şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rick wright)
 • (bkz: kara çocuk)
 • arsenal'de de oynamışlığı bulunan ingiliz kaleci.
 • birinci dünya savaşını takip eden dönemde eser vermiş olanları baz alırsak, amerikan edebiyatı'nın en büyük yazarlarından biri. american hunger ismi ile yaygınlaşıp black boy ismiyle tanınan romanını okuyup da ağlamayacak yiğit yoktur.
 • 2. dünya savaşından sonra fransız bir gazeteciyle arasında şöyle bir diyalog gerçekleşmiştir:

  - negro problemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  - bir negro problemi mevcut değildir. ortada sadece bir beyaz problemi vardır.
 • rick wright, the wall turnesinin ardından pink floyd'dan yollanmıştır. roger waters'ın 1985'te gruptan ayrılmasının sonucunda, david gilmour onu a momentary lapse of reason için tekrardan aralarına davet etmiştir. ancak o zamandan 2008'deki vefatına kadar pink floyd'un piyanisti, isim olarak richard wright'ı kullanmayı tercih etmiştir.
 • pink floyd'un efsanevi klavyecesidir. söylentilere göre yazdığı yüzlerce albümü beğenmeyerek yırtmıştır. roger waters'ın gruptan ayrılmasını istediği kişidir. the wall'dan sonra anlaşmazlıklar nedeniyle gruptan ayrıldı. ancak, the wall konserlerinde grup üyesi olmadan müzisyen olarak çıkarıldı. konserler büyük bir zararla sonuçlandığından, bu işten tek para kazanan sadece turne müzisyeni pozisyonunda olduğu için o oldu. k "the division bell" albümünde ise tamamen pink floyd üyesi oldu. roger waters'ın rick ve gilmour ile olan anlaşmazlığı sonucunda gruptan waters ayrılmıştır. pink floyd'un olmazsa olmaz üyelerinden biri olan richard gruba onlarca bestede yardımcı olmuştur. 2008 yılında kanserden hayatını kaybetmiş ve pink floyd fanlarını yasa boğmuştur. david gilmour wright'a saygı olarak richard wright'ın da normalde katılacağı ama iyi hissetmediği için katılmayacağını belirttiği bir televizyon programında grubun daha önce hiç canlı çalmadığı wright bestesi "remember a day"i çaldı. 2014 yılında çıkan son pink floyd albümü (bkz: the endless river) ona adandı ve içindeki(bkz: anısına) şarkısı da ona adandı.
 • kariyerini sonlandıran manchester city'nin efsane kalecisi. city kariyeri boyunca hiç gol yememiştir.
 • yazardır efendim, herkes şarkıcıya önem veriyor tabii, normal bu kadar az bilgi verilmiş olması.

  richard wright
  richard wright, mississippi'nin natchez kasabasında, 1909'da doğdu. gençlik yılları yoksulluk içinde geçti. ekmek parasını çıkartmak amacıyla bir sürü işe girip çıktı. sonra da, özgürce yaşamak amacıyla chicago'ya yerleşti. boş zamanlarında, kendini eğitmeye çalışıyor, okuyor ve yazıyordu. ilk hikayeleri 1935 yılında yayımlandı. bu sırada new york'a taşınmıştı.
  ilk kitabı "tom amcanın çocukları"'nı "native son" izledi. 1945'te yayımlanan kara çocuk (bkz: black boy) büyük ilgiyle karşılandı ve dünyanın bellibaşlı bütün dillerine çevrildi. savaş sonrası paris'e yerleşen richard wright, jean-paul sartre'la dost oldu, varoluşçu felsefenin etkisinde kaldı ve les temps modernes dergisinde yazıları çıktı.
  "outsider", "savage holiday", "black power", "colour curtain", "the long dream" adlı eserlerin de sahibi olan wright, en verimli çağında, 30 kasım 1960'ta bir kalp krizi sonucu paris'te öldü.
 • pink floyd'u sevmenizi saglayan adam. dinlerken hissedilen o dalga hissi var ya hani, onu rick wright saglar. cok yenilikcidir ornegin echoes'un basindaki ve ortalarindaki garip sesleri kendisi cikarmayi basarmistir. simdi kelimelerle muzik anlatmak cok guc birkac ornek vermek gerekirse;
  (bkz: echoes) (bkz: a saucerful of secrets) (bkz: what do you want from me)

  bir de kendi sesinden dinleyebileceginiz pek bilinmeyen ama efsane olan

  (bkz: wearing the inside out)

  rica ederim