şükela:  tümü | bugün
 • hitler'in rusya'yı işgal edeceğini rus makamlarına ilk bildiren casustur. bakü doğumludur. babası alman, annesi rus'tur. amcası da karl max'ın sekreteridir.

  sovyetler'le japonlar arasındaki halhin gol muharebesi sorge'un sovyet yetkilileri önceden uyarması sayesinde yapılan hazırlıkla rahat bir biçimde kazanılmıştır. böylece ruslar'a yenilerek kuzeyde hammadde bulma şansını kaybeden japonlar güneye inip amerikalılar'la karşı karşıya gelince pearl harbor'a kadar uzanan süreç yaşanmıştır.

  sorge, japonya'da asıldıktan sonra japon sevgilisi, ondan geriye kalan altın dişi yüzük yaptırıp ölene kadar parmağında saklamıştır.
 • birinci emperyalist paylaşım savaşı'nda alman ordusuna gönüllü olarak yazılmıştır. batı cephesinde şarapnel yüzünden ağır yaralanır. üç parmağı kesilir, iki ayağı kırılır ve sakat kalır. alman devleti rütbesini onbaşıya çıkarır, bir demir haç verir ve ordudan terhis eder. iyileşme döneminde marx'ın eserlerini okur ve komünist ideolojiyi benimser. almanya'da çeşitli üniversitelerde iktisat ve siyaset bilimi okur. almanya komünist partisine üye olur. siyasi düşünceleri yüzünden alman devletinin baskılarına maruz kalır ve sovyetler birliğine gider. moskova'ya gider ve komintern'de çalışmaya başlar. moskova'da geçirdiği zamanda istihbarat konusunda iyi bir eğitim alan sorge; almanya, ingiltere ve çin'de çeşitli görevler almıştır. son görevini japonya'da yapacaktır. kendisini nazi partisi üyesi olarak tanıtarak tokyo'daki alman büyük elçiliğine girecek ve burada elçi eugen ott ile yakınlık sağlayacaktır. japonya'da bulunduğu sürede anti-kominten paktı ile ilgili önemli bilgiler verir. pearl harbor saldırısını önceden haber verir. uzak doğu'da bir japon saldırısının olmayacağı istihbaratını vererek sscb'nin doğu birliklerini batıya kaydırmasını sağlamıştır. nazilerin stalingrad'ı elegeçirmesi halinde japonların saldıracağı bilgisini de moskova'ya geçmiştir. 1941'de tokyo'da yakalanana kadar mesajlarına devam eder. yakalandıktan sonra ağır işkence görür ve 7 kasım 1944 günü (ekim devrimi'nin 26 .yıl dönümü) asılır. mezarı japonya'dadır. kendisi sovyetler birliği kahramanıdır.
 • babası alman, annesi rus, bakü doğumlu sovyet ajanı. ikinci dünya savaşı esnasında 7 yıl boyunca japonya'da üst düzey alman ve japon yetkililerden sızdırdığı bilgileri sovyet birliğine iletmiş, japonların sovyetler'e değil abd'ye saldıracağını ve almanların sovyetler'e kesin saldırı tarihini bildirmiştir. yolladığı istihbaratlara stalin tarafından sürekli şüpheyle yaklaşılmış, ancak hepsinin doğruluğu ortaya çıkmıştır. sorge dinlenmediği için sovyetler almanlar tarafından işgal edilmiş, ancak japonların sovyetlere değil abd'ye saldıracağı istihbaratı ciddeye alınmış, böylece sovyetler bütün askeri gücünü alman cephesine kaydırabilmiş ve savaşı kaybetmekten kurtulmuştur.

  sovyetlerin savaşı kazanmasında bu kadar büyük bir rol oynayan adama ne olmuştur peki? muhbir ağının açığa çıkmasıyla yakalanmış, japon eşine dokunulmazlık verilmesi şartıyla bildiklerini anlatmıştı. japonlar kendisini moskva'nın elinde tuttuğu bir ajanla takas etmek istemiş, üç kere takas teklifinde bulunmalarına rağmen moskava'dan sürekli "bay sorge diye birini tanımamaktayız" diye cevap almışlardı. bunun üzerine artık sorge'nin cezasının verilmesine geçilmiş, kendisi asılarak idam edilmişti. japon eşi eceliyle ölene kadar tokyo'da sakin bir hayat yaşamış, japon yetkililer o konuda sözlerini tutmuştu. ancak sovyetlerde ardında bıraktığı ilk karısı alman casusu olduğu iddiasıyla sorge'nin idamından bir yıl önce tutuklanıp sibirya'daki çalışma kampına yollanmış, orada da ölmüştü. günümüz tahminlerine göre tek gerçek suçu "richard sorge'nin karısı olmaktı".

  stalin'in sorge'yi tamamen yalnız bırakmasına dair çeşitli açıklamalar sunulsa da en kuvvetlisi ve gerçekçisi şudur: stalin, sorge'nin gerçek istihbaratına sadece kendi paranoyası yüzünden inanmamıştır ve bu yüzden sovyetlerin ikinci dünya savaşında gereğinden fazla insan ve kaynak kaybetmesine sebep olmuştur. bu gerçeği bilen sorge'nin moskova'ya dönüp stalin'e rakip olabileceği olasılığı bile stalin'in gözünü korkutmuş ve sorge'yi 3 kere kurtarma şansına sahip olmasına rağmen ölüme terk etmiştir.

  1961 yılında fransız yapımı "who are you, mr. sorge?" filminin çekilmesiyle sovyetler sorge'yi tanımış, krushchev kendisi adına bir anıt yaptırmış ve sovyet kahramanı ünvanını vermişti. bakü doğumlu olduğu için sorge'nin 1981 yılında haydar aliyev tarafından bakü'ye bir heykeli yaptırılmış, içinde bulunduğu parka adı verilmiştir. alışılagelmiş heykellerden farklı olan bu heykel içinde bulunduğu parkın ıssızlığından mıdır nedir, insanı görünce ürperten bir anıt. sürekli çok karizmatik ve etkileyici olarak anlatılan sorge'nin hipnoz edici bakışlarından oluşuyor.
 • ayrıca bir ekşi sözlük yazarı.
 • tarihin en önemli casuslarından biri. ikinci dünya savaşında bazı ülkelerin kaderinde etkin rol oynamıştır.
 • badimdir. hoş gelmiş.

  tu be xerxati kurban!

  (bkz: #51882070)
 • (bkz: spy sorge)
 • richard sorge istihbarat dünyasının entelektüel dahilerindendir.
  - yakalandığında evinde japonya hakkında dolu dolu kitaplardan oluşan ciddi bir kütüphanesi mevcuttur.
  - yine kütüphanesinde japonya hakkında kendi yazmaya niyetlendiği bir kitap taslağı mevcuttur.
  - daha önce arkdaşların paylaştığı gibi siyaset bilimi doktoralıdır. özellikle sağ görüşlü gazeteci kimliğini oluştururken birikimleri fazlası ile işe yaramıştır.
  - moskova'ya görderdiği raporlar sadece kuru bilgi vermekle kalmaz ciddi anaizler içerir. japonyanın asıl savaşı abd ile yapacağını bildirdiği raporu yaklaşık 7 saatlik bir radyo/telsiz yayını ile iletmiştir.
  velhasıl gerçek bir efsanedir.

hesabın var mı? giriş yap