şükela:  tümü | bugün
 • antalya'nın kumluca ilçesi sınırlarında bulunan antik kent. detaylı bilgi için: http://antalya.batiakdeniz.com/…hp?gizlisayfaid=300
 • kazı ve resterasyon çalışmaları devam eden antalya'nın kumluca ilçesinde bulunan antik kent.

  tabelaları takip ettiğiniz zaman dağın yukarılarına doğru sol tarafta bir patika var. eğer arabanız dik yerlere çıkamıyorsa ve tabanı yere çok yakınsa arabayı orada bırakıp kesinlikle onu kullanın. 150-200 mt civarı darma duman bir yol var en sona doğru da prefabrik evler var. arabayı orada bir yere koyup sol taraftaki patikadan yola çıkın. zaten çalışmalar sürdüğü için girişler beleş. (yaya yolundan geldiyseniz orayı bilmiyorum ama patikayı takip ederseniz şehre çıkarsınız.)

  yukarı çıktığınız zaman inşaat ustaları ve arkeologların tentesi falan var. biz geç gittiğimiz için orada çay falan içip sohbet ediyorlardı. oranın hizzasından devam ettikden sonra kuyu gibi bir yer var ilerisinde de antik tiyatro var. bu arada bu kısımda ufak çaplı gülme krizleri geçirebilirsiniz. bildiğin yepyeni taşlarla tiyatro ike kulis(sanırım onun gibi bir şey oluyor.) kısmını baştan yapmışlar. tabii sanırım o taşlar kısa sürede yanındaki taşlara benzeyecektir. tabii bence sağlamlığını arttırmak dışında dokunmamaları en mantıklısı olurdu. ilerledikçe sağ taraftaki ara kısımda bir kısım var sadece kolonları kalmış. merdivenden aşağı indiğiniz zamansa bir çok bina görüyorsunuz. (şuanda hiçbir binanın yanında tabela olmadığı için tabii ki neyin ne olduğunu bilmiyoruz.) sanırsam aşağı kısımlar pazar olabilir. aşağılara inerseniz önce hamam gibi bir yer sonraysa toprağın altında kemerleri görebilirsiniz. sanırım 4-5 seneye oraları da kazıyıp gün yüzüne çıkartırlar. oradan sonraysa bir kaç büyük bina ve bir çok ev var. araba ile gelenler varsa sağ taraftan dolanıp yokuşu çıkarlarsa arabalarına ulaşırlar. ayrıca etrafa çok dikkatli baknanızı öneririm etrafta eskilerden bir çok çömlek parçası var. arada bir tane çömlek şişe kapağı buldum. antik şehirden mi kalma yoksa 50-60 yıl önce buralardan geçen insanların mı bilemem ama aldım eve getirdim. çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ortamlar da bulunuyor. boş zamanınızda gitmenizi kesinlikle öneririm.
 • anadolunun en uzun yunanca yazıtlarından birisi buradaki anıt mezarda bulunmaktadır. opramoas adlı soylu ve hayırsever birisine ait olan bu mezar yapısı küçük de olsa görülmeye değerdir.

  rhodiapolis kazılarında bulunmuş bir arkeolog olarak unutamadığım bir antik şehirdir. antik şehir denir ama oldukça minyatür bir antik şehirdir.

  ayrıca hamam tarafından yaptığımız kazılarda geometrik dönemlere tarihlenebilecek çömlek parçaları da bulmuş olmamız bu antik şehrin bir koloni kenti değil de çok geçmiş dönemlerden beri yerleşim görmüş bir şehir olduğunun kanıtıdır.
 • bugün denk geldiğim haberle ismini duyduğum restorasyon hatalarıyla rezil olmuş antalya'nın kumluca ilçesinde bulunan antik kent. tarihe ne kadar değer verdiğimizin bir diğer kanıtı daha.

  kaynak
 • gezerken https://youtu.be/7enprgjscs8 izleyin.dolaşmak daha anlamlı oluyor.sizi yönlendirmesi gereken bilgi vermesi gereken mevcut iktidardan torpilli abiler çaylarını demlerken siz işin ehlinden videoyu izleyin.