şükela:  tümü | bugün
 • rahim ici aracin kisaltimi, bir cesit contraceptive materyal..
 • (bkz: spiral)
 • ing. radio immuno assay ifadesinin kısaltmasıdır.
 • denizler tarafından örtülen derin ve parçalanmış koylar meydana getiren gömülmüş vadi.
 • (bkz: riaa)
 • yunanli versiyonlari da bulunur bunlarin. amerikanlarin aksine pek de guzel olurlar.
 • sadece hekimer değil, sertifikalı ebeler tarafındanda takılır.hızlı bir el işi beş dakikada bitirir.herkese uygun değildir. bir haftadan çok adet görenlere önerilmez. ilkel ama etkili bir kontraseptif.
 • regulatory impact analysis - assessment
 • rahim ici dogum kontrol aracidir. bir bilenin agzindan :
  "açıkçası dış gebeliği artırmasına dair benim bir bilgim yok daha doğrusu bunu bilimsel olarak göstermiş bir çalışma yok. dış gebeliklerin çoğu döllenmiş yumurtanın rahme ulaşmadan bir yerlere tutunmasıyla ortaya çıkan şeyler, ria ise rahim içinde, mekanik etkisi o noktadan sonra başlıyor.

  entry'de uzun dönem riskleri vardır deyip bırakmış yazar, neler olduğundan bahsetmemiş, dolayısıyla bu konuda ne yorum yapsam bilemedim. diğer yöntemler de genelllikle vücudun hormonal düzenine müdahale etme şeklinde olduğundan kimi faydaları olsa da olası zararları da oluyor, ria'yı bundan daha tehlikeli yapan bir yan etki şu an aklıma gelmiyor.

  fiyat meselesinde; standart olanları sağlık ocaklarında devlet ücretsiz olarak takıyordu ve bildiğim kadarıyla bu uygulama halen devam ediyor. lakin daha yeni teknoloji kullanan, sıkılıkla "ilaçlı" diye bahsedilen ürünler ithal, kendiniz almanız gerekiyor ve fiyatı ithal olan her üründe olduğu gibi dövizdeki dalgalanmalardan etkileniyor, şu anda fiyatı nedir bilemiyorum.

  eğer rahim ve vajina anatomisi normalse, rahim çok küçük değilse çok ağrılı bir işlem değil bu. rahmin içinde zaten var olan bir boşluğa "büyük t" şeklinde bir parça koymaktan ibaret bir uygulama. genelde gebelik olmadığından emin olmak üzere adet döneminde yapılan bir iş zaten, normal adet kanamasında pek bir artış yapmayacaktır takıldığı dönemde.

  takılmasından sonraki adet dönemlerinde kanamada bir artışa sebep olursa bu zaten bir yan etkidir, hemen doktorla görüşülür, gerekli ise ria çıkarılır."

  bunlarin yanisira, ozel bir hastanede taktirmak 40ytl spiralin ucreti, 230ytl taktirma ucreti olabiliyor. bazi doktorlar kisisel bir kararla takma ucreti almayabiliyorlar. takildiktan sonra 10 yil sorun cikarmama garantisi olsa da kadinlarin %15inde dusme tehlikesi varmis, oyle yururken yere dusmesi degil de, rahmin kabul etmemesi durumunda rahim agzina dogru ilerlemesi ve jinekolog tarafindan alinmasi seklinde. bu durumda tekrar taktirmak da mantikli degil cunku rahim bir kere reddettigi icin ayni risk her takista daha fazla.

  takilmasi bes dakika surse de takildigi yerde refleks tetikleyen bir nokta oldugundan -bogaza parmak attigimizda kusma refleksi gelmesi gibi- kusma, bayilma veya ne yaptigini bilmez bir halde koridora firlama tehlikesi varmis. takilmasinin ardindan adeti hergun sanki ilk gunmuscesine agrili, cok kanamali ve bulanti esliginde gecirmek, ilk kanamanin 10gune kadar cikmasi, bu agir adetlerin ilk 3 ay boyunca surebilecek olmasi da ihtimal dahilindeymis.

  bir sorun cikmazsa 10 yil korunma yontemi dusunmemek, cocuk istendiginde cikarip tekrar dogurgan duruma gelmek cok guzel bir fikir, ancak adetleriniz zaten agrili, bulantili, agir kanamali geciyorsa yasmin gibi yeni nesil haplar tavsiye ediliyor.

  (bkz: dogum kontrol hapi)
 • dogum kontrol haplari ria nin alternatifi degildir. zira haplar emzirme sirasinda kullanilmaz. ria lohusaliktan sonra kullanimi en uygun yontemdir.
  ayrica ria dusunenlere yeni nesil hormonlu rialar bence mantikli degil. hem hormonun yan etkilerin(adet duzensizligi adet hic gorememe) hem de ria nın yan etkilerini beraber yasayacaklar demektir. madem cok hormona aklin kaydi uc aylik igneler var. hem uygulamasi ria dan kat kat kolaydir. ama yine de ria yi yontem olarak ayri tutarim.