• prof. richard owen daha doğru olur. 19.yy'ın en tanınmış ingiliz bilim adamlarındandı. daha çok, thomas henry huxley ile olan, darwinistlerin övünç kaynağı, insan beyni tekilliği tartışması ile bilinir.
  (bkz: hippocampus minor)
 • işine hastalık derecesinde bağlı bir adammış. cerrahlık yaptığı günlerde morgda bulunan ölülerin uzuvlarını kesip, incelemek için eve götürürmüş. bir nevi eve iş götürmek. bir gün zenci bir kadavranın başını kesip eve götürmeye karar vermiş. evine mutlu mesut giderken ayağı kaldırıma takılmış ve torbanın içindeki kafa yuvarlanarak kapısı açık bir evden içeri girmiş. evdekiler kapıdan tıngır mıngır giren kafaya dehşet içinde bakarken, prof.owen eve dalıp hiç bir söz söylemeden kafayı alıp dışarı çıkmış.

  insanların çalışmalarının üzerine konma*, keşfedilmiş fosilleri kendisi keşfetmiş gibi gösterme, royal college'daki pozisyonunu kötüye kullanma gibi hastalıklı davranışları varmış. hatta gideon mantell adlı bir paleontolog'u intahara sürüklemiş. bu davranışları yüzünden, bizzat t.h.huxley'nin zorlaması ile bilim çevrelerinden sınır dışı edilmiş. sonradan british museum'un başına gelmiş. o zamanlar akademisyenlerin bile zar zor girdiği müzelerin halka açılmasında öncülük etmiştir. sergilenen eserlerin altına açıklayıcı plak koyma fikri kendisinindir.

  charles darwin'in nefret ettiği tek insanmış derler.

  ***
 • son faaliyetlerinden biriside doğa tarihi müzesi'nin charles darwin anısına bir heykel dikilmesi teklifine lobi oluşturmak olmuş.
  bu girişimde başarılı olamadıysa da gecikmeli bir zafere hasbelkader ulaştığı söylenebilir. owen'ın heykeli bugün doğa tarihi müzesi'nin ana salon merdivenlerinden şahane bir manzaraya tepeden bakarken darwin'in ve t.h huxley'in heykellerine müzenin kafeteryasında pek göze çarpmayan bir yer tahsis edilmiştir.
 • aynı zamanda "kötü kertenkele" anlamına gelen dinosauria yani dinazor kelimesinin de mucididir bu paleontolojinin sevilmeyen adamı.

  kendisi bacak, kol gibi her türlü uzuv hatta organları incelemeye o kadar meraklıymış ki bir gün siyahi bir denizcinin gövdesinden yeni ayırdığı kelleyi torbasına koyup dışarı çıktığında ıslak bir taşa basıp kaymış ve kelle yuvarlanarak civarda bulunan bir evin aralık kapısından içeri girmiş. evin içerisindeki sakinleri için nasıl bir görüntü olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur.*
 • dinozorların isim babası biyolog. yaratılış inancı sonucu darwin'in teorisini reddetmiş. ne yazık ki bilim insanı kimliğinin ve başarılarının getirdiği krediyi, darwin'e ve teorisini destekleyenlere karşı kullanmış fakat thomas henry huxley'nin başarılı savunmalarının karşısında yenik düşmüş.
hesabın var mı? giriş yap