şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orjinal hali rhabdomyosarcoma olan rabdomyosarkom diye bilinen çocuk kanserlerinden bir türdür. çocuk cerrahisinin konusudur. tıp diliyle özetleyecek olursak ;

  rabdomyosarkom, çocuklar da sık görülen ve embriyonik mezenşimden gelişen malign bir tümördür. malignitesi yüksek olan bu tümör, çok kısa zamanda var olduğu yani kökenleştiği bölgenin çevresindeki dokulara invazyon gösterir. daha sonra da hematojen ve lenfojen yollarla uzak metastazlar yapar.

  dipnot : ukteymiş dolmak istemiş.evet.
 • en sık görülen yumuşak doku tümörü olan rhabdomyosarkoma çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık %3,5'ini oluşturur. tümör herhangi bir anatomik bölgede görülebilmesine karşın, genellikle baş ve boyun*, genitoüriner yol, ekstremiteler, orbita ve retroperitoneal bölgede bulunur. rhabdomyosarcoma nörofibromatozisli hastalarda armış sıklıkta görülür. li-fraumeni sendromu olan ailelerde maternal meme kanserinde artmış sıklıkta rhabdomyosarcoma eşlik eder. rhabdomyosarcoması olanlarda ikinci malignite olarak osteosarkom görülebilir.
 • rabdomyosarkom çocuklarda en sık görülen yumuşak doku sarkomudur. tümör genellikle çizgili kas hücrelerinde gelişme eğilimi gösterir.
  şişme ve ağrılar rabdomyosarkomun temel belirtilerindendir

  (bkz: rabdomyosarkom)
 • çocuklarda en sık görülen sarkom rabdomyosarkom'dur.

  özellikle baş-boyun bölgesinde, özellikle de orbita çevresinde görülür.

  edit: bilgi ekleme.
 • en sık görülen tipi embriyonel, en kötü prognozlu tipi ise alveolerdir.