şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • doğrusu: rec'at

  kelime anlamı: geri dönüş

  ıstılahi manası: ölmüş/gizlenmiş bir imam ya da peygamberin dünyaya geri dönmesi

  daha ziyade şia içinde yaygın olan bir inançtır, ama kimi sünni akımlar içinde de izleri bulunur.

  gerek manası gerekse kapsamı itibariyle farklı şekillerde yorumlanır. (örneğin, rec'at ile kast edilen reenkarnasyon mudur, yoksa daha farklı bir geri dönme midir? ya da, geri döneceği düşünülen şahıs hz. muhammed ya da hz. ali midir, yoksa başkası ya da başkaları mıdır? bu noktalarda yorum farkları bulunur.)

  her durumda, rec'at ile kast edilen mananın hıristiyanlıkta isa eksenindeki kullanılan "resurrection" (dirilme) ve "second coming" (ikinci geliş) kavramları ile benzerlik gösterdiği, bu kavramlarınkine gayet yakın bir çerçeve içinde anlamlandırıldığı, ve hatta kavramın kısmen ya da tamamen hıristiyanlıktan mülhem olabileceği söylenebilir. (12. imamın geri döneceği inancı da bu çerçevede değerlendirilebilir.) (bkz: 12 imam /@derinsular)

  rec'at düşüncesinin islam dinine abdullah bin sebe tarafından sokulduğu tahmin edilir - ki bu şahıs da başlı başına ayrı ve büyük bir tartışma konusudur. abdullah bin sebe'nin hiç yaşamadığını ve siyasi nedenlerle sonradan uydurulmuş bir figür olduğunu iddia edenler bulunduğu gibi, islam içindeki ilk fitne tohumlarını onun attığını ve bugünkü sünni-şii bölünmesinden neredeyse tek başına onun sorumlu olduğunu ileri sürenler de vardır. bu kişinin annesinin yemenli bir yahudi olmasından hareketle herşeyi bir yahudi hilesi olarak görme eğiliminde olanlar da az değildir. (bkz: dış güçler) (bkz: antisemitizm)

  ana tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
3 entry daha