şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2. dünya savasinda easy companynin herseyi olan adam.
 • easy company'nin 2. müfrezesini komuta eden bir teğmen olarak savaşa başladıktan sonra d day'de hava indirme sırasında bölük komutanı * kayıp olduğu için bölüğü komuta etme görevini üstlenir. aynı gün brecourt'da ilerde harp okullarında okutulacak bir saldırı ile alman topçu bataryasını berteraf eder ve kısa süre içinde yüzbaşı olur. bölüğün bastogne'de direnişinden sonra artık almanların teslim olmaya başladığı günlerde binbaşılığa yükselir.
  savaş bittikten sonra orduda kalmaz. new jersey'de çalışır ve emekli olduktan sonra da çıkarmanın ilk günlerinde kendine söz verdiği gibi sakin ve huzurlu bir çiftlik evi bulur ve oraya yerleşir.
 • band of brothers'ın son bölümünde cemalini gördüğümüz, sesini duyduğumuz, "böyle böyle oldu canlar" diyen amcadır.
 • (bkz: damian lewis)
 • normandiya cikarmasinin ilk gunude utah bolgesine cikartma yapicak olan birlikleri topcu atesine tutan, brecourt'taki alman birligini, sayica az olmalarina ragmen etkisiz hale getirmis 13 kisilik ekibin komutanidir.
  kullandigi taktik hala amerikan askeri okullari ders kitaplarinda yer alir.
  bu basarili harekattan dolayi winters ustleri tarafindan onur madalyasi (medal of honour) almasi icin tavsiye edilir. ancak her boluge bir tane verildigi icin, ona ustun hizmet madalyasi (distinguished service medal) verilir. o kadar alcak gonulludur ki, harekat raporunda emirinde 13 degil 200 asker oldugunu yazar.
  yakin zamanda hak ettigi onur madalyasini almasi icin kampanya baslatildi.
 • west pointt'te misafir hoca olarak da görev yapmış komutandır. burada subay adaylarına liderlik konusunda çeşitli dersler vermiştir. ayrıca easy bölüğünün komutanları arasında hayatını kaybeden en son kişidir. parkinson hastalığı nedeniyle ölmüştür.
 • araştırdıktan sonra vicdan muhasebesini en iyi yapan bir amerikan askeri olduğunu gördüğüm adam.
 • band of brothers dizisinde hikayesi anlatılan easy company nin ikinci dünya savaşı döneminde komutanlığını yapmış kişidir. teğmen olarak başladığı askeri kariyerinde savaştaki başarılarının da etkisiyle 2 sene içerisinde binbaşılığa kadar terfi etmiştir.

  liderliği ve adil davranışı dışında emri altındaki askerlerin en fazla hayran olduğu özelliği bir devriyede ya da saldırıda en ön safta yer almasıdır. bu yüzden askerlerin büyük saygısını kazanmıştır. ozellikle band of brothers’ın her bolumundan once easy bolugu askerleri ile yapılan kısa röportajlara dikkat edilirse bu saygı onu anlatan askerleri astları tarafından net olarak ifade edilmektedir.

  easy bölüğündeki tüm askerleri, özellikle de toccoa kökenli olanları, çok beğenip onların hepsine saygı duyuyor olsa da içlerinden illaki bir tanesini seçmek zorunda kalsa bu askerin floyd talbert olacağını söylemiştir*.

  *kaynak: beyond band of brothers, major dick winters adlı kitap.
 • ropörtaj ve konusmalarina bakarsaniz klasik bir amerikalinin aksine şaşırtan bir mütevaziliği ile öne çıkan asker.

  kendi adima beni winters’a hayran birakan ve hakkında onca kitabi okumami, onca belgeseli izlememi sağlayan da bunca basarisina rağmen her zaman ortaya koyduğu carpici mütevaziliğidir.

  winters aslında orduya 25 agustos 1941 yılında o dönemde bir yıllık zorunlu askerlik görevini tamamlamak için katılmıştır. 20 temmuz 1942 yılında toccoa’ya teğmen olarak atanmıştır.

  sadakat konusunda tam bir asker olmasına rağmen bastogne saldırıları sonrasında hattı tutumak için gönderildikleri hagenau’da alay komutanı albay robert sink’in anlamsız ve yararsız olduğuna inanadığı devriye emrini es geçmiştir. sink’in biraz serhos olduğunu da dusunur. ve bu konuda hala emre itaatsizlik konusunda bir pişmanlık yasasa da hala o son devriye emrinin mantıksız olduğunu dusunmektedir. bu detay band of brothers’ın 8. bolumunda islenmistir.

  normandiya cikartmasi öncesinde easy bolugu ingiltere’de 9 aya yakın kalmıştır. bu dönemde winters auldburne’de francis barners’ların evinde kalmistir. kitabında hayat rutinlerini anlatmiştir. onlarla beraber her pazar kliseye gitmiştir. aksamları ev sahibesi onu cagirir. aksam yemeği yer. kahve içer biraz radyo dinler ve yatarlarmis. bay ve bayan barners onu cikartmaya uğurlarken adeta oğullarını uğurlar gibi davrandiklarini anlatmistir.

  d-day’den önceki gun easy company 66’dan 74’e kadar olan hava indirme uçakları ile normandiya’ya taşınmıştır. easy company’nin normandiya topraklarina atlayacaklari gece itibariyle komutanı olan tegmen meehan’in ateş alıp patlayan ucagi 66 iken, winters 67 nolu uçak ile normandiya semalarına doğru yola koyulmuştur. band of brothers filminin d-day adlı ikinci bölümünde tam ucaga biniş sahnesinde tum askerlerin boyunlarında yazan buyuk rakamlar hangi ucaga bineceklerini belirten rakamlardır. winters’a o sahnede dikkat ederseniz boynundaki 67 rakamı bunu anlatmaktadır.

  *kaynak: beyond band of brothers, major dick winters adlı kitap.
 • kendinise ilgi duyduğum ve ölümüne üzüldüğüm kişi. (bkz: band of brothers)