şükela:  tümü | bugün
 • stephen king'in une kavu$madan onceki bir yazarken kullandigi ad . bu isimle yazdigi hikayeler "richard bachman stories" adinda bir kitapta toplanmi$ti sanirim .
 • stephen kingin ,isminin satmadığını, gerçekten iyi romanlar yazdığını kanıtlamak için kullandığı isim olarak bilinir.
 • bir stephen king hayranı olarak,yeni öğrendiğim için bir an kendimden utandığım,"nasıl olur da bilmem" dedirten isim*
 • resmi kaynaklardan yapilan bir açiklamaya göre, o yillarda yayinevleri yazarlarin kitaplarini belli periyotlarla basmaktadir.yani king habire yazmakta fakat hepsini basamamaktadir. bu yüzden yeni bir yazar, yani bachman i yaratmistir. yani mail kapasitesine doymayip yeni kullanici hesabi açmak gibi bisey. öyle dur ben sunlari bir sasirtayim diye yapilmis bir eylem degil!!!

  ayrica (bkz: john swithen)
 • stephen king tarafından "öldürülmesinden" yıllar sonra, dul karısı (!) tarafından tavanarasında "düzenleyiciler" adında nefis bir romanı bulunmuştur.
 • stephen kingin yazdığı ilk roman olan öfke'yi yayınlatabilmek için kullandığı takma ad. soydur çeker ya stephen da tıpkı babası gibi türlü denemelerden ve cevapsız yığınla öykü yayınlatma girişiminden sonra yılmaz ve tırmalamaya devam eder. nihayet karısının uyanıklığı ile "göz"ü yayınlatmayı başarır. göz, kimsenin ummadığı bir başarı yakalar. ardından korku ağı gelir. korku ağıyla birlikte ismi edebiyat çevrelerinde ziyadesiyle telaffuz edilmeye başlar. iki kitap da best sellerdır. ama öfke yani kaleme aldığı ve yayımlatamadığı ilk roman stephenin içinde uktedir. ukteydim doldum, bir zamanlar ukteydim, ukte dolması niteliğini haiz bir türlü olamamıştır. bunu gerçekleştirmek için stephen, yayıncısıyla müstear isim konusunda anlaşarak kitabı yayımlatmayı başarır. seçtiği müstear isim richard bachmandır. fakat kitap beklediği gibi başarılı olamaz. ukte kırıklığı yaşar.
  okuyucu, stephen king fırtınasıyla ürperir, tüyleri tiken tiken olurken, richardı görmezden gelir. uzun zaman sonra amerikan liselerinde cinnet geçiren çocukların okullarını basarak öğretmenlerini ve arkadaşlarını öldürmeleri üzerine stephen king ya da richard bachman bir itirafta bulunur. keşke öfke hiç neşredilmeseymiş. tir.
 • (bkz: richard bach)
 • yeniden aramızda, blaze isimli romanıyla..ama türkiyede henüz yok.
 • 1973'te yazdığını söylediği blaze'i türkiye'de -türkçe olmasa da- bulunmakta. kapağına da kocaman yazmış "stephen king'in önsözüyle" diye. hayır rahatsız mısın arkadaşım.. *
 • stephen king;

  -rage
  -the long walk ve the running man
  -roadwork
  -thinner
  -the regulators

  isimli kitaplarını bu isim altında çıkartmıştır. bu mahlas, sadece adının mı sattığı yoksa edebiyatının mı sattığı konusunda ikileme düşen king'in bu ikilemlerden ikisinin de yalnız başına doğru olmadığını anlamasına yetmiştir. 1984 yılında thinner ın piyasaya çıkması sonrası bu takma ad deşifre edilmiş ve king bachman ı öldürmek zorunda kalmıştır.

  kanımca bachman king'den daha zayıf bir yazardır, o dönem öyle mi denk geldi bilmiyorum ama bana göre the running man hariç diğerleri sıradan romanlardır(veya hikayelerdir). ama o yıllarda kendi adı ile yayınladığı romanlara baktığımızda bir firestarter, bir kujo ne bileyim bir pet sematary hele hele the talisman çok daha başarılı kitaplardır. demek ki king, en güvendiği kitapları kendi adı ile çıkartırken, deneme yaptığı kitapları bachman adı ile çıkartmıştır.

  1996 da richard bachman adı ile piyasaya çıkan the regulators, king imzalı desperation ile aynı anda okuyucular ile buluşmuş ve ilginç bir anı olmuştur edebiyat alanında. çünkü iki kitap çok bakımdan birbirine benzemekte, hatta bazı bakımlardan aynı olmaktadır. king; o romanı kendisinin yazmadığını söyleyerek yüzümüze tebessüm ettirmiştir.