şükela:  tümü | bugün
 • yahu. açıklamasınıñ eñ başında "bu uzaylılarıñ yine evrilmiş olması gerektiğini" söyleyerek "bu evrilmiş uzaylılar dünyadaki ilk canlıyı tasarlamış olabilir, bu da mümkün tabii" diyor. kulağıñızla diñleyiñ.

  düzenleme: imlâ
 • dawkins'in sadece birkaç kitabını okumuş bikaç da konuşmasını dinlemiş biriyim. ve dawkins'in tanrı konsept'ine pay bırakacak şekilde "akıllı tasarım olabilir" dediğini söyleyene gülerim. bunun olasılığı gökten dinazor yağması ile eşittir. algı kıtlığını gelip önümüze argüman diye koyan adama ne diyeyim bilemiyorum.

  yaşamı bi tanrının başlatmış olduğuna inanabilen şahıslar hayatı uzaylıların getirmiş olma olasılığını komik buluyorlar ya, işte o da komik onu da eklemek istiyorum. ilk canlı dediği de muhtemelen senin büyükdeden değil güzel kardeşim, ilk tek hücreli canlı, ve o tek hücreliden evrimin devamı senin tanrı iddian'dan çok daha olası bi ihtimal.

  tavsiyem boktan gazetelerin internet sitelerine daha az girin, "dawkins dondu kaldı", "işte cevap veremediği soru", "dawkins tanrı olabilir dedi" gibi haber başlığı ağzıyla dawkins'e laf yetiştirilebilseydi, o konu zaten size gelmeden hallolurdu.
 • (bkz: richard dawkins/#18856775)
  bunlar yıllar önce konuşuldu sevgili gençler. ısıtıp ısıtıp çıkarmayın.
  yaratılışçılığın da bir haysiyeti olmalı.
 • en fazla ortalama 70-100 yıllık çok sınırlı bir zaman algımızla bu sayının milyonlarca katı kadar sürmüş ve hiçbir zaman uzunluğunu beynimizle tam olarak kavrayamayacağımız o geçmiş zaman dilimlerinde en temelinde karbon hidrojen nitrojen oksijen fosfor gibi sadece birkaç atomun kombinasyonlarıyla gerçekleşmiş ve bugün adına evrim dediğimiz çevre şartlarına uygun olanın eski bütünlüğünü bozmadan yeni kombinasyonlar oluşturmak için gene zamanda ilerlemesini ve eskisinin üzerine eklenmiş minik parçalarla yeni ve daha gelişmiş organik makineler ortaya çıkmasını kabul etmeyip böyle şeylerin tesadüf olamayacağına hüküm vermek de aslında insan zihninin bir engeli bence. bir hayat sürecinden daha uzun zaman dilimlerini algılamamız imkansız. ki evrene göre çok ama çok kısacık süren bu hayat süresinde bile bir sürü tesadüfle karşılaşıyoruz aslında. ama bunu yaradılışa yormuyoruz hiçbir zaman. tanrıyla mutluyuz çünkü. daha karmaşık ve anlayamadığımız şeyler bizi rahatsız ediyor. bir güç bizi yarattı deyip bu işten kurtulmayı yeğliyoruz. çünkü bu sistem gerçekten çok karışık ve algımızı özellikle de zaman algımızı çok aşıyor. bu yüzden tesadüf diyemiyoruz bir türlü.
 • öncesinin sorgulanması yasak olan hayali bir varlık tarafından yaratılmış/getirilmiş olması inancından daha bilimsel ve mantıklıdır.
 • "evrim ile abiyogenez arasındaki farkı bilmemek değil öğrenmemek ayıp." - sevilen tanrınız foseydon

  .
 • evrim teorisini youtube linki vererek cürütmek.
  bıy
 • (bkz: bugünkü bilimle açıkalayamıyoruz demek ki hiçbir zaman bilimle açıklanamaz)

  (bkz: yıldırımları görüp zeus'u inkar etmek)

  (bkz: güneş'in doğuşunu görüp ra'yı inkar etmek)