şükela:  tümü | bugün
 • kan grubu rh negatif olan kadın kan grubu rh pozitif olan bir erkek ile evliyse ve rh pozitif bir bebek taşıyorsa, kan uyuşmazlığı görülebilir. kan grubu rh negatif olan bir gebenin kan dolaşımına rh pozitif kan (bebeğin kanı) karışırsa bağışıklık sistemi uyarılır ve oluşan antikorlar plasentaya geçer. var olan gebelikte veya sonraki gebeliklerde bebeğe zarar verir. bu durumun engellenmesi için gebelere 28. haftada uygulanan immünoglobulin preparatıdır.
 • kan uyuşmazlığı bulunan çiftlerde oluşan gebelik düşük, dış gebelik, mol gebelik gibi olumsuz şekillerde sonuçlandığında bir sonraki gebeliği etkilememesi için hastaya uygulanan ilaç.
  ayrıca eğer kan grubu rh negatif olan anneye 28. gebelik haftasında bu ilaç uygulanmamışsa, doğum sonrası bebeğin kan grubuna bakılır. bebeğin kan grubu babanın kan grubundan ise anneye rhogam yapılır. bebek annenin kan grubundan ise yapılmasına gerek yoktur.
 • içeriğinde ig g tipi anti-rh antikorlar olmasına rağmen gebeliğin 28. ve 32. haftalarında yapılan ilaç. e zaten amaç 2. bebeği anti-rh ig g'lerden korumak değil miydi? biz kendi elimizle 1. bebeğe anti-rh ig g yapmış olmuyor muyuz? iki seçenek var: 1) ya bu rhogam ig g tipi antikor olmasına rağmen plasentayı geçmeyecek şekilde hazırlanmış. 2)plasentayı geçiyor ama fetusta belirgin hemoliz oluşturmayacak kadar düşük titrede. nelson'a sordum, cevab veremedi.
 • kan uyuşmazlığı durumunda yapılan iğne. kadının kan grubunun negatif, erkeğinkinin pozitif olduğu durumlarda bebek pozitif olduğunda anneyle bebek arasında eritroblastosis fetalis dediğimiz durum ,yani kan uyuşmazlığı görülecektir.

  bebek anne karnında beslendiği sırada plasentada bir çatlak olursa bebekten anneye geçen kandaki rh (+) faktörünü tanımayan anne, ona karşı antikor oluşturur. bu antikorlar göbek kordonuyla bebeğe geçtiğinde bebeğin sağlık durumu tehlikeye girer.

  bu nedenle doğumdan sonraki ilk 72 saatte anneye rhogam iğnesi yapılır. 2. çocuğu korumak adına.

  bu risk miadında gebeliklerde geçerlidir. düşük gibi durumlarda, gebelik henüz çok erkenken düşük gerçekleştiyse risk de çok azdır. bu gibi durumlarda 300 mikrogramlık doz yerine 50 mikrogramlık doz uygulanabilir. ya da yaptırmakla yaptırmamak arasında kalındıysa yaptırılabilir zira o iğnenin bir zararı yoktur.

  bunun tam tersi, yani annenin pozitif, bebeğin negatif olduğu durumlarda yine plasentadaki çatlaktan anneye bebeğin kanı geçtiğinde bu sefer bebek rh (+) faktörünü tanımadığı için akyuvar oluşturmaya başlar. fakat hiçbir zaman bebeğin oluşturduğu antikorların miktarı annenin sağlığını tehlikeye sokacak düzeyde olmaz. bu nedenle risk yoktur.
 • (bkz: #36567428)
 • rhogam bir anti-d immünglobulin g aşısıdır (bkz: rh faktörü), rh uyuşmazlığını engellemek için rh(+) bir bebeğe hamile olan rh(-) anne adayına pasif immunizasyon sağlar ve sonraki gebeliklerinde gene rh(+) bir bebeğe hamile kalırsa fetal hemoliz olmasını engellemek için yapılır.

  2011 yılında bu başlıkta sorulmuş olan bu aşının bebeğe zarar verip vermeyeceği hususununsa cevabı şudur; teorik olarak plasentayı geçtiği için fetal hemolize neden olabilir ancak klinik olarak anlamsızdır.
 • gün itibariyle 470 tl'dir.

hesabın var mı? giriş yap