• ilk iki sezona kadar keyifle izlediğim üçüncü sezondan sonra bir şeylerin ters gittiği dizidir.

bazı bölümler haricinde üçüncü sezon o kadar vasattı ki her sezon bitiminin ardından bölümleri zevkle tekrar seyreden ben bu sefer neredeyse hiç bir bölümünü tekrar izleme gereği duymadım.
  • oooohhhh yeaaaaaa,
    you gotta get schwifty,
    you gotta get schwifty in here,
    take off your pants and panties,
    shit on the floor,
    time to get schwifty in here.

bitchhh!
  • --- spoiler ---

3.sezon 8.bölümde fight cluba selam durmuş tarihi dizi.an itibariyle de sanırım en kafa açan bölümdü.
    --- spoiler ---
  • 4. sezonun , 2019'un ortalarında çıkacağı düşünülrn çizgi dizi. e tabi adamlar her sahneyi tekile şatlayarak çekerse olacağı budur.

favori karakterim 'hairdesing rick'
  • benim için en can alıcı rick and morty quote, rick'in jerry'nin yüzüne jerry'nin ezikliğini kullanarak nasıl vicdan sömürdüğünü vurduğu şu replikler olmuştur. kendi hayatımdaki jerry konusunda zamanındaki aydınlanmamı da rick'e borçluyum.

--- spoiler ---

"you act like prey but you're a predator. you use pity to lure in your victims. it's how you survive. i survive because ı know everything, that snake survives because children wander off, and you survive because people think, "oh this poor piece of shit! he never gets a break. i can't stand the deafening wails of his wilted soul. i guess i'll hire him or marry him."

--- spoiler ---
    link
  • family guy’dan çok daha sarkastik, komik ve çarpıcı çizgi dizi. bayıldım!
  • fridens ,how i met your mother dan sonra başladığım ve sarmayan dizi. sarmamasın sebebi öncesinde izlediğim dizilerin kaliteyi çok yükseklere koyması olabilir.
  • bölüm isimleri ve bağlarına göz atalım biraz. özledik. (sağdan soldan derleyip biraz da okuyup kendimce detay kattım)

s1e1: pilot (pas)

s1e2: lawnmower dog :1992 yapımı lawnmower man filmi ve aynı isimle stephen king hikayesi. hikayede çeşitli bilgisayar yazılımları ile aşırı zeki olan ve telepatik iletişim yetenekleri kazanan bir adamı anlatır. bölümde de köpeğe aşırı zeka yüklenir ve köpek insanlarla konuşmadan iletişime başlar.

s1e3: anatomy park: elbette bariz şekilde jurassic park. filmde dinozorlarla dolu bir eğlence parkı konsepti ve işlerin ters gitmesi varken bölümde de aynı tarz bir park iç organlar üzerinden dönüyor. bölümde parkın sembolü de jurassic ile bire bir aynı.

s1e4: m. night shaym-aliens : ünlü yönetmen m.night shyamalan. lakin bölüm ile isim arasında bağı kuramadım. pek çoklarının ifade ettiği gibi bölüm daha ziyade inception havası taşıyor.

s1e5: meeseeks and destroy: ünlü metallica şarkısı seek and destroy. şarkıda geçen bin ölümle meeseekslerin bir bağlantısı kurulabilir bilmiyorum öyle mi düşündüler sadece kelime oyunu mu yaptılar bir öncekinde olduğu gibi.

s1e6: rick potion: 1992 yapımı love potion filmi. konuştuklarında kendilerine aşık edecek bir formül geliştiren iki bilim adamının anlatıldığı film, bölüme de hemen hemen aynı şekilde yansıtılmış.

s1e7: raising gazorpazorp: iki ihtimal var ya raising arizona ya da raising hope. raising arizona filminde çocuk sahibi olmayan bir çiftin başkasının çocuğunu evlat edinmesi anlatılırken, raising hope biraz daha bölüme benziyor. genç bir çocuğun elinde anasız bebesi ile kalıvermesini anlatan bir dizi.

s1e8: rixty minutes: boyutlar arası tv ile tanıştığımız bu bölümün adı da cbs'in 60 minutes isimli haber programından geliyor.

s1e9: something ricked this way comes: ray bradbury'nin something wicked this way comes kitabı. orada da kente gelen bir sirk mi bir panayır mı bir şey vardı ortalığı karıştıran. burada da malum needy things var. needy things isimli birebir dizideki dükkana benzeyen bir dükkanı anlatan bir stephen king öyküsü de var.

s1e10: close rick-counters of the rick kind : gerek bölüm gerek isimle gayet bariz biçimde 1977 yapımı close encounters of the third kind'la ilişkili. bu bölümde rick'ler mekanını görüyoruz evil morty ile tanışıyoruz.

s1e11: ricksy business : 1983 yapımı tom cruise filmi risky business. ailesi evde yokken biraz eğlenmek isteyen genç ve çığrından çıkan işleri konu alan komedi filmi gibi bu bölümde de rick eşi dostu toplayıp evde parti yapıyordu.

gerisi başka zamana umarım (entry'yi 9.bölüme kadar 2 ay önce yazılıp kenarda dursun denilmiş halde buldum, allah bilir ne zaman devam ederim)
  • south park sessizliğini bölüm başinda (introdan önceki kisimin sonunda) ve bölüm sonunda seyircisine yaşatan dizi.

özleyenler adult swim'in youtube kanalindaki playlist e göz atsinlar. bazi bölümlerin arka planlarindan promosyon amaçli üretilmiş içeriğe epey malzeme var.
  • dizinin her sezon arasında kendimi başka çizgi dizilerin kollarında bula bula rick and morty’yi bu kadar eşsiz kılan şeyleri farketmeye başladım.

hani büyük aşkınız biter de yeni insanlarla görüşmeye başlayınca eski sevgiliyi bir tanesinin 3 biradan sonra çakır keyif halinde, bir tanesinin sabah mahmurluğunda, bir tanesinin hastalığında görürsünüz ya. heh ben bu aşağıdaki dizilerde rick and morty’nin bazı parçalarını görebildim.

beklemekten sıkıldıysanız bir şans verin bence.

archer
    imdb rating - 8,7
    dünyanın en süper ve salak özel ajanının garip garip maceraları.

rick and morty ile ortak özellik:
    alkol
    uyuşturucu
    anlamsızlık
    kaos
    garip karakterler
    bol bol aksiyon

futurama
    imdb rating - 8,5
    gelecekte kendini bulan bir pizza dağıtıcısının ve arkadaşlarının garip garip maceraları

ilginç bilim kurgu öğeler
    garip karakterler
    ince gören espriler
    zaman zaman acımasız ölümler

gravity falls
    imdb rating - 8,9
    yazın amcalarının yanına garip bir kasabaya giden ikiz kardeşlerin ve dükkan çalışanlarının garip garip maceraları

rick’den ziyade pek çok morty’nin maceraları gibi.
    rick benzeri kötü karakterli (ama dahi olmayan) amca
    paranormal olaylar var
    yan karakterler sempatik ve akılda kalıcı.

bojack horseman
    ımdb rating - 8,5
    eski bir sit-com ünlüsü at’ın (evet at) artık ünü geçmiş iken hayatıyla ve kendisiyle ne yapacağını çözemezken, hollywoo (evet hollywood değil çünkü ilk bölüm) ünlüleri ile garip garip maceraları

varoluş sancısı
    hiçlik
    anlamsızlık
    alkol
    uyuşturucu
    hiçbir şeyin göründüğü gibi olmaması
hesabın var mı? giriş yap