şükela:  tümü | bugün
 • dazed and confused ve before sunrise'i yonetmis amerikali yonetmen. son filmi waking life.
 • ilk filmi slacker ile generation x in en gözde yönetmenlerinden biri olmayı başarmış ve bağımsız sinemanın 90lı yıllarının en büyük isimlerinden olmuştur. filmlerinde deneysellik gözlenebilir mesela tape adlı filmi sadece 1 odada 3 kişinin arasında geçen diyaloglardan ibarettir.fimlerinden waking life ise felsefeyle süslenmiş bir animasyon şaheseridir.suburbia,slacker ve dazed and confused adlı filmlerinde ise daha çok gençliği irdeler.. ayrıca filmleri için güzel soundtrackler seçer.ethan hawke kankası ve en önemli oyuncusudur.before sunrise anlatılmaz yaşanır.
 • hakkinda yeni filmi school of rock'in gectigimiz gunlerde amerikada gosterime girdigine dair soylentiler dolasan yonetmen
 • slackers ve waking life ve birkac daha filmin yonetmeni. austin texastandir. cok lokaldir.
 • waking life filmini hem yazıp hem yönetmiş hatta içinde oyuncu olarak da yer almış yönetmen.
  yakında da jack black li school of rock filmini izliyebilicez.
  ve tabi,
  (bkz: before sunset)
 • romantizmi, felsefeyi ve de kara komediyi bir insan ancak bu kadar basarili bir sekilde beyaz perdeye sunabilir; her filminde ayri bir stil gosterip, insanda bu kisinin yeteneklerinin bir siniri varmi sorusunu akla getiren sahis.
 • bol diyaloglu filmlerin yönetmeni.
 • filmlerinde dış dünyayı araç olarak kullanan, kişilere ve de daha da önemlisi onların arasındaki konuşmalara odaklanan ve bunu basit anlatımlarla yapıp duygusallığı öne çıkartan harika filmlerin yönetmeni.
 • duyguları kelimelere dökmenin zor olduğu bir dünyada, bir de bu kelimeleri filme çeken bir garip yönetmen kendisi! hem de bunu olabildiğine samimi ve güzel bir şekilde yapıyor. linklater'ın filmlerini izlerken sürükleyici bir kitabı okuyor hissine kapılıyorum. filmleri çoğu zaman kendisini aptal aptal seyretmenize izin vermiyor, kafanızın içine girip orada da bir iki tur atıyor. güzel kitaplarda da böyle değil midir, durup kendinizi veya olayları düşünürsünüz, sonuçlar çıkarırsınız, teoriler üretirsiniz. seviyoruz seni richard linklater!
 • houston doğumlu olan yönetmen, üniversitedeki edebiyat ve drama öğrenimini yarım bırakarak, karakterlerinden birisi gibi, meksika körfezi 'indeki bir petrol kuyusunda iş yaşamına başladı. linklater, yaşamının üniversite sonrası döneminde sinema ile ilgilenmeye başladı. kendi kendisini eğiten yönetmen, austin film topluluğu nu kurdu. (kendisi halen bu kentin öncü underground sinemasının önde gelen bir simasıdır) ve super-8 üzerine çekilmiş ve 3000 dolara finanse edilmiş ilk filmini 1988 yılında yaptı. eserleri insan ilişkilerini ateşleyen fikirler ve duyguları araştırmaya ve dışsal bir tarz ile öyküler anlatmaya adanmıştır. son filmi before sunset karakterlere yaptırdığı bütün o kirli, erotik konuşmalar ile tek bir fiziksel temas olmadan aralarındaki tutkuyu öykülemeyi başarmıştır kanımca tebrik etmek yetmez alkışlamak lazım, güzel bir filmin üstüne güzel bir devam filmi çekmenin ağırlığı altından da ezilmeden çıkmıştır. yolu açık olsun yeni filmlerini dört gözle bekliyoruz deyip filmografisiyle devam edelim ki bu küçük biyografi kendi içinde bir bütünlük sağlasın.
  it's impossible to learn to plow by reading books(1988)
  slacker (1991)
  dazed and confused (1993)
  before sunrise (1995)
  suburbia (1996)
  the newton boys (1998)
  tape (2001)
  waking life (2001)
  live from shiva's dance floor (2003)
  the school of rock (2003)
  before sunset (2004)