şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf evreninde essos kıtasında rhoyne nehrinin kıyısında bulunan şehir devletlerinin oluşturduğu uygarlık. valyria ile yaptıkları savaşlar sonunda yenilmiş ve uygarlığın geri kalan kısmı gemilerle westeros'a göç etmiştir. westeros'ta dorne halkına karışan rhoynarlılar, dorne'un valyrialı targaryenlara bir türlü boyun eğmemesinin de temel nedeni olabilir.
  http://goo.gl/8n0vge
 • andallar'dan farklı kuralları vardır:

  -vesayet sırasında öncelik en büyük erkek çocuk değil, en büyük çocuk önce gelir.
  -homoseksüellik normal karşılanır.
  -tanrıları doğa temalıdır.
 • rhoynar halkı 250.000 kişilik ordu toplayarak valyria barbarlığına son vermek ve köle olmamak için prens garin komutası altında birleşmişlerdir. bu ordunun essos'un görmüş olduğu en büyük ordu olduğu söylenir. ordu önüne gelen her valyria birliğini ve şehrini ezerek ilerledi. daha sonra garin, karşısında 100.000 kişilik fillere sahip bir ordu buldu. lâkin asıl tehdit, bu orduyu 3 ejder lordu yönetiyordu. garin savaşı kazandı. binlerce askeri yandı. bu savaşta rhoynar'ın su büyücülerinin, ejderhalara karşı devasa su hortumları kullandığı söylenir. ejderhaların ikisi öldürülüp diğerinin yaralı kaçması sağlandı. zafere rağmen zaiyat çok fazlaydı. bu zafer sadece valyria'nın işgal edip ele geçirdiği, kontrol altında tuttuğu toprakları yöneten lordlara karşı kazanılmıştı. giderek korkmaya başlayan lordlar valyria'dan yardım istemiştir. anlatılanlara göre rhoynar halkı bu sefer 3 değil 300 belki daha fazla ejderhayı karşısında buldu. neredeyse hepsi küle dönmüş, kaçıp sığındıkları nehirler ejderha ateşi ile kaynayıp buharlaşmıştır.
  rehin olarak tutulan ve ejderha lordlarının emri ile kafese kapatılan prens garin, kendi şehrine götürülüp şehrin surlarına asılmıştı ki böylece başlattığı bu cesur ama umutsuz savaşta kendi adına savaşanların köleleştirildiğini görsün.
  prens garin lanetler okumuş ve tanrılarına intikamının alınması için yalvarmıştır.
  ilerleyen zamanlarda birçok ejderha lordu nerden geldiği bilinmeyen çaresiz bir hastalık ile tek tek ölmüştür. bu hastalık gri hastalık olarak adlandırılmıştır.

  rhoynar şehirlerinin başına gelenlerden haberdar olan prenses nymeria aynı kaderi paylaşmamak için yaşlı, kadın ve çocukları toplayıp yeni topraklar aramaya çıkmıştır. savaşabilecek erkeklerin çoğu garin'e katılıp öldüğü için tehlikeli bir maceraydı bu. prenses nymeria yaşadığı birçok maceranın ardından westeros'ta dorne topraklarına ayak basmış ve buranın kralı ile evlenmiştir. kocası martell öldükten sonra tek başına hükümdar olmuş evlendiği kişiler kendisinin danışmanlığını yapmıştır. nymeria'nın neden efsane olduğunu anlatmak için yeni bir entry yazmam gerekse bile kendisinin soyundan gelenlerin valyria kıyametinden kaçan ve yeni topraklar arayan fatih aegon işgaline direndiklerini bilmeniz yeterli. bütün krallıklar tek tek diz çökerken sadece dorne direnmiş, burayı alamayacağını anlayan targaryen hanesi evlilik yani barış yolu ile kendisine bağlamıştır.
  arya kurdunun ismini verirken savaşçı prensens nymeria'dan esinlenmiştir.