şükela:  tümü | bugün
  • su anda metropolitan muzesinde portre sergisi olan ezcumle sohretin fotografini kendi uslubunu bagirta bagirta vererek cekebilmis yetenekli bir insan. unlulerin sosyo-politik entel dantel suslemeli biyografilerinin kapaklarinda hep onun fotograflarini gorur, ifadesine bakar, "vay ne acaip adammis, ben bunu hic boyle bilmezdim, hemen kitabini alayim" deriz. ki amaci da sohretlerin o hic bilinmeyen taraflarin altindan gecmektir.
  • (bkz: loren avedon)
  • geçen ay geçirdiği beyin kanaması sonucu 1 ekim 2004 tarihinde ölen, özellikle de siyah beyaz portreleri ve moda fotoğraflarıyla tanınan usta.
  • charlie roseun programinda izledigim fotografci. soyle bir sey soyledi cok etkilendim:

" yaslilik hakkinda insanlarin soyledikleri bana sacma geliyor. hani 'eskisi gibi super isler yapiyorum, kendimi genc hissediyorum' gibi. yaslanmak her gun ve gecenizin teror icerisinde gecmesi gibidir. ama guzel yanladi da yok degil. kendimi dis tabakalari yavas yavas soyulan bir sogan gibi hissediyorum. iceride kalan tum sosyal bagimliliklardan disarida kalan bir cekirdek. aksam yemegi partilerine gitmiyorum, cunku orada bulundum. konusmalar yapmak icin yirtinmiyorum, cunku yaptim. su anda tek yapmak icin ugrastigim tum herseyden arinip kendimi asmak, daha once yaptiklarimdan da iyisini yapmak." (program ingilizceydi, haliyle biraz bobrekten sallamis* olabilirim)

bir de charlie rose'un bir sorusu soyleydi: "bugune kadar cektiginiz en guzel resim sizce hangisi?" verdigi cevap bir harikaydi: "charlie, ben sana bugune kadar hangi gece yaptigin seks en guzeldi desem, cevap verebilirmisin?"

olumuyle beraber tanima firsatim olan insanlardan birisi daha. nur icinde yatsin.
  • 1955 yılında paris'te bir sirkte çektiği bir fotoğraf ile çığır açmış kişi.
    bu resimde christian dior kıyafeti giymiş dovima adlı fotomodel kadın, iki filin arasında cesur bir poz verir. o zamanlar için böyle bir resim düşünülemeyecek bir şey imişki, çok tartışılmış.

ilgili resim için lütfen: http://www.akiraikedagallery.com/017_n-avedon.jpg
  • capote'de adi gecen zat-i muhterem...capote avedon'u new york'tan kaldirip kansas'a cagirtir, uzerinde calistigi katillerin fotograflarini cekmesi icin...
    bir de gercek hayatta da olmeden once richard avedon, philip seymour'a rolu icin yardimci olmustur, almis karsisina oturtmus, truman ile bildigi herseyi anlatmis ona...
  • 1969da vurulan andy warhol'u fotograflayan insan, bence bi bakın!

http://www.nga.gov.au/warhol/images/lrg/113954.jpg
  • en önemli portre fotoğrafçılarından biridir kendisi. öncelikle sosyetik ve ünlü kişileri konu edinen portreleri daha sonraları amerikan işçi sınıfına doğru kaymıştır.
    andy warhol'un "fabrika"sında çektiği devasa boyutlardaki fotoğrafı muhteşem.
  • beyaz, boş ve hissiz arka fonun üzerinde oldukça farklı çalışmalara imza atmış minimalist fotoğraf sanatçısı.

en meşhur çalışmaları 1957 yılındaki marliyn monroe ve 1966 yılındaki sophia loren portresi olarak bilinsede,

dovima with elephants adlı bir sanat eseri mevcuttur.