şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rezerv opsiyon katsayısı ile karıştırılan ama aslında rezerv opsiyon sisteminin mantığını oluşturan mekanizma. kısaca rom denir.

  rom, bankalara merkez bankasına yatıracakları zorunlu karşılıkları currency cinsinden farklılaştırma imkanı sağlar. yani örnek olarak merkez bankasına 3m tl zorunlu karşılık bırakmak zorunda olan x bankası, bu 3m tl'nin belli bir miktarını döviz cinsinden yatırabilir. burada belli ifadesi ise rezerv opsiyon katsayısı nın belirlediği bir orandır.

  rom'un kullanılma sebepleri ise,

  merkez bankasının döviz rezervlerini arttırarak piyasa etkinliği sağlamaktır. yani tcmb istediği zaman rok'u değiştirerek piyasaya döviz enjekte edebilir veya piyasadan döviz çekebilmektedir.

  esas sebep ise, tcmb yatırılan zorunlu karşılıklara faiz ödemektedir. (aslında bayadır ödemiyordu ama son ppk ile ödemeye başlayacağını duyurdu.) ancak ödeyeceği faiz enflasyon etkisinin yanında (zorunlu karşılıkları tl olarak yatırdığını düşünürsek) devede kulak kalmaktadır. yani bankaların zk olarak yatırdığı tl'ler enflasyon yüzünden aslında erimekteler. ancak rom sayesinde bankalar bu zk'ları döviz olarak da tutabilecekleri için, ve dövizin (usd, eur) enflasyon oranı çok daha az olduğu için, bankanın parasının enflasyon karşısında darbe yemesini engellemektir. yani bir anlamda bankaları kollamaktır.
 • onumuzdeki yil 100 milyar dolar civari dis borc odeyecek olan turk bankalarinin olasi sikintili senaryolara dayanabilmesinde, tl likiditeleri saglam oldugu surece tabi, etkili olacak olan mekanizma. kasim 2014 finansal istikrar raporuna gore bankalar borclarinin %30unu cevirebilseler dahi gelecek seneyi kurtarabiliyorlar.
 • %55’ten %45’e düşürülmüştür.
 • an itibari ile %45'ten %40'a düşürülmüştür. *

  rezerv opsiyon mekanizması
 • "rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırı" sürekli düşüyor.

  - 6 kasım 2017: 60'tan 55'e. https://www.ntv.com.tr/…mesi,sqwyys_yjeweaxbmrrv0ag
  - 9 mayıs 2018: 55'ten 45'e. https://www.bloomberght.com/…degisikligi-yururlukte
  - 6 ağustos 2018: 45'ten 40'a. https://www.ntv.com.tr/…lesi,-5jtzg009e-sahpdms_asw

  ilk 2 müdahale, yapıldığı dönemde yeterli gelmemişti ve ikisinin de ardından faiz kararı geldi.

  - 21 kasım 2017: (bkz: 21 kasım 2017 merkez bankası'nın faiz artırımı)
  - 28 mayıs 2018: (bkz: 28 mayıs 2018 merkez bankası faiz kararı)
  - ağustos 2018: bakalım merkez bankası önümüzdeki günlerde bir daha faiz silahını kullanacak mı?