şükela:  tümü | bugün
 • mutlu dere de denir.

  türkiye’nin bulgaristan ile olan sınırı rezve deresi ağzından başlar, kapıkule yakınlarında sona erer. bu sınır 1913 balkan savaşları sonrasında çizilmiş daha sonra 1923 lozan görüşmeleri sırasında son halini almıştır.

  1923’de çizildiği haliyle rezve deresi sınırın önemli bir bölümünü doğal bir yapı olarak oluşturmaktaydı. genele bakıldığında dünya üzerinde ülkeler arası sınırları oluşturan su yolları hakkında tartışmalar, anlaşmazlıklar ve değişik görüşler bulunduğunu biliyoruz. bunların büyük bölümü sınır oluşturan su yolunun, sınırını oluşturduğu ülkelerce ne şekilde kullanılacağıyla ilgilidir. rezve’nin ülkeler arasında ne şekilde kullanılacağı, bahar aylarında oluşan sellerin yarattığı felaket etkisinin ülkelerce nasıl bir şekilde önleneceği, sınır olması itibariyle üzerinden yapılan izinsiz göçlerin tek tarafça yapılan müdahalelerle önlenememesi, derenin döküldüğü karadeniz’de yarattığı kıta sahanlığı ve hava sahası sorunları türkiye ve bulgaristan arasında zaman zaman problemlere neden olmuştur. bu gelişmeler iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe sebebiyet vermiş böylece iki ülkenin de menfaatlerine ters durumlar ortaya çıkmıştır.

  1989 sonrası bulgaristan üzerinden soğuk savaşın nefesinin çekilmesiyle ilişkilerde gözle görülür bir iyileşme yaşanması rezve sorununun çözümüne yönelik adımlar atılmasını sağlamıştır. 1997 senesinde dönemin başbakanı mesut yılmaz bulgaristan’a yaptığı ziyaret çerçevesinde imzaladığı” 4 aralık 1997 tarihli türk-bulgar deniz yetki alanları anlaşması” imzalanmış sonrasında 23360 numaralı 02.06.1998 tarihli“türkiye ile bulgaristan arasında mutludere/rezovska (rezve) deresi mansap bölgesindeki sınırın belirlenmesi ve iki ülke arasında karadenizde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun” ‘la rezve deresi sorunu çözüme kavuşmuştur.

  rezve sorununun çözülmesi anlaşmazlıkların barışçıl yollarlar çözülebileceğini göstermesi yönünden uluslararası ilişkilerde türkiye’nin ılımlı tavrını ortaya koymaktadır. rezve sorununun çözülmesi 50 yıldır süren bir anlaşmazlığın giderilmesini sağlamıştır. böylece iki ülke sınırlarını çizen derenin yarattığı tehlike sona erdirilmiş, iki ülke ziraatçıların derenin oluşturduğu alanları kullanabilmesi sağlanmış, mal-hizmet ve insan taşımacılığı sırasında uygulanan iki taraflı gümrük sorunu halledilmiş, kısmen de olsa mülteci akınları engellenmiştir. bu şekilde iki ülke arası dostluk ilişkileri gelişmiş bu da ekonomik ilişkilere yansımıştır.

  yapılan anlaşma sonrası ortaya çıkan bir görüşe göre türkiye bu anlaşmadan 107.4 kilometrelik bir alanı kaybettiği için zararlı çıkmıştır. fakat genel kurmay’a göre yapılan anlaşmadan türkiye’nin karasuları bakımından 40, hava sahası bakımından 40 kilometre karelik bir kazancı olmuştur.

  rezve deresi’nin yarattığı bir başka problem ise bulgaristan’ın bahar aylarında dolan baraj kapaklarını açmasıyla oluşan sel baskınlarıdır. bahar aylarında yaşanan sel taşkınları sonucu oluşan felaketler için belirli bir çözüm bulunamamıştır. uzman görüşlerine göre rezve deresi üzerinde yapılacak ortak bir baraj sorunu çözecektir. fakat iki ülkeye de ekonomik fayda sağlamayacağı için bu proje şimdilik ülkeler tarafından gerçekleştirilmemektedir.
 • çok fazla yaklaşılmaması gereken, kurt, domuz ve ayı nüfusu açısından oldukça sıkıntılı bir bölgedir.