şükela:  tümü | bugün
  • michael jackson'ın bir röportajında en sevdiği janet şarkısı olarak nitelediği şarkı. yine michael, klibindeki askeri üniforma konseptinin de kendisinin fikri oldugunu söylemiştir.

    http://www.youtube.com/watch?v=oawanwglm0c
  • icinde cok sayıda hit barındıran muhtesem janet jackson albümü. sanatcının su anki kariyeri önemli ölcüde bu albümle baslamıstır diyebiliriz. tabii (bkz: control 1986) albümü de unutmamak gerekir
  • çağının en önemli albümlerinden birisidir. disko müziğinin önde gelen temsilcilerinden olmuş bir albümdür. tahmin ediyorum 89-91 yılları amerika diskoları bu albümle çınlamıştır, devrinde o derece popülerdir..soğuk savaş'ın sonunu temsil eden dönemin "gelin canlar bir olalım", "dünya nereye gidiyor" temalarına uygun ara geçiş bölümleri de içeren albümde, dünyadaki sosyal problemlere değinen state of the world, albümün isim şarkısı ve kanımca en başarılı şarkısı rhythm nation, miss you much, alright ve escapade eserleri öne çıkmaktadır. albüm ve hitleri, çok sert perküsyonlar, sıkı geçişler ve elektronik melodileri barındıran bir disko müziği karakteri üzerinden seyreder (duyduğum en sert perküsyonlar bu albümde olabilir) ve hatta yer yer abisi michael jackson şarkılarıyla da benzerlikler gösterir. janet jackson'u da abisinin de gölgesinden çıkarıp kendi başına meşhur etmiş bir albümdür. ama daha ilerleyen yıllarda janet, ilerleyen yaşının da etkisiyle midir nedense, bu türü (genre) tamamen bırakacak, adeta bir "avrat" olacak, çok daha yumuşak bir tarza kayacaktır.