şükela:  tümü | bugün
 • hitler'in rusya'yı işgal edeceğini rus makamlarına ilk bildiren casustur. bakü doğumludur. babası alman, annesi rus'tur.

  komünizme sıcak bakması son derece doğaldır. zira amcası karl max'ın sekreteridir.
 • birinci emperyalist paylaşım savaşı'nda alman ordusuna gönüllü olarak yazılmıştır. batı cephesinde şarapnel yüzünden ağır yaralanır. üç parmağı kesilir, iki ayağı kırılır ve sakat kalır. alman devleti rütbesini onbaşıya çıkarır, bir demir haç verir ve ordudan terhis eder. iyileşme döneminde marx'ın eserlerini okur ve komünist ideolojiyi benimser. almanya'da çeşitli üniversitelerde iktisat ve siyaset bilimi okur. almanya komünist partisine üye olur. siyasi düşünceleri yüzünden alman devletinin baskılarına maruz kalır ve sovyetler birliğine gider. moskova'ya gider ve komintern'de çalışmaya başlar. moskova'da geçirdiği zamanda istihbarat konusunda iyi bir eğitim alan sorge; almanya, ingiltere ve çin'de çeşitli görevler almıştır. son görevini japonya'da yapacaktır. kendisini nazi partisi üyesi olarak tanıtarak tokyo'daki alman büyük elçiliğine girecek ve burada elçi eugen ott ile yakınlık sağlayacaktır. japonya'da bulunduğu sürede anti-kominten paktı ile ilgili önemli bilgiler verir. pearl harbor saldırısını önceden haber verir. uzak doğu'da bir japon saldırısının olmayacağı istihbaratını vererek sscb'nin doğu birliklerini batıya kaydırmasını sağlamıştır. nazilerin stalingrad'ı elegeçirmesi halinde japonların saldıracağı bilgisini de moskova'ya geçmiştir. 1941'de tokyo'da yakalanana kadar mesajlarına devam eder. yakalandıktan sonra ağır işkence görür ve 7 kasım 1944 günü (ekim devrimi'nin 26 .yıl dönümü) asılır. mezarı japonya'dadır. kendisi sovyetler birliği kahramanıdır.
 • babası alman, annesi rus, bakü doğumlu sovyet ajanı. ikinci dünya savaşı esnasında 7 yıl boyunca japonya'da üst düzey alman ve japon yetkililerden sızdırdığı bilgileri sovyet birliğine iletmiş, japonların sovyetler'e değil abd'ye saldıracağını ve almanların sovyetler'e kesin saldırı tarihini bildirmiştir. yolladığı istihbaratlara stalin tarafından sürekli şüpheyle yaklaşılmış, ancak hepsinin doğruluğu ortaya çıkmıştır. sorge dinlenmediği için sovyetler almanlar tarafından işgal edilmiş, ancak japonların sovyetlere değil abd'ye saldıracağı istihbaratı ciddeye alınmış, böylece sovyetler bütün askeri gücünü alman cephesine kaydırabilmiş ve savaşı kaybetmekten kurtulmuştur.

  sovyetlerin savaşı kazanmasında bu kadar büyük bir rol oynayan adama ne olmuştur peki? muhbir ağının açığa çıkmasıyla yakalanmış, japon eşine dokunulmazlık verilmesi şartıyla bildiklerini anlatmıştı. japonlar kendisini moskva'nın elinde tuttuğu bir ajanla takas etmek istemiş, üç kere takas teklifinde bulunmalarına rağmen moskava'dan sürekli "bay sorge diye birini tanımamaktayız" diye cevap almışlardı. bunun üzerine artık sorge'nin cezasının verilmesine geçilmiş, kendisi asılarak idam edilmişti. japon eşi eceliyle ölene kadar tokyo'da sakin bir hayat yaşamış, japon yetkililer o konuda sözlerini tutmuştu. ancak sovyetlerde ardında bıraktığı ilk karısı alman casusu olduğu iddiasıyla sorge'nin idamından bir yıl önce tutuklanıp sibirya'daki çalışma kampına yollanmış, orada da ölmüştü. günümüz tahminlerine göre tek gerçek suçu "richard sorge'nin karısı olmaktı".

  stalin'in sorge'yi tamamen yalnız bırakmasına dair çeşitli açıklamalar sunulsa da en kuvvetlisi ve gerçekçisi şudur: stalin, sorge'nin gerçek istihbaratına sadece kendi paranoyası yüzünden inanmamıştır ve bu yüzden sovyetlerin ikinci dünya savaşında gereğinden fazla insan ve kaynak kaybetmesine sebep olmuştur. bu gerçeği bilen sorge'nin moskova'ya dönüp stalin'e rakip olabileceği olasılığı bile stalin'in gözünü korkutmuş ve sorge'yi 3 kere kurtarma şansına sahip olmasına rağmen ölüme terk etmiştir.

  1961 yılında fransız yapımı "who are you, mr. sorge?" filminin çekilmesiyle sovyetler sorge'yi tanımış, krushchev kendisi adına bir anıt yaptırmış ve sovyet kahramanı ünvanını vermişti. bakü doğumlu olduğu için sorge'nin 1981 yılında haydar aliyev tarafından bakü'ye bir heykeli yaptırılmış, içinde bulunduğu parka adı verilmiştir. alışılagelmiş heykellerden farklı olan bu heykel içinde bulunduğu parkın ıssızlığından mıdır nedir, insanı görünce ürperten bir anıt. sürekli çok karizmatik ve etkileyici olarak anlatılan sorge'nin hipnoz edici bakışlarından oluşuyor.
 • ayrıca bir ekşi sözlük yazarı.
 • tarihin en önemli casuslarından biri. ikinci dünya savaşında bazı ülkelerin kaderinde etkin rol oynamıştır.
 • badimdir. hoş gelmiş.

  tu be xerxati kurban!

  (bkz: #51882070)
 • yaşamının son anına kadar sovyetler birliğine ihanet etmeyip sadık kalan, son derece cesaretli, becerikli ve elbette ki komünist olan ajandır. ikinci dünya savaşının daha doğrusu boyun eğmeyen insanlığın büyük bir kahramanıdır.

  kendisi 19 yaşından beri komünist parti üyesidir. almanya'dan moskova'ya gidişiyle beraber sovyetler birliği için gazeteci kimliğiyle ajan olmaya karar verir. kendisi ekonomi eğitimi almıştır ve siyaset bilimcisi olarak mezun olmuştur.

  sonrası da çeşitli önemli görevlerde bulunmuştur. aslında irili ufaklı birçok görevi olmuştur. bunlardan, daha önemli olanlarına değinelim.

  1929'ların son aylarında nazi partisine girmesi ve soldan hiç kimseyle temas etmemesi talimatı verilir. rahat çalışabilmek için getreide zeitung isimli gazetede işe girmiştir.

  1930 yılında sorge şangay’a yani çin'e gider, buradaki amacı istihbarat sağlamak ve devrime yardım etmektir. resmi olarak alman gazetesi frankfurter zeitung muhabiridir. max clausen adlı diğer bir casusla temasa geçer. buradayken japon gazeteci hotsumi ozaki ile tanışır. japon gazeteci daha sonra sorge’un kurduğu şebekeye katılmayı kabul edecektir. çin’de çeşitli yerleri gezerek komünistlerle temasa geçer. 1932 aralık ayında moskova’ya çağrılır. buradaki kurmuş olduğu ilişkiler japonya'da çok fazla işine yarayacaktır.

  mayıs 1933’te sovyetler birliği, sorge’u japonya’da bir casus şebekesi kurmakla görevlendirir. görevi gizlemek için önce ramsay adıyla berlin’e gönderilir. burada eski ilişkilerini sağlamlaştıracak ve japonya’ya alman gazeteci kimliğiyle girecektir. berlin’de tekrar nazi partisine sık gitmeye başlar ve parti içinde yükselir.

  sorge 6 eylül 1933 tarihinde yokohama’ya gelir. yeraltındaki japonya komünist partisi veya tokyo’daki sovyetler birliği elçiliğiyle hiçbir koşulda temasa geçmemesi tembihlenir.

  kendisinin buradaki en büyük yardımcı japon komünist ajan hotsumi ozaki'dir. hotsumi vesilesiyle japonya başbakanından birçok gizli belgeye ulaşabilecekti.

  o sırada almanya’nın içerisinde istihbarat sağlamak çok zordur. sorge’dan almanya ile ilgili istihbaratı japonya üzerinden sağlaması istenir. resmi olarak nazi partisi üyesi olan sorge, tokyo’daki alman büyükelçiliğine girecek ve elçi eugen ott ile yakınlık sağlayacaktır. elçilikten önemli bilgiler sağlayacak hatta elçinin eşiyle de flört edecektir.

  sorge kızılorduya özellikle anti-komintern paktı ile ilgili değerli bilgiler sağlar. pearl harbor saldırısını önceden haber verir. 1941 yılında ise moskova’ya almanların sovyetlere saldıracağı tam tarihi verir.

  sorge kendisine ulaşan bilgileri alman elçiliğinde askeri ataşe yardımcısı olan yarbay friedrich von schol’dan alır. 14 eylül 1941 günü ise gönderdiği mesajda japonların aşağıdaki gelişmeler olmaksızın sovyetler birliğine saldırmayacağını bildirir:

  moskova ele geçirilir.
  kwantung ordusunun büyüklüğü sovyetler birliğinin sibirya’daki kuvvetlerinin üç katı olur.
  sibirya’da iç savaş çıkar.

  1941 yılının eylül ayının sonlarına doğru sorge, uzakdoğuda japonya’nın sovyetler birliğine saldırmayacağını bildirir. bu bilgi ışığında uzakdoğudaki sovyet birlikleri ana cepheye çekilebilmiştir. kwantung ordusunun varlığı yüzünden yine de çok sayıda sovyet birliği sınırda bulunmak durumundaydı. alman saldırılarının püskürtülmesi için bu bilgi çok değerli olmuştur. bu açıdan bakıldığında sorge’un şebekesi savaş sırasındaki en başarılı casusluk şebekesidir.

  sorge ve ekibini verdiği en önemli ikinci bilgi ise stalingrad ile ilgilidir. stalingrad savaşı modern tarihin en kanlı ve en büyük savaşlarından birisi sayılmaktadır. sorge moskova’ya gönderdiği mesajda almanlar eğer şehri ele geçirirse japonya’nın uzakdoğudan saldırıya geçeceğini bildirmiştir.
  savaş ilerledikçe sorge ve ekibi için mesajlarını iletmek çok daha tehlikeli hale gelmekteydi. ancak her şeye rağmen mesajlarına devam eder. ancak japonlar sovyetler birliği ile tek yönlü radyo sinyal trafiğine bakarak bir casus örgütünün varlığından şüphelenmeye başlarlar. japon gizli servisi ise istihabarat toplamaya başlamıştır. 14 ekim 1941 günü ozaki yakalanır ve sorguya alınır. sorge, gizli servisin ensesinde olduğu uyarılarını dikkate alır ve japon sevgilisiyle beraber ülkeyi terk etmeye karar verir. ancak 18 ekim 1941 günü tokyo’da yakalanır. ilk başta japonlar nazi partisi üyeliği ve almanya bağlarından ötürü sorge’un abwehr ajanı olduğunu düşünür. ancak abwehr böyle bir ajanlarının olmadığını söyleyince sorge ağır sorgulamaya alınır. işkence altındayken bile sovyetler birliği'yle ilgili tüm ilişki iddialarını yalanlar. sorge’un, japon savaş esirleriyle değiş tokuşu söz konusu olmamış çünkü sovyet hükümeti de onunla ilgili tüm bağlantı iddialarını yalanlamıştır.

  richard sorge japonlar tarafından 7 kasım 1944 günü yani ekim devrimi'nin 26. yıldönümü günü sabahleyin asılır.

  5 kasım 1964 tarihinde sorge sovyetler birliği kahramanı ilan edilir. 1964 yılındaki tokyo olimpiyatları sırasında sovyet sporcular richard sorge’un mezarını ziyaret etmişlerdir.
 • (bkz: spy sorge)