şükela:  tümü | bugün
 • belki özünde çok iyi insandır ama zahiren feci orospu çocuğu tipi vardır richard widmark'ta. bu yüzden ekseriyetle tekinsiz rolleri oynar. bilhassa samuel fuller filmi pickup on south street'te arsızlığın yüzsüzlüğün uç noktalarındadır. sonra bilindik şeyde oynamıştır, adını getir judgment at nuremberg (kofti film, burt lancaster çok kasıyor) murder on the orient express (bu da keyifsiz, seyirciyi abandone etmek için bu kadar düşülmez) başka filmlerde de oynadığı kesin gibidir.

  şimdilerde 100'üne merdiven dayadı, dalya diyecek, ne demekse artık o.
 • 93 yaşında connecticut'taki evinde hayata gözlerini yuman amerikalı oyuncu.
 • alametifarikası gülüşüyle akıllara kazınan, film noir rolleriyle zirve yapmış aktör. kiss of death, night and the city, road house gibi.
  judgment at nuremberg'de yahudi katliamını görüntülerle önümüze sunan savcı da kendisidir.
 • judgment at nuremberg'de en iyi performanslarından birini sunmuştur.

  (bkz: #54870374)
 • favori aktörlerimden biri underrated diyebilirim.ilk entryi okuduğumda gülmüştüm.çünkü doğruya doğru tip olarak öyle izlenim çizen bir aktördü.onu tamamlayan bir özellikti kötü karakter rollerinde.kötü adam rolleriyle yıldız olmuş daha sonrasında birçok önemli filmde önemli roller almıştır.psikopat bir suçluyu canlandırdığı tek bir film basamakları hızlı çıkmasına neden olmuş. düşününce başrolün hep iyi karakter olarak öne çıkarıldığı,büyük yıldızlara kötü karakter rollerinin neredeyse hiç verilmediği stüdyo döneminde ne kadar zor bir iş başardığı görülebilir böyle aktörlerin.daha sonrasında iyi karakter rolleri almaya başlıyor haliyle yıldız olunca.şahsi kanaatim yine çok iyi oynuyor ama gözlerim kara filmlerdeki rollerini arıyor biraz.yeteneği heba etmek gibi hissediyorum çünkü.kötü adam rollerinde insanüstü oynayan oyuncu profili olduğu için.serseriyi,üçkağıtçıyı ve psikopat suçluyu muazzam oynuyor.zaten 2 unutulmaz filmde de bu karakterlere hayat veriyor.
hesabın var mı? giriş yap