şükela:  tümü | bugün
 • endoplazmik retikulumla birlikte olabilir..
 • virusler hari¢ tüm canlılarda bulunur... yaklaşık 15 - 20 nm. (150 - 200 a°) ¢apında, hepsi birbirinin benzeri, küremsi ya da oval partiküllerdir... hücrelerin en küçük organelidir... özünde taban kısımlarıyla birbirine mrna aracılığıyla yapı$mı$ biri büyük (moleküler ağırlığı yaklaşık 1.300.000 dalton) diğeri küçük (moleküler ağırlığı yaklaşık 600.000 dalton) iki alt birimden meydana gelmiştir...

  bu birimler ancak mrna'nın varlığında birbirlerine yapı$ırlar, sentezleme i$lemi bittiğinde, ayrılır ve tekrar diğer bir mrna'nın varlığında ba$ka bir alt birimle bir araya gelirler... sayıları, gen¢ ve özellikle sentez yapan hücrelerde fazladır; örneğin escherichia coli bakteri hücresinde 6000, tavşanların retikülosit hücrelerinde ise 100.000 kadardır. hücrelerde ya tek tek (monomer ribozomlar) ya da mrna aracılığıyla iki alt birimi birle$tirilmi$ bir¢ok ribozom ta$ıyan bir (bkz: tespih) $eklindedir ... sonunculara poliribozomlar ya da sadece potizomlar denir, polizomdaki ribozom sayışı mrna'nın uzunluğuna bağlıdır... örneğin, bu, hemoglobin sentezi yapan polizomlarda 5'dir. protein, büyük ölçüde poliribozomlarda sentezlenir... hüc­reler gen¢ken sitoplazmada daha çok serbest halde bulunmalarına kar$ın, ya$lan­dık¢a er (bkz: endoplazmik retikulum)kanalcıklarına (her zaman dış yüzüne) bağlanma oranları yükselir (tanecikli er)... bir görü$e göre er'a bağlı ribozomlar hücre dı$ına salınan proteinleri yapar serbest ribozomlar da hücrenin kendi içinde kullanılan proteinlerini sentezler..

  ribozomlar, rrna ve proteinlerden yapılmı$tır... proteinler, sitoplazmadan olmadır... buna karşın, rrna kromozomun belirli yerlerinin kodlanmasıyla oluşur, ¢ekir­dek¢ik i¢erisinde depolanır ve daha sonra sitoplazmaya ge¢er..

  aynı türdeki hücrelerde ribozomların protein ve amino asitbile$imi aynıdır... deği$ik türlerde ve canlı gruplarında ise ribozomların yapılı$ı birbirine ¢ok benzer... hatta bu dizili$ evrensel bir yapıya sahiptir herkeste aynıdır yani... ortamdan izole edilmi$ ribozomlar, hücre dışında, herhangi bir mrna (alındığı canlının türü ve grubu önemli değildir), uygun amino asitler, gerekli enerji kaynağı, enzimler ve trna bulduğu zaman, protein sentezleyebilir..

  kutsal bilgiler ilmihali..part/3
 • dnanın emri, rnanın kavliyle protein sentezi yapar bu.
 • (bkz: ribozomal rna)
 • en sevdiğim hücre elemanı. bana hem zom olmayı hatırlattığından galiba.

  -ribo oğlum, feci zom olmuşun sen ya.
  (bkz: zom olmak)
 • (bkz: riboswitch)
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • bunun 4 tane nukleotiti bir arada okyabilenini yapmislar. bu da eldeki aminoasit sayisini 20 den 200 lere cikarmis. bu sayede bu gune kadar hic uretilmemis proteinleri hucrelerden uretmek mumkun olacakmis.

  konu ile ilgili magazin haberi icin bkz;
  http://www.newscientist.com/…r-life-is-created.html

  konunun makalesi nature da cikmis. iste o makalae;
  http://www.nature.com/…urrent/full/nature08817.html
 • olmazsa olmazdır.

hesabın var mı? giriş yap