şükela:  tümü | bugün
 • 1843 yılında kendi babasını öldürmüştür.
 • en bilinen eseri "the fairy feller’s master-stroke" olan richard dadd (1 ağustos 1817 – 7 ocak 1886) yaşamıyla olsun, eserleriyle olsun ilgi çekici bir ressam.

  kariyerinin başlarındaki eserlerinin konusu ve tekniği benzer meslektaşlarından farklı değildir. oryantalist konular, peri resimleri gibi romantik resimler viktoryen dönem ingiltere’sinde oldukça modadır. kraliyet sanat akademisi’nde gördüğü düzgün bir eğitimin ardından ressam arkadaşlarıyla beraber “clique” adlı grubu kurar. akademik sanatın yararsızlığından dem vuran bu grup, sanatın ancak halk tarafından değerlendirilebileceğini savunmaktadır. bu grubun ömrü uzun sürmez nitekim; çünkü dadd çıktığı uzun bir seyahatten “deli” olarak döner!

  dadd, 1842’de bir arkadaşıyla beraber kapsamlı bir doğu gezisine çıkarak; yunanistan, türkiye ve filistin üzerinden mısır’a gelir. işte her şey bu gezi esnasında gerçekleşir! nil nehrinde yaptıkları kayık gezisi sırasında dadd’in hareketleri değişir ve sayıklamaya başlar. kendini eski mısır tanrısı osiris zannetmektedir ve kötülükle mücadele hezeyanları yaşamaktadır. basit bir sıcak çarpması olarak düşünülen bu durumu maalesef gerilemez ve ingiltere’ye döndüğünde de aynı hezeyanlarla iblis olarak gördüğü babasını öldürür. gizlice paris’e kaçan dadd burada da rahat durmaz ve kötü güçlerin etkisi altında zannettiği bir turiste saldırınca tutuklanır. tanısı “paranoid şizofreni”dir ve bethlem psikiyatri hastanesi’ne yatırılır.

  işte burada sanki sanatı zincirlerinden kurtulmuş, müthiş yeteneği sınırsız bir özgürlüğe erişmiştir. hastanede yattığı süre boyunca resim yapmaya devam eden dadd, en büyük eseri olan “the fairy feller’s master-stroke (tuval üzerine yağlı boya / tate galerisi, londra.)” adlı tablo üzerine çalışmaya başlar. 53×38 cm boyutlarındaki tablo üzerinde tahmini olarak 9 yıl çalışmıştır.
 • bedlam'ın en ünlü hastasıdır. 1817 yılında ingiltere'de doğmuştur. babası başarılı bir kimyacıdır. henüz 20'li yaşlarındayken resim konusundaki yeteneği ile dikkat çekmiş ve prestijli okullarda eğitim görmüştür. 25 yaşında avrupa, yunanistan, türkiye, suriye ve mısır seyahatlerinde bulunmuştur. bu seyahati sırasında yarattığı eserler çeşitli müzelerde sergilenmektedir. zorlu ve stresli geçen seyahatin nil nehri durağında dadd bazı ciddi kişiliksel değişikler yaşamıştır. kendi hayal dünyasına çekilip yeni tanıştığı insanlara karşı agresif bir tavır takınmıştır. papa'yı öldürme dürtüsünü dile getirerek, mısır tanrısı osiris'in etkisi altında olduğunu ifade etmiştir. seyahatini 1843 yılında seyahatini tamamlamıştır. halüsinasyonları ve hayal dünyasına dair inanışları artmıştır. ailesi tedavisi için çaba harcamıştır. bir gün babasıyla kırsalda yürürken babasının kılık değiştirmiş bir şeytan olduğuna karar vererek onu bıçaklar, bu cinayetten sonra fransa'ya kaçar ve orada da bir turisti ustura ile öldürür. polis tarafından yakalanır ve ingiltere'ye geri gönderilir. bedlam'a yatar. 20 yıl boyunca orada kalır, daha sonra başka bir hastaneye transfer edilir ve orada ölür. bu süreçte de resim çizmeye devam eder. mizaç bozukluğu ve akut manik hastalığının yanı sıra paranoyak şizofreniden de acı çekmektedir. kendisinin iki kardeşi de aynı semptomlara sahiptir. bu da durumunun biraz genetik olduğunu işaret eder.
 • ilahi güçler tarafından* şeytanla savaşmak üzere çağrıldığına inanan, bu yüzden de roma'da papa halk karşısına çıktığında kontrolü dışında ona saldırmaya kalkışmış ulu ressam. en büyük eserini* akıl hastanesinde 9 yılda tamamlamıştır, bir başka paranoid'in* dediği gibi: tanrı örselemek istediğini evvela tımarhaneye gönderir.

  *içsel göklerin de kendi kuşları vardır.