şükela:  tümü | bugün
 • mental accounting yani zihinsel muhasebe konusunda yaptigi calismalar ile hem tuketici arastirmalari hem de behavioral finance konularina katkilar saglayan 1945 dogumlu ekonomi ve davranissal bilimler profesoru. su an university of chicago'da calismaktadir, daha once de cornell university'de ve massachussettes institute of technology'de gorev yapmistir. daniel kahneman, nobel almasindaki etkenlerden birinin richard thaler’in calismalari oldugunu soylemistir.

  asagidaki senaryoya benzer senaryolar kurarak testler yapmis ve bunun sonucunda dort ilke aciga cikarmistir. ilkeler, kararlarimizin ekonomik fayda ve zararlara hangi cerceveden (framing) baktigimiza gore degistigi prensibi uzerine kuruludur. daniel kahneman ve amos tverskynin kullandigi value-function yani deger fonksiyonunu kullanir. asimetrik olan deger fonksiyonunun ozelliklerinden dolayi (losses loom larger than gains) 10 dolarlik bir kazancin getirdigi mutluluk 10 dolarlik bir kaybin getirdigi uzuntuden daha az deger/fayda saglayacaktir. bu nedenle kazanclari birbirinden ayri gostermek insanlarda daha cok fayda saglamislar izlenimi uyandiracaktir (deger fonksiyonunun seklinden dolayi). diger ilkeler de buna benzer hesaplar uzerine kurulmustur.
  (bkz: silver lining/@beatrix kiddo)

  kullandigi senaryolardan biri:
  bay ve bayan l ve bay ve bayan h balik avlamak amaciyla seyahate cikarlar. yakaladiklari somonlari havayolu ile eve gonderirler ancak baliklar kaybolur. havayollari sirketi l ve h ailelerinin zararini telafi etmek icin onlara 300 dolar verir. l ve h aileleri parayi alir ve 225 dolarini aksam yemeginde harcarlar. daha once hicbir restoranda bu kadar fazla para harcamamislardir. richard thaler’a gore‘fungibility’ (fungible - yani paranin degisik etiketleri olmamasi) prensibi bu senaryoda cignenmistir cunku 300 dolar 'yemek' ve 'windfall gain' (bir nevi damdan dusen kazanc) hesaplarina yazilmistir. eger her iki cift yeni yilda bonus olarak 150ser dolar almis olsalardi, bu yemege gitmis olmazlardi. bunu da kendisi uydurmamistir, deneye katilan insanlarin yaniti bu yonde olmustur.

  me$hur makalelerinden biri:
  thaler, richard (1985) “mental accounting and consumer choice”, marketing science, v4, i3, 199-214.

  university of chicago'daki sayfasi:
  http://faculty.chicagogsb.edu/…ard.thaler/research/

  kendisi ile ilgili 2001 tarihli bir yazi icin:
  http://www2.owen.vanderbilt.edu/…ture02/thaler.html
 • özünde bizim atalarımızın yüzlerce yıldır bildiği ve bize öğrettiği şeyi senaryolaştıran bilim insanıdır.

  (bkz: haydan gelen huya gider) *
 • kahneman ve tversky den ayrık olarak geçmişte edinilen zararların insanları daha çok risk almaya teşvik ettiğini iddia etmektedir. bu teze(1990) karşı pek çok antitez üretilmiş olsa da thaler behavioral finance ı psikolojiye yaklaştıran babalardandır.
 • http://www.youtube.com/watch?v=twq8sbfxtwo linkteki videoda kendisiyle yapılmış bir mülakat bulunan bilim insanı.
 • anomalies serisini okumak hem eglenceli hem de zihin acici olan bir amcamiz.
 • dürtme diye bir kitabı vardır, pegasus yayınları basmıştır. hayatında iktisadi düzlemde düzen vermek, yükselişe geçmeye çalışan insanlara tavsiye edilir.
 • efficient market tezine karşı nobel jürisinin u of c’ye gizli bir mesajıdır.
 • "in certain well-defined situations many consumers act in a manner that is inconsistent with economic theory".

  yarınki microeconomics quizi için birazdan consumer theory çalışacağım, utility function'ı budget constraint altında maximum noktasına taşıyacağım. warp'ı violate ve satisfy eden choice functionları göstereceğim. birileri de sizin textbooklar baştan sona yanlış deyip nobel alacak işte. 1980'ların mas-colell'i ile consumer theory öğreniyoruz, şu adamlar yıkıp neler inşa ettiler halbuki üzerine. tam bir dismal science şu iktisat, katıksız hem de.