*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • organizmaya girişi solunum yolu ile olur
  • üst solunum yolları enfeksiyonlarının ana nedenidir. optimal üreme ısısının 33'c olması, solunum yolu yerine esas olarak burun ve konjoktivayı enfekte ettiğini açıklar. aside duyarlı olması sebebiyle midede etkisizleştirilir, bu da enteroviruslardan farklı olarak sindirim kanalını enfekte edememesini açıklar.
  • nezlenin musebbibi. her virus gibi vucut direnci dusunce saldiran kancik, serefsiz ve kahpe bir virus.

(bkz: ibne gibin pust gibin bişey)
  • soğuk algınlığına yol açan virüs. gribe yol açan kardeşinin adı ise influenza'dır.
  • melbourne üniversitesi araştırmacıları tarafından ibm blue gene/q süperbilgisayarı üzerinde moleküler seviyede simule edilen virüs. virüsün hareketleri 3d olarak gözlemlenebiliyormuş.
  • şu sıralar günde 2 kilo balgam yememe sebep olduğunu düşündüğüm lanet olası mikroorganizma. evet efendim tukuremiyorum balgami. çok kibarim. yutuyorum..

başlıkta gezinen tıp öğrencilerine faydası olacak ise alternatif tanım:
    en önemli iki komplikasyonu otit ve sinüzit olan, erişkinlerin en sık soğuk algınlığı etkeni.
  • icam-1'e bağlanarak üsye yapar.
  • gazetelerde, medyada gergedan virüs görürseniz ha işte rhinovirüstür o . google translate den direk çeviri gergedanlarla bulaşmıyor yani:) gergedan virüsü diye birşey yok burun virüsü desek daha güzel olur türkçeleştirme adına. rinoplastiden aklınızda kalsın , kendileri salya sümük , hafif ateş, halsizlik yapar. ortalığın hastalığı etkenidir kısaca.
  • sanırım yakalandığım ve beni nakavt etmiş virüs.
  • türkiye'de yanlış bir şekilde gergedan gribi ya da gergedan virüsü olarak isimlendirlmiş bir gribal virüstür.

yanlış isim verilmesinin nedeni, gergedanın ingilizcesinin rhino (rhinozorus) olmasıdır. ancak virüs adını burunla ilgili anlamına gelen 'rhino'dan almaktadır.

iyileşme süresinin uzunluğu ile dikkat çeken bu virüsün üstesinden gelebilmek için bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bunun için de etkili beslenme ve istirahat şarttır...