şükela:  tümü | bugün
 • alman kurt köpeklerine slow motion idrar* sıçratma mahali
 • sifon'u çektiğimiz zaman gelen suyun depolandığı hazne.
 • köpeğiyle ünlü bir amerikan şehri.
 • zoonozlarda hastalığı asemptomatik şekilde taşıyıp patojen organizmaları diğer canlılara aktaran organizmalar. geçici ya da kalıcı ikamet organizmaları, türlerarası taşıyıcılar. insan da diğer canlılardaki hastalıklar için rezervuar görevi görebilir.
 • kelimeler içinde tesbit edebildiğim en şerefsiz kelimedir. pezevengin evladında hem başta, hem sonda, hem de ortada “r” harfi var. bir benim gibi “r” leri söyleyemeyen birisini düşünün nalbura evinin ihtiyacı olan rezervuarı satın almak için girmiş:
  -günaydın, ğezeğvuağ alacaktım da. (dikkat ettiyseniz daha ikinci kelimede üstünlüğü kaybediyorsunuz. başka türlü de anlatılmaz ki bu meret)
  - aha, sağında var bi tane. 32 milyon.
  -şunu otuz yapalım usta.
  -yok kardeşim, alıyorsan al, almıyorsan meşgul etme fazla.

  bir de edith piaf vurgusu ile içeri giren alıcıyı düşünün:
  -merrhaba, rrezervuarrlar ne kadar(bak, bak… nası eziyor satıcıyı. insafsızca bastırıyor üstüne “r” lerin. üstüne üstlük çoğul eki kullanarak bir “r” yi de fazladan patlatıyor. bu baskıya satıcı nasıl dayanabilir ki? )
  -abicim hoş geldin, 30 milyon ama sana yirmi beş’e bırakırız.
  -yuvarlak hesap yirmi diyorum.(adama bak, “r” kulanmaktan hiç sakınıyor mu?)
  -olur abicim, allah bereket versin abicim.

  dünyanın adaletine bakar mısınız?
  olsundur, o şerefsizin de ömür boyu ulaşabileceği en iyi yer kuburun beş karış üstüdür.

  (bkz: r leri söyleyememe)
 • havuz demektir kısaca...

  misal barajlarda suyun tutulduğu yere rezervuar denir.
 • kondomların ucundaki, döl için yapılmış çıkıntı.
 • tuvaletlerin arkasinda bulunan hazne. icinde karmasik gibi gozuken bir cok malzeme mevcut. temel prensip suyun kaldirma kuveti esasina dayali, sifonu cektiginizde veya bastiginizda alttaki delik acilir su o delikten tuvaletin icine dogru gider, su hazneden bosalinca delik tekrar kapanir, o sirada samandira, altindaki su bosaldigindan asagi duser ve hazneyi besleyen suyun calismasini saglar, hazne dolmaya basladikca suyun kaldirma kuvvetiyle birlikte samandira tekrar yukselise gecer, samandira yukseldikce hazneyi besleyen su yavastan azalmaya baslar, samandira zirve yaptiginda su kesilir, su sesinin tamamen kesilmeden once yavaslamasinin sebebi budur. eger su sesi hic kesilmiyorsa samandira tam yukari cikmiyor demektir, hazne kapagini acip samandirayi elle yukari kaldirdiginizda su sesinin kesildigini duyacaksiniz ama mal gibi hazne elinizde oyle beklemeye gerek yoktur, tesisatci cagirin. rezervuarla ugrasip calisma prensibini cozdukce kendinizi bi bok sanirisiniz, gotunuz kalkmasin.
 • buna tuvalet suyu haznesi veya su haznesi bilemedin hazne desek ölürüz. o yüzden bu salak ifadeyi kullanmaktayız.

  fr. réservoir