şükela:  tümü | bugün
 • şu anda oynanmakta olan paf ligi yerine bir sekilde takımlarında forma şansı bulamayan futbolcularin formlarini koruyabilmeleri ve genç oyuncuların da deneyim kazanmasi amacıyla kurulması istenen futbol ligi. iyide olur.
 • cmden bildiğimiz reserve team hadisesini türkiye'de karşılayan kuruluş herhalde paf takımıdır.
  şimdi bu rezerve ligin de paf takımlarının kapışacağı bir lig olması istenmekteymiş, pek sevdiğimiz spor adamı ilhan cavcav tarafından. paf ligi sisteminden tam olarak farkı ne olacak, ne kazandıracak paf takımı oyuncularına anladığımız kadarıyla aktaralım. rezerve lig'de maçlar seyircisiz sahada oynanmayacak ve büyük olasılıkla aynı takımın süper lig maçının bir gün öncesinde ya da bir gün sonrasında takım stadında olacak. böylece bu maçları kulüp yöneticileri ve teknik heyet de izleyecek, paf takımında oynayan adamın da kendini ispatlama ve yükselme şansı olacak. ve böylece ciddi bir motivasyon söz konusu olacak, dışarıdan bir sürü para dökerek futbolcu getirmek yerine, kendi yetiştirdiğimiz futbolcuları daha verimli kullanmaya başlayacağız. ya da transfer etmek istediğimiz futbolcuyu önce rezerve liginde oynatacağız ve gözlemleyeceğiz ki deliler gibi masraf yapıp sonra da hiçbir şekilde oynatamadan bu futbolcuyu geri yollamayalım. (zaten bu fikrin ilhan cavcav'dan çıktığı en çok bu getirilerinden belli oluyor.. gerçi haberlerin birinde okuduğuma göre kendisi bu rezerve ligi "kendim için istiyorsam namerdim" demiştir.)

  bir de rezerve ligin bölgesel olması hususu var, bu da gene para odaklı bir gelişme, böylece genç takımların ordan oraya maç yapmaya gitmelerini engelleyip, masrafı azaltmayı düşünmekteler.

  neyse, temel amaç paf takımıgenç ve hırslı bir takıma dönüştürmek ve gerçek bir alt yapı olmasını sağlamak sanırım. işte ilhan cavcav'ın türk futbolu için reçetesi buymuş, ne diyelim hayırlısı..
 • performansı nedeniyle klüplerinde forma giyemeyen oyuncuların,sakatlık sonrası hazırlık dönemi geçiren yerli yabancı tüm futbolcuların nüfus cüzdanları ya da pasaportlarını ibraz etmeleri koşulu ile oynayabilecekleri lig.türk futbolunun geleceğini ve oyuncuların performanslarını olumlu yönde etkileyecek ciddi bir atılım.en basitinden aylarca oynamamış bir adamı "sırf tecrübesi için oynattım ama beklentilerimi karşılayamadı sıçtı" ya da "zaten sakatlıktan yeni çıktı,ona verdiğim sorumluluğun altından tam olarak kalkamasını normal karşılıyorum" şeklinde muhabetlerin bir daha dönmeyeceğine delalettir.
  yalnız rezerv lig ile paf ligi bir tutulmayacakmış.paf liginin bölgesel duruma getirilmesi düşünülüyormuş.bu durumda süper ligteki fenerbahçe-samsunspor maçından bir gün önce ya da sonra rezerv ligte fenerbahçe b ve samsunspor b takımları karşılaşırken bölgesel konuma getirilen paf liginde fenerbahçe paf ile atıyorum marmara bölgesinden başka bir paf takım veya samsunspor paf ile karadeniz bölgesinden başka bir paf takım mı karşılacak kestiremedim.
 • a2 liginin statüsü değiştirilerek şu anda bir anlamda bu lige ulaşılmıştır. 2 yabancı da oynayabilecektir... ve fm11'de de u20 yerine reserves olacaktır...
 • (bkz: reserved)
 • tekrar gündeme getirilmesi gerekendir. heleki 3 büyüklerin bu kadar kendi öz kaynaklarından oyuncu yetiştirmeye ihtiyacı olduğu sırada.
 • düşünce güzel ama suistimale açık gibi geldi bana.
  dereceye ödül olmazsa ne kasıcam ya denebilir.
  ödül olursa son haftalarda ligde iddiası kalmayan rezerve asılır. o bize tam kadro çıktı buna yattı olur.
 • rezerve lig olacağına ispanya'da, portekiz'de, rusya'da ve diğer birçok ülkede uygulanan normal lig yapısına girecek b takımların olması daha mantıklı. rezerve ligin adı bile ligin ciddiye alınmayacağının göstergesi. ama b takım ile 1.lige kadar çıkılabilir.
 • u-21 liginin kakacağı şu dönemlerde bütün takım taraftarlarının çeşitli yollar ve twitter üzerinden kulüp yetkililerine duyurması gereken bir durum.

  bildiğimiz gibi kulüplerimiz büyük bir borç batağı içinde ve bundan kurtulmak için tek yol futbolcu fabrikası olmak. ancak altyapı zafiyetimiz ve altyapımızın içindeki torpili bir kenara bırakırsak bizim altyapının en büyük kanayan yarası ;

  - bizim altyapıya en çok yatırım yapan süper lig takımlarının genç oyuncuyu takıma kazandırmakla ilgili herhangi bir planı yok...

  adam u-21 den 20-21 yaşında geliyor . süper ligde arada sırada 10-15 dakika süre bulması için antremanda mucizeler yaratması gerekiyor. ayda yılda bir de türkiye kupasında 45 dakika süre buluyorlar pat çat oda maç kötüye giderse çıkıyorlar.

  bu adamlar nasıl gelişecek senede 10 -15 dakikalar 45 dakikalarla ?

  o gavur o genç oyunculara katlanıyorlar sandığınız büyük takımlar olayı iki farklı yolla çözmüş.

  1. rezerve lig
  2. rezerve lig olmayan liglerde genç oyuncuları kiralayıp ilk 11 de oynattırdıkları pilot sömürge kulüp.

  bizim için 1. seçenek rezerve lig daha mantıklı. ha keza 2. seçeneği tüm süper lig kulüpleri uygulayamayabilir.

  rezerve lig nasıl olacak ? kuralları nasıl olacak =

  - paf ligi yerine getirilen u-21 ligi kaldırılacak. yerine yabancı sınırlaması süper ligle aynı olan rezerve lig kurulmalı.

  - her süper lig takımının nasıl u-21 ligine giriyorsa bu sefer rezerve ligine girmeli.

  - rezerve lig maçları süper lig maçlarından 1 gün sonra oynamalı .

  - rezerve lig takımlarının kadroları süperligdeki takımlarının o hafta maçta oynattığı ilk 11+3 tane sonradan oyuna giren 14 oyuncusu dışındaki kadrosunda kalan 14 kişi ve u-18 den yükselecek 10 yani 10+14 = 24 oyuncu oynayacak.

  kim ne kazanacak ?

  yardımcı teknik direktör = rezerve takım teknik direktörü olacak ve 1. adamlık tecrübesi kazanacak.
  sakatlıktan çıkan yıldız = kısa süreler alsada a takım için form tutacak.
  orta yaşlı 11 e giremeyen oyuncu = hem maç formu sabit kalacak hemde süper lig a takımı için kendini kanıtlama fırsatı olacak

  !!!!!!!!!! en önemlisi genç oyuncu !!!!!!!!!! = her hafta maç formu olacak ve süper lig kalitesindeki oyuncularla oynayıp o seviyeye hazır olacak. ve rezervede patlama yapıp bir sonraki hafta a takımda kaymak gibi sorunsuz oynayabilecek.

  finansmanı ve diğer kurallar =

  - rezerve lig iddia'ya açılacak .
  - yayını aspor, trt spr, tv8,8.5 gibi şifresiz yayın yapan bir kanala satılıp halkın bein'e para ödeyemese de süper lig standartındaki adamları izleyip futbol ruhu söndürülmemiş olacak ve genç yıldızlar hep göz önünde olacaklarından ekstra kasacaklar.
  - maçlar formalar reklama açılacak düşük profilli firmalar reklam alanına girecek.
  - rezerve lig birincisinin a takımına süper lig de 4.ye verilen uefa ön elemesine gitme hakkı verilerek özellikle anadolu takımlarının lige ekstra kasmasına neden olup büyük takımların genç oyuncularına kaliteli ortam verilecek.

  işte böylece ferdiler barışlar, samedler, ahmethanlar form tutar tabanca gibi olur. kulübede çürümek yerine...
 • arkadaş kendinizi football manager da zannetmeyin. herşeyi siz mi biliyorsunuz?