şükela:  tümü | bugün
 • sokaktaki vatandaşa "reza zarrab olayı nedir" diye sorulsa çoğu kişi doğru dürüst cevap veremeyecek durumda.

  amme hizmeti olarak hiç bilmeyenler için reza zarrab olayını özetliyorum:

  amerika birleşik devletleri baskısıyla birleşmiş milletler güvenlik konseyinde iran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine engel olmak maksatıyla iran'a karşı ambargo kararı alınıyor. ambargo kararına göre iran ile ticaret yapan ülkelerin iran'a nakit para ödemesi yasaklanmış. eğer iran bir ülkeye mal satıyorsa o ülke iran'a olan borcunu ya gıda maddesi ya da ilaç yoluyla ödemek zorunda.

  türkiye, iran'dan petrol ve doğalgaz satın alıyor. güvenlik konseyi kararı sebebiyle türkiye iran'a olan petrol ve doğalgaz borcunu iki yolla ödemesi gerekiyor; ya gıda ya da ilaç gönderecek.

  reza zarrab bu noktada devreye giriyor.

  iran adına halkbank'ta hesap açılıyor. iran'a gönderilecek malın karşılığı olan para halkbank'taki iran devleti hesabına, iran devleti'nin parası da hayali ilaç ve gıda ihracı karşılığında reza zarrab'ın şirketlerine aktarılıyor. reza zarrab, bu para ile türkiye piyasasından altın alıyor. bu altınlar uçaklarla dubai'ye taşınarak dolara çevriliyor.

  reza zarrab para ak'lama işindeki komisyonunu kestikten sonra kalan petro-dolarları bavullarla iran'a naklediyor. iran bu paralarla dış borcunu ödüyor. (reza zarrab'nın iş ortağı babek zencani komisyon miktarını abartıp iran'ın paralarını çaldığı için iran'da yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı.)

  yani dolaylı yollardan iran'ın parası aklanarak iran'a karşı uygulanan ambargo by-pass ediliyor.

  bu işlemler bırakın abd'yi türkiye cumhuriyeti kanunlarına göre suç teşkil etmektedir. reza zarrab, kanun engelini aşmak, yapacağı işlemleri kolaylaştırmak amacıyla türkiye cumhuriyeti hükümet üyesi bazı bakanlara ve ilgili bankanın genel müdürüne milyonlarca euro/usd rüşvet verdiğini mahkemede itiraf ediyor.

  reza zarrab new york'taki mahkemedeki ifadesine göre halkbank ile çalışabilmek için dönemin ekonomi bakanı zafer çağlayan'a 45-50 milyon euro (şu anki kurla 230 trilyon türk lirası), dönemin halkbank genel müdürü süleyman aslan'a 2 milyon euro (10 trilyon türk lirası) rüşvet verdiğini itiraf ediyor. bm yaptırımları ile ilgili uzman kişi olan halkbank genel müdür yardımcısı hakan attila'da bu işlemler için zarrab'a yardımcı olduğu gerekçesiyle sanık durumunda.

  istihbarat ve mali polis gülen cemaati elinde elinde olduğu için (ne devlet yapısı ama!) cemaat bu kara para aklama trafiğini takip ediyor. reza zarrab'ın siyasetçilerle olan rüşvet ilişkisini hükümetle aralarında başlayan iktidar/güç savaşında açığa çıkarıyorlar ve 17-25 aralık süreci yaşanıyor.

  reza zarrab siyasetçilerle olan kirli ilişkilerinden dolayı türkiye'de yargılanmadı ve aklandı.

  reza zarrab hükümet yanlısı kanallarda türk bayrağı fonlu görüntülerle halka dürüst, devletine bağlı iş adamı olarak lanse edildi.

  reza zarrab devlet büyüklerince hayırsever iş adamı ilan edildi.

  reza zarrab, mart 2016 'da amerikan iç istihbarat örgütü fbi tarafından yakalandı ve tutuklandı.

  reza'nın ardından halkbank genel müdür yardımcısı mehmet hakan attila abd'de tutuklandı.

  ağır ceza alacağını bilen reza zarrab, itirafta bulunmaya karar vererek sanık durumundan tanık durumuna geldi. zarrab'ın tanık olmasıyla davanın adı abd mehmet hakan attila'ya karşı oldu.

  itiraflarından dolayı reza zarrab'ın ve yakınlarının türkiye'deki mal varlığına el kondu.

  yakında reza zarrab'ın hain ilan edilmesi bekleniyor.

  adamlar yiyor ama çalışıyor kafasındaki sıradan vatandaşı ilgilendiren taraf da şu: iran'ın parası kara para aklama yoluyla dolaşıma sokulmak yerine gıda ve ilaç ihracı için kullanılsaydı türk sanayicisi, çiftçisi ve üretici kısaca türkiye ekonomisi bu paradan sebeplenecekti ve zenginleşecekti.

  bir devlet bankası olan halkbank bu kara para aklama işine alet edildiği için abd'deki yargılama sonucuna göre halkbank'a milyarlarca dolar ceza kesilmesi gündemde. türkiye'ye karşı ekonomik yaptırım kararı da alınabilir. işin kötü tarafı halkbank'a kesilecek bu cezayı kara para işleminde reza zarrab'ın önüne yatanlar, reza'nın önünü açmak için rüşvet alanlar ödemeyecek. bu kirli ilişkileri ve rüşvet çarkını aklamayı vatanseverlik sananlar da dahil olmak üzere bu topraklarda yaşayan tüm halk ödeyecek.

  işte olayın özeti budur.

  edit: nickelbird'ün uyarısı üzerine hukuki sıkıntılar doğurabilecek bazı kısımlar düzeltildi.
 • uzun zamandır beklenen faydalı özettir.
 • ambargo kararın birleşmiş milletlere abd tarafından önerildiği, kararın ise oy çoğunluğu ile verildiğini hatırlatmakta fayda var. biz de oy kullandık. yani "iki ülke arasındaki ticarete amarigha niye karışıyor, onlara ne oluyho" demeyin.
 • en önemli ayrıntı iran asıllı reza zarrab'ın asıl vatanına para taşımak için gelip türkiye'yi bu işine alet etmesi, türk bürokrat ve üst yöneticilerin de olaya milli süsü vermek için kendisini rıza sarraf olaral türk vatandaşı ve hayırsever ilan etmesidir. iddaalar doğruysa tabii...
 • %20 ambargo, %80 rüşvet + full komedi. salako filmi gibi bir şey. ambargoyu delen herkes amerika'da geziyor.
 • vallaha satarım bu ülkeyi ha!
 • türkiye'deki hayır faaliyetleri sona ermiş artık hayırlarını abdde gerçekleştirecek kişidir.
 • bm'nin iran ambargosunu fırsata çevirerek gerçekleştirilen çok yüksek meblağlı hayali ihracat. bu dolandırıcılık sayesinde hem iran'ın silah parasını ödemesi kolaylaştırılmış, hem de türk devlet adamları hayatlarında görmeyecekleri bir parayla ihya edilmiş. tabii yapılmayan ihracatın ödenmeyen vergileri de bize hem yapılmayan yol, su elektrik olarak, hem de güzide bankalarımıza kesilen devasa cezalar olarak geri dönüyor. türkiye'nin itibarı falan demeyin, bu hükümeti alkışlamaya devam edeceksek bence böyle bir dert yok.
 • türkiye'nin hala ve her bakimdan "az gelismis" ülkeler kategorisine dahil oldugunu gösteren kissadan hissedir.

  not: "az gelismis" sifatini, daha nazik "gelismekte olan", sosyalistlerin tercih ettigi "geri biraktirilmis" ya da en dogrusu argo "adam olmamis" olarak da degistirebiliriz.
 • olayı anlamayanların hazırladığı özettir.

  abd ambargoyu niye deldin demiyor. benim paramı, doları kullanarak ambargoyu delmek için benim merkez bankama, bankalarıma, devletime yalan attın. beni dolandırdın diyor. sorun burada başlıyor. abd kafasına göre dava açmıyor. kendi kanununa uygun şekilde dava açıyor.