu hiç değil? ama abd diyor ki türkiye'ye, "ben sana yeme demedim, ama adabıyla ye bokunu çıkarma dedim." bokunu çıkardıysan da ben de bunun hesabını sorarım diyor.

mevzu bana göre böyle. eksik gedik varsa düzeltilir umarım.
  • reza zerrab olayında zurnanın zırt dediği yer ne iran ambargosunu delmek, ne rüşvet almak, ne de türk bankalarının abd'li bankaları kandırmasıdır. aşağıda madde madde yazıyorum:

1) abd kanunlarına göre, hangi milletten olursa olsun, "bilerek ya da bilmeyerek terörizmi finanse etmek ya da buna aracılık etmek" cezası en az 20 yıldan başlayan bir suçtur. abd bu konuda herhangi bir devletin egemenlik yetkilerini kabul etmiyor ve her ne şekilde olursa olsun, bulur ve cezalandırırım diyor.
    (bkz: https://www.law.cornell.edu/uscode/text/18/2339c)

2) iran'la yapılan ve reza zerrab'ın türkiye'de bazı kişi ve kurumlarla işbirliği halinde gerçekleştirdiği operasyonlar neticesinde elde edilen paranın iran devrim muhafızları aracılığı ile, bölgede abd'nin resmen "terörist organizasyon" olarak nitelediği gruplara gittiğine ilişkin, uzun süredir gündemde olan ciddi iddialar var ve şu an abd'de yürütülen soruşturmanın bir parçası haline gelmiş durumda.
    (bkz: http://odatv.com/…as-sucu-iddiasi-1104171200_m.html)
    (bkz: https://www.justice.gov/…-iran-money-laundering-and)

3) iran devrim muhafızları halihazırda abd'nin "çürümüş kişisel terör gücü" olarak nitelediği bir örgüt.
    (bkz: https://www.google.com.tr/…rorist-group?context=amp)

fakat daha önemlisi, reza zarrab'ın iran'a kazandırdığı paraların bölgede faaliyet gösteren, başta hizbullah olmak üzere, resmen abd'nin terör listesinde olan gruplara gittiği iddiasının soruşturulmakta oluşu. terör listesinde olan siyasi hareketlerin listesi için: (bkz: https://www.state.gov/…/ct/rls/other/des/123085.htm)

4) dolayısı ile, eğer reza zarrab'a türkiye'de bazı kişiler bu işler için yardım etmiş iseler, abd bunları "terörizmi finanse etmek" suçundan yargılayacak.

uluslararası ceza mahkemesi, uluslararası adalet divanı ve bm anlaşması maddeleri de bu tür suçlar için hükümlere sahip ve bu alanda devletlerin egemenlik hakkı diye bir şey tanınmıyor.

sonuç: eğer abd türkiye'de bazı şahısları terörizmi finanse etmeye yardımcı olmaktan yargılar ve mahkum ederse, aklınıza gelebilecek en kötü senaryolar bile hafif kalabilir. bu kişilere açıkça usame bin laden ya da sırp cumhurbaşkanı miloşeviç muamelesi yapacaklar.

not: abd'de devam eden mahkeme sürecinde savcının türkiye'de kimi suçladığı ile ilgili olarak: (bkz: https://www.bloomberg.com/…uments-before-iran-trial)
  • olaya konu davanın olası sonuçları:
    uluslararası ambargo..sonuç ekonomik krizin şahlanması ..

sanıkların adalet divanında yargılanması ve tüm malvarlıklarına el konulması..artık kimse bu şüpheliler..

bazı şirketlere ciddi para cezaları .. yine ekonomik kayıp ve milli servetin erimesi..

belki de en önemlisi uluslararası toplumda ciddi itibar kaybı ve türkiye nin iran laşması..
  • milyar dolarcıkları cukkalayıp, sonra vay bu iş devlet işi hadi bize destek olun denmesidir.

devlet işiymiş. devlet işinden milyar dolarları cukkalamaya utanmadınız mı?
    hadi devlet işi diyelim, çok vatanseversiniz ya sözde, o zaman niye her şey ortaya döküldüğünde devletimin haberi yoktu biz aramızda anlaşıp maddi kazanç için yaptık deyip devletin itibarını korumuyorsunuz? devlet işiymiş ya, vatansevermişsiniz ya, onun için soruyorum.

ulan devlet için yapmış olsanız, tam da şu anda devlet için "hayır kendimiz için yaptık, benim devletim birkaç milyar dolara tenezzül etmez" demeniz lazımdı. yani tüm bunların devletin işi olduğunu söylemeniz suçunuzu itiraf etmeniz anlamına gelir, devlet için kendisini feda eden-edecek adam bunu söylemez, tüm ceremeyi kendi çekerdi.

fetöcülerle birlikte iftira attığınız şerefli insanlar nasıl delikanlı gibi geldi teslim oldular, sırf devlete karşı gelmiş olmamak için kellelerini sizin hain planınıza uzattılar, bazısı canından bile oldu hatırladınız mı? açık o zamanın sizin ağzınızdan yazılan zaman gazetesi manşetlerine bakın da iftira attığınız insanlardan insanlık, delikanlılık, şeref ve haysiyet öğrenin.
  • turkiye cumhuriyeti devleti hicbir vatandasi arasinda ayrim yapmaz arkadaslar. reza'nin haksiz bir sekilde tutuklu tutulmasina disisleri bakanligimiz bu yuzden sert tepki vermis, basbakanimiz bu ugurda central park'ta birkac gun gecirmistir.

reza biliyorsunuz hayirsever bir isadamidir, turkiye'ye cok guzel eserler kazandirmis bir kardesimizdir. tabii ki basbakan, disisleri bakani bununlar ugrasacak. baska isleri mi var?
  • reza zarrab denen adam ülkemize kaynağı belli olmayan doları getiren kişiydi bence. şuan bu adam içeride olmasa emin olun dolar 2.5-3 lira bandında olurdu.
  • burada detaylı anlattığım şeydir;

(bkz: #72198173)
  • hayırsever olması.
hesabın var mı? giriş yap