• aritmetik değil logaritmik artan bir ölçek olduğu için -pek haddim olmayarak- keşke baştan normalize edilseydi de o halini kullansaydık diye düşünüyorum.

şöyle ki, 4 ila 5 şiddetindeki iki depremin büyüklükleri arasındaki fark, 5 ila 6 şiddetindekilerin arasındaki farka eşit olurdu bu yolla.
    böylece yüksek şiddetteki depremleri daha detaylı ifade edebilirdik. (4 ila 4.5 arasındaki fark göz ardı edilebilecekken 7 ile 7.5 devasa mesela)

hoş ben santigratın da değişmesi gerektiğini düşünüyorum ya, neyse.
  • deprem şiddetlerini ve salınan enerji miktarını birbirleriyle kıyaslamak, sağlıklı bir değerlendirme yapmak için kullanılan formülizasyonlardır.

deprem şiddetlerinin birbirlerine göre kıyasının formülü oldukça basittir ;
    10^(şiddet farkı ) = kat farkı
    7 büyüklüğündeki bir deprem 6 büyüklüğündeki bir depremden bu yüzden 10 kat daha güçlüdür. 10^(7-6) = 10

öyleyse italya'da meydana gelen 6.2 'lik deprem 5.7'den kaç kat daha güçlüdür ?

10^(6.2-5.7) = 3.16, 6.2'lik bir deprem 5.7'den yaklaşık 3 kat daha güçlüdür.

salınan enerjinin birbirine göre kıyası ise şu şekildedir; e1/e2 = 10^(1.5*(m1-m2))

e1/e2 salınan enerji kıyası, m1-m2 ise şiddetlerin farkıdır. işte bu yüzden şiddet bir birim arttığında salınan enerji miktarı yaklaşık 32 katına çıkar. 10^(1.5*( 1)) = 31.62

7 şiddetindeki bir deprem, 5 şiddetindeki bir depremden 1000 kat daha fazla enerji açığa çıkarır; 10^(1.5*(7-5)) = 10^3 = 1000
  • sanildigi gibi depremin siddetini degil buyuklugunu olcer. (bkz: aletsel buyukluk) (bkz: mercalli olcegi)
  • charles francis richter tahminimce çevresinde son derece güven duyulan bir insandı.

yani kaç yıldır hala ricter'e göre şöyle, richter'e göre böyle..

yok mu arkadaşım bunu bi sabiti bi ne bileyim adam gibi bir söyleme şekli

ahmet diye bir vatandaş 40 yıl önce "10 tabanı benim lan..sikerim " demiş olsa 3+2 ahmete göre 5 mi diceksin..

richtere göre 6.0...
    bana göre 8.2...hadi bakalım..
    hayır sanane? bana göre 8.2 kardeşim... siktirgit bak işine..

"maldivlerin 160 km açığında meydana gelen deprem richter'e göre 5.8 olarak ölçüldü"

bak bak..

-hacı maldivler sallanmış
    ricter: valla5.8 gibi geldi bana
    -5.8 miş beyler!
    +olm 6.4 diyorlar..
    -valla ricter'e göre 5.8 ben garışmam..

koyun şuna adam gibi isim sonra da "ne lan bu havalar ibne" diye richterin kötüne koyun..
    richtere göreymiş..
  • iyi düşünülmüş ölçek

ayrıca richter ölçeğine göre 1 birimlik fark depremde açığa çıkan enerji açısından yaklaşık 31 kattır. yani 6 büyüklüğündeki bir depremde açığa çıkan enerji 7 büyüklüğünde bir depremde ortaya çıkan enerjiden 31 kat ufaktır. 6 ila 8 arasında ise 31*31=961 kat fark vardır. zaten 7.5 üstü depremler ancak dalma batma zonlarında olur. (bkz: tohuku depremi)
  • bir depremin kuvvetini ölçmeye yarayan sistem. 1935'te charles richter tarafından geliştirilmiştir. matematiksel formüllerden oluşur, fiziksel bir araç değildir.
  • doğayı logaritmik olarak daha iyi betimlenebileceği için logaritmik olan ölçektir.
  • logaritmik bir ölçek olduğundan verdiği sayısal değere bakıp depremin aslında ne kadar şiddetli olduğunu tahmin etmek için biraz daha bilgiye ihtiyaç vardır.

richter ölçeğindeki büyüklük değeri 10 tabanında sarsıntı amplitüdünü verir. yıkımlara sebep olan enerji deprem şiddeti ile doğru orantılı değildir, 10^(3/2) kuvvetiyle orantı kurmak gerekir. yani, richter ölçeğinde 6,0 şiddetindeki bir deprem, 5,0'lık bir depremin 10 katı şiddetindedir. 6 şiddetindeki deprem 5 şiddetindekinin 31,62 katı enerji açığa çıkarır.
  • (bkz: logaritma)
  • richter ölçeğine göre 1 birimlik artış depremin şiddetinde 10 katlık bir artışa denk gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap