şükela:  tümü | bugün
1178 entry daha
  • herhangi bir televizyon görselini takip eden kitleye, zeki yakıştırmasını yapmak oldukça komik. biraz dikkat çeken her yapım, internet nedeniyle hızla kalabalık bir izleyici grubuna sahip olabiliyor. rick&morty de; bilime aşina olan sınırlı kitleyle başlayıp kalitesini duyurdukça, ana akım bir yapım haline gelip gittikçe popülerleşti. popüler kültürün parçası olmaya başlayan bir yapımın takipçilerini nasıl zeki ilan edebiliriz?

üçüncü sezonda, dan harmon ve justin roiland'i popülizm tuzağına düşmediği için tebrik etmek gerek. seriyi ortalama seyirci düzeyine çekip, uzun seneler boyunca devam edebilirlerdi ve çok daha büyük seyredilme sayılarına ulaşabilirlerdi.

işin kolayına kaçmak yerine, üçüncü sezonda rick'in gittikçe dip yapmaya başlayan varoluş sancıları dizinin arka planına hakim olmuş.

sarhoşken itiraf ettiği ''ben de bunları neden yaptığımı bilmiyorum, sanırım kendimi öldürtmek istiyorum.'' itirafı, i'm in a pickle'da* kendisini hıyara çevirmesi, citadel of ricks'in geldiği distopik nokta ve camus'un absürdizmine gönderme yaparcasına yaşanan saçmalıklar hep bu karanlık bilinçaltının sonuçlarıydı.

dan harmon ve justin roiland'ın yaşadıkları şiddetli varoluş sancısını, rick&morty ikilisi üzerinden realize ediyorlar. yüzeyde komedi unsurları görünürken, derinlere inip dip noktaya yaklaştıkça rick'in hiçliğin içine hapsolmuş karakter örgüsü ortaya çıkmaya başlıyor.

yapımcıları ve arka planı bu kadar derin olan bir yapımı; the simpsons benzeri, anlık komedi dizisi* seyreder gibi gülüp geçmek pek çok ayrıntıyı gözden kaçırmak ve içerdiği mesajı ıskalamak anlamına gelecektir.

belirli bir farkındalığa* ulaşmış zihin, ucundan varoluşun acısını tatmış bünye ve popüler de olsa bilim hakkında fikir sahibi olanlar her bölümde orgazm seviyesinde keyif alacaklardır.
  • güzel ülkemde bir tek rick and morty için kutuplaşma olmamıştı. o da oldu çok şükür.
  • izleyenlerin hepsi mi liseli yahuuu?!

ben daha yeni izledim 0306'yı.

görüyorum ki benim dışımda kimsenin aklını almamış dronelardan oluşan voltran.
    teknoloji ilerledi tabii artık.
  • başyapıt.
46 entry daha