• kelebek değildir bu arada
  • sanılanın aksine kelebek değil, çekirge türüymüş. zaten ben o ani zıplamalarından işkillenmedim değil.
  • görsel
    yavru hali oldukça sevimli olan kandırıkçı bir kelebek.
  • yine geldiler evrimine koyduğumun böcekleri. cam 8 saat açık kaldı rahat 15 tanesi 6.kattaki evin perdesinde yaşıyor şu an.

edit : 15 dedim ama sadece salondan elektrik süpürgesi ile 30 tane çektim.
  • yıllarca özellikle kivi mahsüllerini paslı hale getirip ciddi ekonomik zarar verdikten sonra karadeniz sahilinde azalmaya başlamıştır. köylerde ise aynen hız kesmeden devam ediyor. ktü yıllardır araştırıyor güya bu simulans ı şu ana kadar doğal yaşamdaki tecrübeler sonucu eşek arısı yuva yaptı ise o bölgede tutunamadığı ve helikopter böceği (yusufçuk) ile kuşlar tarafından çerez olarak tüketildiği görülmüştür. yine de hakkından gelebilecek ciddi bir silah yok henüz.
  • yine hortlayan bir zararlı.

geçen sene sarıyer 'de ki evde her gün süpürgeyle temizledigim bu yaratıklar bu sene de kilyos'ta taşındığım evin bahçesine çöreklenmiştir. bu başlığa ilk giri 2015'te girilmiş. bazı bilgiler de 10 yıl önce gürcistan'dan karadeniz'e getirilen fidelerin içinde geldiği, 2 sene önce de çayırbaşındaki çay paketleme fabrikasından istanbul'a yayıldığını söylüyor. yıl olmuş 2022, covid e aşı bulmuşuz ama bu sikik zararlıya kimse çare bulamamış. ufacık bahçede önce vişne ağacında tüylü garip bir şeyler yüzlercesi olarak belirdi. şimdi de o kelebeğe benzer ama çekirge gibi zıplayan; hem sizi ısıran hem de sebze meyvelerin özsuyunu emerek tüm emeklerinizi çöpe atan bir yaratık haline geliyor.

bahçede 5 tane meyve agacı, 9-10 tane biber, yine bu kadar fasulye ve domates var. kendi bahçem diye tezek falan bulup buralarda organik diye kendimce eğleniyorum, toprakla uğraşıp dinleniyorum. hele bir de kafanız güzelken öyle bir odaklanıp kafanızı toprakla boşaltıyorsunuz ki, efsane güzel!

ben kıç kadar alanda büyük ihtimalle mahsülümün yarısını kaybedeceğim. bütün hayatı buna bağlı olan çiftçinin başına geldiğinde kim suçlayabilir onları ilaçlama yaptıkları için?

sayısını bilmiyorum ama bu memlekette ziraat fakülteleri var mühendisler var! yine bugün ayçiçeği için bir başlık açıldı istilacı tirtillar için.

ilaçlama yapanlar ve bunu onlara mecbur bırakanlar yüzünden ve en boktan ilaçlı gıdaları iç piyasaya sürenler yüzünden bir gün geberip gideceğiz. belki de ilaçlama yapamayanlar yüzünden de ürünlerin hepsi çöp olacak ve fahiş fiyatlarla satılacak.

help!
    sonbaharda bahçeyi zirai ilaç ile ilaçlasam; yazin alacağım ürüne etki eder mi? toprakta birikip köklerden ürüne geçer mi? var mi bu pisliğe bir çaresi olan. yesillendiriniz. pls.
  • bu kelebek taklidi yapan ölümsüz orospu çocuklarından artık rahat ederiz diyordum ama yine geldiler. bir tanesine elektrikli sinek öldürücü ile 5 dakika elektrik verdim biraz dürtünce yine canlandı drakulanın soyu.
hesabın var mı? giriş yap