• olcmedigi depreme hayatta sallanmadigim olcek.
  • richter ölçeğine göre 8 şiddetinde bi deprem olsa türkiye ölür
  • (bkz: richter)
  • bir depremin kuvvetini ölçmeye yarayan sistem. 1935'te charles richter tarafından geliştirilmiştir. matematiksel formüllerden oluşur, fiziksel bir araç değildir.
  • charles richter ve b.gutenberg tarafından 1935 te keşfedilmiş ve 1956'da tekrar duzenlenmiş deprem şiddeti ölçeği.
    1. derece şiddet: hemen hemen hiç duyulmaz.
    2.5.derece: yakın çevredekilerin duyabileceği turden
    4.5-5: yöresel bazı zararlar verir
    6: yıkıcı olur
    7 ve ustu : en şiddetli ve aşırı yıkıcı.
    şimdiye kadar en şiddetli deprem 8.6 gucunde guney amerikada olmuş.
  • richter ölçeğine göre 1 birimlik artış depremin şiddetinde 10 katlık bir artışa denk gelmektedir.
  • sanildigi gibi depremin siddetini degil buyuklugunu olcer. (bkz: aletsel buyukluk) (bkz: mercalli olcegi)
  • aritmetik değil logaritmik artan bir ölçek olduğu için -pek haddim olmayarak- keşke baştan normalize edilseydi de o halini kullansaydık diye düşünüyorum.

şöyle ki, 4 ila 5 şiddetindeki iki depremin büyüklükleri arasındaki fark, 5 ila 6 şiddetindekilerin arasındaki farka eşit olurdu bu yolla.
    böylece yüksek şiddetteki depremleri daha detaylı ifade edebilirdik. (4 ila 4.5 arasındaki fark göz ardı edilebilecekken 7 ile 7.5 devasa mesela)

hoş ben santigratın da değişmesi gerektiğini düşünüyorum ya, neyse.
  • charles francis richter tahminimce çevresinde son derece güven duyulan bir insandı.

yani kaç yıldır hala ricter'e göre şöyle, richter'e göre böyle..

yok mu arkadaşım bunu bi sabiti bi ne bileyim adam gibi bir söyleme şekli

ahmet diye bir vatandaş 40 yıl önce "10 tabanı benim lan..sikerim " demiş olsa 3+2 ahmete göre 5 mi diceksin..

richtere göre 6.0...
    bana göre 8.2...hadi bakalım..
    hayır sanane? bana göre 8.2 kardeşim... siktirgit bak işine..

"maldivlerin 160 km açığında meydana gelen deprem richter'e göre 5.8 olarak ölçüldü"

bak bak..

-hacı maldivler sallanmış
    ricter: valla5.8 gibi geldi bana
    -5.8 miş beyler!
    +olm 6.4 diyorlar..
    -valla ricter'e göre 5.8 ben garışmam..

koyun şuna adam gibi isim sonra da "ne lan bu havalar ibne" diye richterin kötüne koyun..
    richtere göreymiş..
  • doğayı logaritmik olarak daha iyi betimlenebileceği için logaritmik olan ölçektir.
hesabın var mı? giriş yap