şükela:  tümü | bugün
 • beyazlar veya new york beslisi olarak adlandirilan maniyerist modernist akimdan geriye kalan ve hala davaya ihanet etmemis olan tek mimar.
 • richard meier 1934 yılında newark, new jersey de doğdu. kendi özel üslubu ile her zaman tutarlı ve çağdaş mimarlar arasında yer alabilmiştir. ayrıca richard meier yapılarında kullandığı ve gemilerin panellerini andıran beyaz elemanlarla da kendine özgü bir stil yaratmıştır. bu konuda da çok profesyoneldir. ayrıca bu onun ayırıcı özelliklerindendir.

  meier in planlarının hep bir geometrik dili vardır. bu dil bazen kare bir plana bazen de dairesel bir forma dayanmaktadır.

  yapılarında plandan cephelere kadar hep bir grid sistem üzerinde çalışmıştır. yani modüler mimarlığın öncülerindendir. ayrıca yapılarındaki beyaz giydirme cepheler richard meier imzası taşımaktadır. bu özellikler richard meier i kendisi yapan özelliklerdendir.

  meier yerleşik hayatta yaşayan insanların birbirleriyle olan ilişkilerinin eksikliğinin farkına varmıştır. bu da en sonunda onu geometrik formlar üzerindeki kesin ve net ilgisiyle sonuçlanmıştır. bu sonuçla beraber ışığı formlarını en canlı biçimde tutabilecek ve çevreyle uyum içinde oluşturabilecek şekilde kullanmıştır.böylece yaptığı geometrik formlar kendilerini en iyi biçimde göstermiştir. richard meier in çok yakın bir arkadaşı olan frank stella bu yorumu sözlerle ışık yaşamdır diyerek açıklamıştır
 • amerika’lı mimar. cephelerde öne çıkan beyaz renk, arkası dolu - arkası boş beyaz duvarlar, yüzeyden adeta oyulup çıkartılmış olan pencere ve boşluklar, kareler, merdivenler ve rampalar meier yapılarının karakteristik özellikleridir. meslek yaşamının ilk yıllarında yaptığı smith house’u (1967) tüm mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri incelemeli, özümsemeli ve resimlerine defalarca bakmalıdır :)
 • 05.mart.2007 pazartesi gününü istanbul'da geçirecek olan, ulvi mimar. (esha)
 • http://www.archdaily.com/…chard-meier-and-partners/

  arkadaş şu binayı ben tasarlasam "aaa, richard meier'i taklit etmiş" derler, adam senelerdir kendini taklit ediyor, kimsenin sesi çıkmıyor.
  star mimar da, star mimar...

  smith house sonrası tasarladığı tüm binalar smith house'un yanına yaklaşamaz.
 • adam gibi mimardir. adliye konusunda uzmandir denebilir. amerika'da bu konuda çok eseri vardir. 3 binasını tecrübe etmisligim vardir. fotoğrafları binaların kendisinden daha etkileyicidir. disiplinli geometri kullanımı gerçekten örnek alınmalıdır.
 • "en güzel güzel renk beyazdır, çünkü gökkuşağının bütün renklerini barındırır." demiş hayranı olduğum mimardır.
 • 5 kadının cinsel tacizle suçladığı mimar
  nyt

  ayrıca mimarlık camiasının sayılı ödüllerinden biri olan (bkz: pritzker mimarlık ödülü)'nü de 1984'e almıştır kendisi.
 • uluslararası mimarlık camiasında 1960'lardan beri önemli bir figür olan 83 yaşındaki mimar. mart 2018 itibariyle, 5 farklı kadının hakkında bulunduğu taciz suçlamalarından sonra başında olduğu dev mimarlık firmasından 6 ay süre ile ayrılmıştır. yerine michael palladino geçmiştir. bir daha zor döner gibi.

  bence mimarlık camiasını kazısanız richard meier gibi çok örnek bulursunuz. bakalım hollywood'daki gibi bir süreç yaşanacak mı? mimarlık camiası o kadar medyatik olmasa da ses getirecek şeyler yaşanabilir.