şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yufkaların ilk önce küçük küçük açılıp önceden ısıtılıp sıvı hale getirilmiş vita yağı ile yağlanması, üst üste konulup açılması ve isteğe bağlı olarak içine kıymalı harç konulup fırında pişirilmesi ile olan mükemmel boşnak yemeklerinden birisi. piştikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür mükemmel olur*
 • kısaca boşnak mantısı olarak türkçeye çevirilebilecek şükela bir hamur işi
 • insanların boşnak mantısı olarak bildiği doğa harikası bir yiyecektir. piştikten sonra üstüne yoğurt dökülebilir. isteyen de üstüne yoğurt döküp pişirir. iki seçenekte de lezzetten kafayı yersiniz.
 • yapan kişi babaysa ve arada sokayla birlikte gönderiyorsa tadı bir başka olan yemek.
 • insani ölçülerde tarif ediyorum. yaz kardeşim:

  2,5 su bardağı un
  1 su bardağı su
  1 tatli kaşığı kadar tuz

  bu malzemeleri ele yapismayacak hamur olana kadar, en az bir 5 dakika yoğur. sonra bekletebildigin kadar beklet. bu sırada hamuru beze gibi toplayıp üzerine temiz bir poşet örtmeyi ihmal etme. 2-3 saat dinlenirse açması kolay olur.

  300-400 gr kıymanın içine 1 orta boy soğanı ince ince doğra. tuzunu karabiberini ve bakın burası mühim, reyhanini ekle. reyhan eklenmeyen şey asla mantı değildir bunu sakın unutma. sonra yaptığın şeye "e börek bu" diyen cahiller çıkar, üzülürsün.

  neyse, yufkayı elde açarız biz. bunu tarif edemem, videodan bakacaksın. püf noktası nedir dersen; hazirladigin hamuru 4 beze haline getir. çapı 20-25 cm olacak kadar yufkalar hazırla. hazirladigin her yufkaya fırça ile her yerine gelecek şekilde yağ sur. sonra sıralamaya göre ilk yagladigindan başlayarak elinde incelt yufkayı. sonra hazirladigin harcın 1/4unu yarım ay şeklinde (hamurun bir yarisina yani) uçlara doseyeceksin. yufkayı çarşaf yardımıyla rulo haline getirip 5 cm genişlikte keseceksin. bunlari alttan birleştirip tepsiye dizeceksin. üstüne azıcık yağ, ver fırına kızarsın iyice. sen de az yoğurda sarımsak döv, pişince yoğurdu üstüne dok gitsin. bi de azıcık yag- kırmızı toz biber. işte bu kadar.

  anlamadiginiz yerlerde video izleyin. hadi sağlıcakla.