şükela:  tümü | bugün
 • benettonun mallarının satılması veya magazada bulunan sayısını hesaplamak için her ürününe eklediği çip. bu sayede satın alan kisiyi isterlerse izleyebilecekler
  bu yüzden biz de boykot ediyoruz...
  http://boycottbenetton.org/rfid_overview.html
 • envanter tasnifinde inanilmaz bir kolaylik saglayan, yakin zamanda supermarketlerde de yayginlasmasiyla odeme kuyruklarini ortadan kaldiracak mucizevi yaklasim.

  lakin bir de boktan tarafi vardir. radyo dalgalariyla iletistigi icin sahane takip edilebilir bir formata sahiptir.

  gerci pek cok araba ureticisi, arac anahtarlarinda 2 cm capinda rfid tagler kullanmaktadirlar; ki biz buna zaman zaman immobilizer da diyoruz.
 • sistemin çalışma mantığı anladığım kadarıyla şöyle, bir verici ulaşmak istediği ürünün electronic product code'unu yayınlar eğer ürün ordaysa buna cevap verir. muhtemelen başka bir çalışma modu da ortama özel bir kodla genel bir broadcast yapıp kapsama alanındaki bütün chiplerin cevaplarını dinlemek de olabilir. rfid chiplerinin kum tanesi boyunda olup çalışmak için elektriğe gerek duymayıp gelen radyo dalgasının enerjisini kullanan modellerinin olduğu ve fiyatlarının gitgide düştüğü söyleniyor.
 • radyo frekans kimlik belirleme
 • yakın zamanda fiyatlarin dusmesi ile popularitesinin artmasi beklenen, 2. dunya savasinda muttefiklerin dusman ucaklarini kendi ucaklarindan ayirmak icin kullandiklari teknolojidir. alien technologies bu i$te en baba $irketlerden birisidir. gillette'den aldiklari 500 milyon tag'lik sipari$ ile fiyatlar 10 cent'e kadar du$mu$tur ve 2007'de fiyatlarin 5 cente kadar dusmesi beklenmektedir.
 • nokia 3220de var bundan..
 • her teknolojik gelişme gibi artı ve eksi yönleri olan bir teknoldür. şöyleki bu teknoloji sayesinde misal izmirde kentkart kolaylığını yaşamaktayız ya da aselsanın gerek ogs (bkz: aktif rfid) gerekse kgs (bkz: pasif rfid) sistemleri de otoban ve köprü geçişlerinde gayette pozitif yönleri olan kullanımlar. bunun yanısıra özellikle deri altı çipleri olarak yerleştirilecek rfid sistemler tabiiki hayatımızı kabusa çevirebilirler.
  yalnız burda şunu da belirtmek icap ederki bahsedilen giysi, para vs vs tipi rfid uygulamaları pasif rfid kapsamına girer ki bunların algılanması için öncelikle bir yüksek enerjili pals gönderimine gereksinim vardır bu palstan enerjisini çeken rfid çipimiz kendi verisini de karşı tarafa daha düşük genlikli ama yüksek frekanslı olarak iletir. sorun şudurki bu palstan enerji çekebilmesi için kaynağa yani okuyucuya çok yakın durması gerekir. aktif rfid cihazları daha uzak mesafelerden de çalışabilirler ama pil bulundurmaları gerekir bu nedenle de daha fazla hacim kaplarlar ve hergün kullandığımız cihazlara gömülmeleri zordur .

hesabın var mı? giriş yap