şükela:  tümü | bugün
 • kelimeler içinde tesbit edebildiğim en şerefsiz kelimedir. pezevengin evladında hem başta, hem sonda, hem de ortada “r” harfi var. bir benim gibi “r” leri söyleyemeyen birisini düşünün nalbura evinin ihtiyacı olan rezervuarı satın almak için girmiş:
  -günaydın, ğezeğvuağ alacaktım da. (dikkat ettiyseniz daha ikinci kelimede üstünlüğü kaybediyorsunuz. başka türlü de anlatılmaz ki bu meret)
  - aha, sağında var bi tane. 32 milyon.
  -şunu otuz yapalım usta.
  -yok kardeşim, alıyorsan al, almıyorsan meşgul etme fazla.

  bir de edith piaf vurgusu ile içeri giren alıcıyı düşünün:
  -merrhaba, rrezervuarrlar ne kadar(bak, bak… nası eziyor satıcıyı. insafsızca bastırıyor üstüne “r” lerin. üstüne üstlük çoğul eki kullanarak bir “r” yi de fazladan patlatıyor. bu baskıya satıcı nasıl dayanabilir ki? )
  -abicim hoş geldin, 30 milyon ama sana yirmi beş’e bırakırız.
  -yuvarlak hesap yirmi diyorum.(adama bak, “r” kulanmaktan hiç sakınıyor mu?)
  -olur abicim, allah bereket versin abicim.

  dünyanın adaletine bakar mısınız?
  olsundur, o şerefsizin de ömür boyu ulaşabileceği en iyi yer kuburun beş karış üstüdür.

  (bkz: r leri söyleyememe)
 • sifon'u çektiğimiz zaman gelen suyun depolandığı hazne.
 • tuvaletlerin arkasinda bulunan hazne. icinde karmasik gibi gozuken bir cok malzeme mevcut. temel prensip suyun kaldirma kuveti esasina dayali, sifonu cektiginizde veya bastiginizda alttaki delik acilir su o delikten tuvaletin icine dogru gider, su hazneden bosalinca delik tekrar kapanir, o sirada samandira, altindaki su bosaldigindan asagi duser ve hazneyi besleyen suyun calismasini saglar, hazne dolmaya basladikca suyun kaldirma kuvvetiyle birlikte samandira tekrar yukselise gecer, samandira yukseldikce hazneyi besleyen su yavastan azalmaya baslar, samandira zirve yaptiginda su kesilir, su sesinin tamamen kesilmeden once yavaslamasinin sebebi budur. eger su sesi hic kesilmiyorsa samandira tam yukari cikmiyor demektir, hazne kapagini acip samandirayi elle yukari kaldirdiginizda su sesinin kesildigini duyacaksiniz ama mal gibi hazne elinizde oyle beklemeye gerek yoktur, tesisatci cagirin. rezervuarla ugrasip calisma prensibini cozdukce kendinizi bi bok sanirisiniz, gotunuz kalkmasin.
 • havuz demektir kısaca...

  misal barajlarda suyun tutulduğu yere rezervuar denir.
 • zoonozlarda hastalığı asemptomatik şekilde taşıyıp patojen organizmaları diğer canlılara aktaran organizmalar. geçici ya da kalıcı ikamet organizmaları, türlerarası taşıyıcılar. insan da diğer canlılardaki hastalıklar için rezervuar görevi görebilir.
 • bunu duvara gömme fikrini ortaya atanı, bu işin patentini alanı, benim evin projesine çizeni, binayı yapan müteahhiti, monte eden tesisatçıyı...

  her türlü arıza tespit ve basit tamirat işinden az çok anlarım da bu duvara gömmeli rezervuarın içine sıçayım.

  klasik rezervuar ne güzel. bir sorun çıkarırsa her türlü halledersin.
  açarsın üstteki kapağı, sifonu tutan ipin boyunu biraz uzatır kısaltırsın veya aşağıdaki contasını şamandırasını değiştirirsin, olmadı gider içteki plastik aksamlardan satın alıp komple değiştirirsin mesele çözülür. yok işte kapalı sistemde böyle olmuyor bu iş.

  bir tane akıllı(!) çıkmış ve "aga biz bunu duvara gömersek hem 0,25 m2 yer kazanırız hem de daha estetik bir bok olur." demiş. diğerleri de kabul edip bu ürünü piyasaya sürmüşler.

  "bozulursa ne yapacağız?"

  ben söyleyeyim:

  ya duvarı yıkacağız ya da 15x20cm2 bir pencereden bakıp arızayı tespit etmeye hatta çözmeye çalışacağız.

  bir süredir su damlatıyor bendeki. öyle aman aman bir su damlatma değil ama rahatsız edici. klozetin içine su damlatıp ses çıkardıkça deli ediyor beni. klasik rezervuarlarda da yaşanabilen klasik bir sorun.

  geçen hafta bu işi çözmek için ön kapağı açtım, ses kesildi. 2 gün sonra yine başladı.

  bir önceki çözümüm işe yaramadığı için kalıcı çözüm bekleyerek tamamen sökeyim dedim de yok işte. o küçücük pencereden çıkmıyor bunun içindeki parçalar. parçalar çıkmayınca ben de yerlerinden söküp tekrar taktım kendimce. lakin bu dediğimi yapana kadar sövdüm emeği geçen herkese.

  şu an için sızdırma, damlatma yok ama iki gün sonra tekrar olmayacağının garantisi de yok.

  demem o ki sakın ha sakın bu işe bir yerinden dahil olmayın. birileri böyle küfrediyor sonra.
 • köpeğiyle ünlü bir amerikan şehri.
 • buna tuvalet suyu haznesi veya su haznesi bilemedin hazne desek ölürüz. o yüzden bu salak ifadeyi kullanmaktayız.

  fr. réservoir
 • alman kurt köpeklerine slow motion idrar* sıçratma mahali
 • kondomların ucundaki, döl için yapılmış çıkıntı.